Գանձասարի սերբ խաղացողը ջրհեղեղից տուժած իր երկրին օգնելու խնդրանքով դիմել է Հայաստանին
Կապանի «Գանձասարի» սերբ պաշտպան Գորան Օբրադովիչը, կապ հաստատելով armsport.am-ի հետ, կայքի միջոցով Սերբիային օգնության ձեռք մեկնելու խնդրանք է հղել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը։
Սերբիայի ամբողջ տարածքում, ներկայում արտակարգ դրություն է, որի պատճառը հորդառատ անձրևների հետևանքով առաջացած աննախադեպ հեղեղումներն են։ Հազարավոր մարդիկ երկրին պատուհասած բնական աղետի պատճառով մնացել են անօթևան, իսկ հեղեղներին զոհ գնացածների թիվը հատել է 40-ի սահմանը։
«Հայերը և սերբերը միշտ էլ եղբայրական ժողովուրդներ են եղել։ Հայտնի է, որ Սպիտակի երկրաշարժի լուրը լսելուն պես սերբերն առաջինն են մեկնել Հայաստան՝ օգնության նպատակով։ Այժմ Սերբիան է հայտնվել ծանրագույն ողբերգության մեջ, հազարավոր մարդիկ մնացել են բախտի քմահաճույքին։
Ես խնդրում եմ Հայաստանին՝ օգնել իմ երկրին, որտեղ մարդիկ մահանում են նույնիսկ խմելու ջրի սղության պատճառով։ Հիմա մենք ցանկացած բանի կարիք ունենք։ Այժմ ես արձակուրդի մեջ եմ, և անձամբ իմ ու ընտանիքիս հետ ամեն ինչ կարգին է, բայց մեզնից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա մարդիկ են զոհվում։ 1999 թվականին մեզ ռմբակոծել են, բայց նույնիսկ այդ ժամանակ այսքան ծանր ու արտակարգ իրավիճակ չէր»,-նշեց Գորանը armsport.am-ի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում։
Ավելացնենք, որ այժմ բազմաթիվ սերբ մարզիկներ, օգտագործելով իրենց հեղինակությունը, դիմում են աշխարհի տարբեր պետությունների իշխանություններին՝ անհրաժեշտ և հույժ կարևոր աջակցության խնդրանքով։

A Serbian fullback of Armenia’s Gandzasar has asked the Government - through the sports portal Armsport.am - to lend a helping hand to his flood-stricken country.
Armenia-based Serb footballer seeks government's aid for flood stricken country
Serbia is now facing an emergency, with thousands left homeless in the wake of the continuing floods caused by unprecedented rains. The disaster has left over 40 dead.
“The Armenians and Serbs have always been brotherly nations. Upon hearing the news of the [1988] Spitak earthquake, the Serbs were the first to head to Armenia to deliver aid. And now Serbia faces an extreme tragedy, with thousands left to the reverses of fortune,
“My request to Armenia is to help my country where even the shortage of water now causes deaths. We need anything now. I am on a leave now, and my family is all right. But a few kilometers away, people die. We faced bombings in 1999, but the situation wasn’t so bad even then,” Goran Obradovich said in a phone conversation with the website.