Ստեփանակերտի համար 1 դպրոցում կայացել է միջոցառում՝ նվիրված Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրվան
Նախօրեին Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան համար 1 հիմնական դպրոցում տեղի է ունեցել գրական-գեղարվեստական միջոցառում, նվիրված՝ հայ մեծ բանաստեղծ, ազգային և հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 146-ամյակին։
Ստեփանակերտի համար 1 դպրոցում կայացել է միջոցառում՝  նվիրված  Հովհաննես  Թումանյանի ծննդյան օրվան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Դպրոցի աշակերտները ներկայացրել են բանաստեղծի կյանքն ու գրական գործունեությունը, այնուհետև ասմունքել՝ Հովհ. Թումանյանի ստեղծագործություններից, ինչպես նաև կատարել երգեր , որոնց խոսքերի հեղինակը բանաստեղծն է։
Բեմադրվել են նաև ամենայն հայոց բանաստեղծի հանրահայտ ստեղծագործություններից՝ «Շունն ու կատուն» և «Կիկոսը»։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Ռոմելա Դադայանը նշեց, որ չնայած շատ է խոսվում այն մասին, թե երեխաները հեռացել են գրքից, սակայն նա, ով սիրում է գիրքը միշտ էլ ընթերցում է։
«Շատ ակտիվ ընթերցողներ ունենք, և պնդել, որ համակարգիչը զբաղեցրել է գրքի տեղը, այնքան էլ ճիշտ չէր լինի»,- ասաց Ռ. Դադայանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համակարգչով աշխատելով հանդերձ, աշակերտները չեն մոռանում նաև գրքի ու ընթերցանության մասին։

В степанакертской школе №1 состоялось мероприятие, посвященное 146-летию Ованеса Туманяна
Накануне в степанакертской школе №1 имени Хачатура Абовяна состоялось литературно-художественное мероприятие, посвященное 146-летию со дня рождения выдающегося армянского поэта, писателя, классика армянской литературы национального и общественного деятеля Ованеса Туманяна.
СТЕПАНАКЕРТ 20 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-Учащиеся школы рассказали о жизненном и творческом пути поэта, а затем зачитали произведения классика, исполнили песни, автором которых является Ованес Туманян.
Состоялась постановка известных произведений поэта – сказок «Пес и кот», «Смерть Кикоса».
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» директор школы Ромела Дадаян отметила, что несмотря на утверждения о том, что современных детей не так-то просто заинтересовать чтением, тот, кто любит книгу, всегда читает ее.
«У нас есть очень активные читатели, и не думаю, что будет верным утверждать, что компьютеры заменили книги», – подчеркнула директор школы, заверив, что несмотря на работу с компьютером, учащиеся не забывают о чтении.