Վալերի Բուայեի հարցազրույցը. Չենք նահանջի թուրքերի սպառնալիքների առջեւ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այցելելո՞ւ եք Հայաստանիապրիլի 24-ին՝մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդտարելիցի միջոցառումներին:
Ես արդեն մի քանի անգամ այցելել եմ Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ՝ կապված ապրիլի 24-ին նախատեսված միջոցառումների հետ: Այս տարի, չնայած Երեւանում ներկա լինելու խնդրանքին, ես որոշեցի մնալ Մարսելում: Մարսելի սենատոր-քաղաքապետ Ժան Կլորդ Գոդենը 2015 թվականը նվիրել է Հայաստանին: Այս համատեքստում ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանին ու հայերին վերաբերող բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ տեղի կունենան: 2015-ի ապրիլի 24-ին Մարսելի քաղաքապետարանը, ինչպես նաեւ հարակից մարզերի վարչակարգերը կպատվեն Հայաստանի գույներով: Այնուհետեւ մշակութային եւ հիշատակի արարողություններ տեղի կունենան, հետեւաբար ես ցանկացա Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը մնալ Մարսելում ֆրանսահայերի հետ, որպեսզի իմ աջակցությունը եւ հավատարմությունը ցույց տամ նրանց:
Բացի այդ, Ֆրանսահայերի Եկրնագույն խաչ ասոցիացիայի հետ համատեղ ես ինքս 1915-ի ապրիլի 24-ին նվիրված հուշարձանի շուրջը 100 ծառ տնկելու մեծ նախագիծ եմ նախաձեռնել, չհաշված կոնֆերանսները, ցուցահանդեսները… Հայկական մշակույթը եւ հիշատակի հանդեպ պարտքը կհարգվեն:
Ֆրանսիան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ձեր կարծիքով, որը պետք է լինի հաջորդ փուլը:
Ես կարծում եմ, որ ճանաչումն առաջին քայլն է: Այսօր ես սպասում եմ, որ Ֆրանսիան քրեականացնի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը. Ազգային ժողովի եւ Սենատի կողմից 2012-ին իմ օրինագիծն ընդունելուց հետո, դա կարեւոր քայլ է քրեականացման օրենքի առումով: Հիշենք, որ 1915 թվականի ցեռղասպանությունը Ֆրանսիայի կողմից ճանաչված երկրորդ ճանաչված ցեղասպանությունն է Հոլոքոստից հետո: Այդ տեքստն ընդունվել է 2001-ին եւ հաստատվել առանց սահմանադրականության առաջնայնության մասին հարցը բարձրացնելու, սակայն այն չէր նախատեսում հերքման համար պատիժ:
2001-ից հետո անհրաժեշտ է լրացնել այդ ճանաչումը պատժի մեխանիզմով (ֆրանսիական իրավունքը չի բավարարվում դեկլարատիվությամբ):
Այդ առումով ես աշխատել եմ նոր օրինագծի վրա, որն այլեւս չի վերաբերում կարծիք արտահայտելու ազատությանը: Դա կարեւոր քայլ կլինի եւ այլեւս թույլ չի տա արատավորելայն հարյուր հազարավոր մարդկանց, կանաց ու երեխաների հիշատակը, որոնք մահացել են, որովհետեւ նրանց միակ հանցագործությունը հայ-քրիստոնյա լինելն էր:
Նախորդ տարի Դուք օրինագիծ ներկայացրիք, որն արգելում է հերքել ցեղասպանությունները եւ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները, որոնք կատարվել են 20-րդ դարի սկզբին, հատկապես Հայոց ցեղասպանությունը: Մինչ օրս օրենքը չի ընդունվել: Ձեր կարծիքով, Ֆրանսիայի խորհրդարանը կընդունի՞ օրինագիծն այս տարի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
2011-ին ես արդեն օրինագիծն առաջարկել էի, հիմք ընդունելով ռասիզմի եւ Ֆրանսիայի օրենսդրությամբ ընդունված ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարի ոլորտում հասարակության իրավունքը: Օրինագիծն ընդունվել է Ազգային ժողովի եւ Սենատի բոլոր խմբերի կողմից 2012-ի հունվարի 23-ին: Ցավոք, Սահմանադրական խորհուրդը չեղյալ համարեց այն այն հիմքով, որ ժխտումը կարծիք արտահայտելու ազատության մի մաս է, դրանով վերջ դնելով ժխտման քրեականացման փորձին:
Այդուհանդերձ, բոլոր ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների ժխտման հնարավորությունն արդիական խնդիր է մնում Արեւելքում, մասնավորապես, Իրաքում քրիստոնյաների, եզդիների հետապնդումների համատեքստում: Դրանք Բան Կի-Մունի կողմից որակվել են որպես մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններ:
Ակնհայտ է օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը, որպեսզի առաջարկվի ժխտման նոր որոկավորում: Հետեւաբար ես ջանասիրաբար աշխատել են այլընտրանքային եւ նորարարական տարբերակի մշակման վրա, որը քրեական իրավունքի մասնագետ առաջատար իրավաբանների, այդ թվում Բեռնար Ժուաննոյի եւ Սեւակ Թորոսյանի, հետ համատեղ աշխատանքի արդյունք է: Դրա համար ես առաջարկում եմ, որպեսզի օրենքով ժխտումը չհամարվի կարծիք արտահայտելու ազատության սովորական չարաշահում, այլ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն:
Դա երկու առավելություն ունի. դուրս գալ Սահմանադրական խորհրդի ստեղծած իրավական փակուղուց եւ պաշտպանել մեր օրենսդրությամբ ընդունված բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը:
Այնպես որ իմ գործընկեր պատգամավորներին առաջակում եմ ստորագրել հարստացված օրենսդրական մեխանիզմ ներկայացնող ապաքաղաքական օրինագծի տակ, որի հիմքում կուսակցական նկատառումներից ազատ հասարակական շահն է:
Այս տեքստն ունիվերսալ է, քանի որ պաշտպանում է ֆրանսիական օրենսդրության կողմից ընդունված բոլոր ցեղասպանությունները, եւ հարգանք է արտահայտում մարդու իրավունքների նկատմամբ: Այս նախագիծը վերաբերում է մարդկային արժանապատվությանը: Այս օրենքը 2014-ի հոկտեմբերից հասանելի է Ազգային ժողովի կայքում, եւ ես հույս ունեմ, որ այն կքննարկվի առաջիկա ժամանակներս, քանի որ այն ոչ միայն իմ սրտին մոտ է, այլեւ հատկապես կարեւոր է մեր հավատարմության եւ մեր իրավունքի տեսանկյունից:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում վերջերս կայացան Դողրու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի դատական գործով լսումները։ Փերինչեքը Շվեյցարիային մեղադրում է մտքի ազատության իր իրավունքը ոտնահարելու համար։ Ի՞նչ եք կարծում, որտե՞ղ է այն սահմանը, երբ առաջնային է համարվում անցյալի հանցագործությունների կրկնությունը կանխելը՝ դրանով չխախտելով խոսքի ազատությունը։
Խոսքը այն մասին չէ, թե  թույլատրել  կամ չթույլատրել։ Խոսքի ազատությունը, ինչպես նաեւ նրա սահմանափակումները պետք է պաշտպանվեն։ Օրենքը նաեւ սահմաններ է դնում։ Ազատությունը չի կարող անօրեն լինել, եւ կառավարությունը պետք է պատասխանատվություն ստանձնի՝ անհրաժեշտության դեպքում թույլ տալով ազգային ներկայացուցչությանը սահմանել կարծիք արտահայտելու ազատության սահմաններն ու շրջանակները։ Այդ ազատությունը հարաբերական է եւ ոչ թե բացարձակ։ Այն պետք է հարգի սկզբունքներն ու զոհերի հիշատակը։
Խնդիրը նրանում է, որ ներկայումս խոսքի արտահայտման թույլատրելիության ընտրությունը կատարվում է լրատվամիջոցների ազդեցության հիման վրա։ Ցավոք, նման դեմագոգ մոտեցման մեջ դատավորն ամբողջովին ամնեղ չէ։ Այսպես, Ստրասբուրգի դատավորները եկան այն եզրակացության, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը ոչ մի հետեւանք չի ունեցել, իսկ դա նշանակում է, որ կարելի է վիրավորել զոհերին եւ նրանց սերունդներին։ Սակայն նորից ասեմ, ո՛չ կառավարությունը եւ ո՛չ էլ անգամ Ֆրանսուա Օլանդը, որը պատիժ է սահմանել Ցեղասպանության հերքման համար, տեղից անգամ չշարժվեցին։ Ոչ մի բառով։
Հարց է առաջանում. ո՞վ է հասարակական կարծիքի մասին որոշում կայացնում եւ սահմանում, թե ինչ է թույլատրելի, իսկ ինչը ՝ոչ։ Դա քաղաքական գործչի անմիջական շա՞հն է։ Ներկայիս կառավարությունը հաղորդակցության սպառող է եւ ոչ մի խնդիր չունի ցույց տալու իր անհետեւողականությունը, քանի դեռ թվիթները չեն հասնում սպառնալի շեմի կամ բնակչության արձագանքը չի սահմանփակում այն։
Սա սպասողական կառավարում է, որտեղ շատ պակասում են անհատականություններն ու համոզմունքները, եւ որը միայն արտահայտում է այն ապակողմնորոշումը, որի մեջ գտնվում է այսօրվա Ֆրանսիան։
Ի՞նչ եք կարծում Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակը ապրիլի 24-ին նշելու թուրքական նախաձեռնության մասին։
Կարծում եմ, ես չէ, որ պետք է կարծիք հայտնեմ այն մասին, թե թուրքական կառավարությունը ինչ է որոշել նշել, իսկ ինչ՝ ոչ։ Ես արդեն ասացի, որ դեմ եմ միջամտությանը։ Այդուհանդերձ, պետք է կույր լինել՝ չտեսնելու համար պետական սուտը եւ այն, որ Թուրքիան բարդ իրավիճակում է հայտնվել։ 100 տարի անց պետությունը շարունակում է կատարած հանցագործությունների հերքումը այն աստիճան, որ հիշատակի միջոցառում է կազմակերպում 100-ամյակի արարողությունները քողարկելու համար եւ սուտ ամսաթիվ է հորինում։ Որքան ես գիտեմ, այդ ճակատամարտի ամսաթիվը ապրիլի 25-ն է։
Սա խղճուկ նախաձեռնություն է։ Սակայն Թուրքիայում կատարվող իրադարձությունները մեկնաբանելու փոխարեն, եկեք Ֆրանսիայում ձայներ հավաքենք մեր պարտքը կատարելու եւ 2001թ. օրենքի շարունակությունն ապահովելու ու հերքումը քրեականացնելուն հասնելու համար։ Օգնեք ինձ, որպեսզի 2014թ. ապրիլին իմ ներկայացրած օրինագիծը 2015թ. քննարկվի եւ ընդունվի Ազգային ժողովի եւ Սենատի կողմից։
Չենք նահանջի թուրքերի սպառնալիքների եւ Ֆրանսիայում քաղաքական եւ իրավական պատճառներով առաջացած ձգձգումների պատճառով։

Интервью Валери Буайе: Не будем отступать перед угрозами со стороны турок
Новости Армении-NEWS.am представляет эксклюзивное интервью депутата Национального собрания Франции Валери Буайе.
СТЕПАНАКЕРТ 4 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Мадам Буайе, посетите ли Вы Армению 24 апреля для участия в мероприятиях, приуроченных к столетию Геноцида армян?
Я уже несколько раз посещала Армению и Нагорный Карабах в связи с мероприятиями, приуроченными к 24 апреля. В этом году, несмотря на просьбы присутствовать в Ереване, я решила остаться в Марселе. Сенатор – мэр Марселя Жан-Клод Годен посвятил 2015 год Армении. В этом контексте в течение всего года будут проходить многочисленные культурные мероприятия вокруг Армении и армян. 24 апреля 2015 года мэрия Марселя и все мэрии округов облачатся в цвета Армении. Затем пройдут памятные церемонии и культурные мероприятия. Поэтому я пожелала остаться рядом с французами армянского происхождения в Марселе в день сотой годовщины, чтобы продемонстрировать им свою поддержку и приверженность.
К тому же совместно с Ассоциацией Голубого Креста армян Франции я сама инициировала обширный проект по посадке 100 деревьев вокруг памятника, посвященного 24 апреля 1915 года, не считая конференции, выставок… Армянская культура и долг памяти вместе будут почтены. Франция признала Геноцид армян. Что, на Ваш взгляд, должно быть следующим этапом?
Я думаю, что признание – это первый шаг. Сегодня я ожидаю, чтобы Франция криминализировала отрицание Геноцида армян – после принятия моего законопроекта Национальным собранием и Сенатом в 2012 году, что является важным шагом вперед в плане закона о криминализации. Вспомним, что геноцид 1915 года – это второй геноцид, признанный французским законом после Холокоста. Этот текст был принят в 2001 году и был утвержден без поднятия приоритетного вопроса о конституционности, однако не предусматривал наказания за отрицание.
После 2001 года необходимо дополнить это признание механизмом наказания (французское право не довольствуется декларативностью). В этом смысле я поработала над новым законопроектом, который больше не касается свободы выражения мнений.
Это будет важный шаг вперед и больше не позволит пятнать память тех сотен тысяч мужчин, женщин и детей, которые умерли потому, что их единственным преступлением было то, что они армяне-христиане. В прошлом году Вы представили законопроект, запрещающий отрицание геноцидов и преступлений против человечности, совершенных в 20-м веке, особенно Геноцида армян. До сих пор закон не принят.
Что Вы думаете, примет ли парламент Франции законопроект в этом году – к столетию Геноцида армян?
В 2011 году я уже предложила законопроект, взяв за основу право сообщества в сфере борьбы против расизма и отрицания геноцидов, признанных французским законодательством, включая Геноцид армян. Законопроект был принят всеми группами Национального Собрания и Сената 23 января 2012 года. К сожалению, Конституционный совет отменил его на том основании, что отрицание – это часть свободы выражения мнений, тем самым положив конец этой попытке криминализации отрицания.
Тем не менее, возможность криминализации отрицания всех геноцидов и преступлений против человечности перекликается с актуальной проблемой в контексте преследований, похожих на геноцид, направленных против христиан Востока и езидов, в частности, в Ираке. Они были квалифицированы Пан Ги Муном как преступления против человечности.
Очевидна срочная необходимость принятия закона, чтобы предложить новую квалификацию отрицания. Поэтому я усердно работала над разработкой альтернативной и новаторской версии, которая стала плодом размышлений совместно с ведущими юристами – специалистами уголовного права, в том числе с Бернаром Жуанно и Севаком Торосяном. Вот почему я предлагаю, чтобы по закону отрицание больше не считалось простым злоупотреблением свободой выражения мнений, но преступлением против человечности. Это имеет два преимущества: выйти из правового тупика, созданного Конституционным советом в связи со свободой выражения мнений, и защитить память жертв всех геноцидов, признанных нашим законодательством.
Так что моим коллегам-депутатам я предлагаю на подпись обогащенный законодательный механизм, аполитичный законопроект, преследующий общественный интерес, который свободен от партийных соображений. Этот текст направлен на универсальность, поскольку он защищает все геноциды, признанные французским законодательством, и выражает уважение к правам человека. Этот проект относится к человеческому достоинству. Этот закон с октября 2014 года доступен на сайте Национального собрания, и я надеюсь, что он будет рассмотрен в ближайшее время, так как это дело не только близко моему сердцу, но и особенно важно для нашей приверженности и нашего права. В Европейском суде по правам человека недавно прошло слушание по делу Догу Перинчека против Швейцарии. Перинчек обвинил Швейцарию в нарушении его права на свободу выражения мнений.
Что Вы думаете, где проходит граница, когда приоритетом является не допустить повторения страшных преступлений прошлого, не нарушая при этом свободы слова?
Речь идет не о том, чтобы все разрешить или все запретить. Свобода выражения мнений, как и его ограничения, должны защищаться.
Закон также устанавливает рамки – следует напомнить об этом. Свобода не бывает без законности, и правительству следует взять на себя ответственность, при необходимости позволяя народному представительству устанавливать рамки и пределы свободы выражения мнений. Эта свобода является относительной, а не абсолютной, и должна уважать убеждения и память жертв.
Проблема заключается в том, что в настоящее время выбор приемлемого выражения мнений производится на основании воздействия массовой информации. Увы, в этом демагогическом подходе судья не полностью является невиновным. Так, судьи в Страсбурге пришли к заключению, что отрицание Геноцида армян не имело никаких последствий, а это значит, что можно разрешать причинять боль жертвам и их потомкам. И опять же, ни правительство, ни даже Франсуа Олланд, который взял на себя обязательство ввести наказание за оспаривание этого геноцида, не сдвинулись с места.
Ни слова! Напрашивается вопрос: кто принимает решение в отношении публичного выражения мнения и того, что приемлемо говорит, а что – нет?
Это непосредственный интерес политического деятеля? Нынешнее правительство является потребителем коммуникации, не имея никаких проблем с тем, чтобы показывать свою непоследовательность, до тех пор пока твиты не достигнут тревожного порога или реакция населения не ограничит его.
Это выжидательное управление, в котором катастрофически не хватает индивидуальности и убеждения, лишь отражает состояние дезориентации, в которую ввергается сегодняшняя Франция. Что Вы думаете об инициативе турецких властей отметить 100-летие битвы при Галлиполи 24 апреля? Думаю, что я не должна высказывать мнения относительно того, что турецкое правительство решило отмечать или не отмечать. Как я уже сказала, я не одобряю вмешательство.
Тем не менее, нужно быть слепым, чтобы не увидеть, что государственная ложь – затруднительное положение Турции – спустя 100 лет после событий побуждает правительство продолжать отрицание этих преступлений, вплоть до того, чтобы придумать памятное мероприятие с целью замаскировать церемонию по поводу столетия, изобрести ложную дату. Насколько мне известно, дата этого сражения – 25 апреля.
Это жалкая инициатива. Однако вместо того, чтобы комментировать то, что происходит в Турции, давайте найдем голоса во Франции, чтобы выполнить наш долг и обеспечить для закона от 2001 года продолжение, которого он заслуживает и ожидает, а именно криминализировать отрицание. Помогите мне, чтобы представленный мной в апреле 2014 года законопроект был рассмотрен и принят Национальным собранием и Сенатом в 2015 году. Не будем отступать перед угрозами со стороны турок или проволочками из-за политико-правовых причин во Франции.