Մոտ 3000 քաղաքացիների՝ ՌԴ մուտք գործելու արգելքը հանվել է. Գագիկ Եգանյան
Այս տարվա առաջին եռամսյակին ՌԴ մուտքի արգելքի պատճառով Հայաստանից Ռուսաստան մեկնել չկարողացող քաղաքացիներից ավելի քան 6400-ն արդեն դիմել է ՏԿԱԻՆ պետական միգրացիոն ծառայությանը՝ խնդրանքով, որ արգելքը հանվելու համար դիմում ներկայացվի ռուսական կողմին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։   NEWS.am-ի հետ զրույցում ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը հայտնեց, որ դիմումներից 5800-ն արդեն ուղարկվել է ռուսական կողմին:
«Յուրաքանչյուր օր 50-60 դիմում ենք ստանում: Վերջին շրջանում աճել է դրական ելքերի տեսակարար կշիռը եւ կրճատվել է քննարկումների ժամկետը: 5800 դիմումներից մոտ 3000-ը դրական ելք են ունեցել, այսինքն ՌԴ մուտք գործելու արգելքը հանվել է»,- ասաց Գագիկ Եգանյանը:
Նրա խոսքով՝ Միգրացիոն ծառայությունն ամենօրյա աշխատանք է տանում, որպեսզի հայաստանցիներին թույլատրվի մեկնել ՌԴ եւ աշխատել:
Նշենք, որ Ռուսաստանի միգրացիոն օրենսդրության եւ կիրառվող պրակտիկայում վերջին շրջանում տեղի ունեցած խստացումների արդյունքում բազմաթիվ օտարերկրյա քաղաքացիների նկատմամբ սկսել է կիրառվել ՌԴ մուտքի արգելանք` մինչեւ 10 տարի ժամկետով: Ռուսական աղբյուրների համաձայն Հայաստանից մոտավորապես 50-60.000 ՀՀ քաղաքացիներ չեն կարողանում հետ վերադառնալ Ռուսաստանի Դաշնություն:
Այդ անձանց խնդիրներին լուծում տալու նպատակով համաձայնություն է ձեռք բերվել ՀՀ ՏԿԱԻՆ Միգրացիոն պետական ծառայության եւ Ռուսաստանի դաշնային միգրացիոն ծառայության միջեւ, համաձայն որի ՌԴ մուտքի արգելքը բացելու վերաբերյալ ՀՀ քաղաքացիների դիմումները` կից փաստաթղթերի հետ միասին հավաքվում եւ փոխանցվում են ռուսական կողմին:

Чиновник: В отношении около 3000 граждан Армении снят запрет на въезд в Россию
В первом квартале 2015 года более 6400 граждан Армении, кому запрещен въезд в Россию, обратились в Государственную миграционную службу Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении с просьбой передать заявление российской стороне для снятия запрета.
СТЕПАНАКЕРТ 1 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-Как сообщил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян, из поданных заявлений 5800 уже отправлены российской стороне.
«Каждый день получаем 50 – 60 заявлений. В последнее время возросла доля положительных ответов, сократился срок обсуждений. Примерно у 3000 заявлений из 5800 был положительный исход, то есть запрет на въезд в РФ снят», – сообщил он. Отметим, что в результате ужесточения миграционного законодательства и применяемой практики в России многим иностранным гражданам был запрещен въезд в страну сроком на 10 лет. Согласно российским источникам, около 50 – 60 тыс. граждан Армении не могут вернуться в Россию.
Для решения этой проблемы была достигнута договоренность между Министерством территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении и Федеральной миграционной службой Российской Федерации, по которой заявления граждан Армении с просьбой о снятии запрета собираются и передаются российской стороне.