Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանը այս տարի կնշի 90-ամյա հոբելյանը
Այս տարի լրանում է Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանի 90-ամյակը, ինչի առթիվ տարվա ընթացքում մի շարք հանդիսավոր միջոցառումներ են նախատեսված:
Ստեփանակերտի   Մեսրոպ  Մաշտոցի  անվան  հանրապետական  գրադարանը  այս տարի կնշի 90-ամյա հոբելյանը
Այս  տարի  լրանում  է  Ստեփանակերտի   Մեսրոպ  Մաշտոցի  անվան  հանրապետական  գրադարանի  90-ամյակը, ինչի  առթիվ   տարվա  ընթացքում  մի շարք  հանդիսավոր   միջոցառումներ  են  նախատեսված:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Մ. Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանի տնօրեն Կարինե Հայրապետյանը՝ նշելով, որ ինչպես տարիներ  շարունակ, այնպես էլ այսօր  գրադարանը իր նշանակալի  դերակատարությունն   ունի  ընթերցողների  հոգևոր-ինտելեկտուալ   պահանջների  ապահովման  գործում:
«Գրադարանի  գրքային  ֆոնդը  կազմում  է 175 հազար 819 կտոր գիրք, որը տարեցտարի համալրվում է հիմնականում նվիրատվությունների շնորհիվ: Նվիրատուների  շարքում են  ինչպես առանձին  անհատներ  այնպես  էլ  գրողներ, բարեգործական կազմակերպություններ, ինչպես նաև   գրադարանին  պարբերաբար  մեծաքանակ  գրքեր  է տրամադրում  ԼՂՀ  մշակույթի  և  երիտասարդության  հարցերի  նախարարությունը»,- ասաց Կ. Հայրապետյանը՝  հավելելով, որ գրադարանը հանդիսանում է հանրապետության գրականագիտական, մատենագիտական եւ տեղեկատվական  կարևոր կենտրոններից  մեկը:
Մասնագիտական գրականությունից բացի, գրադարանի տնօրենի տեղեկացմամբ, ընթերցողների  կողմից  մեծ պահանջարկ  են վայելում  նաև  գրադարանային ֆոնդի   կարևորագույն բաղադրիչը  հանդիսացող   շուրջ  22  անուն  թերթերն ու  ամսագրերը, ինչպես նաև նրանց  արխիվները:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ պոտենցիալ ընթերցողների մեծ մասը իրենց ժամանակը ավելի շատ անցկացնում է համակարգիչների առաջ, բայց ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ անցած տարի  աճել  է  նաև  գրադարանի գրքային ֆոնդից  օգտվողների  թիվը կազմելով՝  5400՝  նախորդ  տարվա  4800 ընթերցողի փոխարեն»,-նշեց Մ. Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանի տնօրենը:
Անդրադառնալով  գրադարանի  շենքային պայմաններին  Կ.  Հայրապետյանը նշեց,  որ  շենքը  1999 թ.  կիսով չափ վերանորոգվել  է, բայց  ներկայումս հիմնանորոգման կարիք ունի: Արցախյան պատերազմի ընթացքում հրետակոծությունների հետեւանքով վնասվել է գրադարանի ջեռուցման համակարգը, որի պատճառով գրապահոցներում հնարավոր չէ ստեղծել գրքերի պահպանման համար անհրաժեշտ ջերմաստիճան: Գրապահոցները տեղակայված են խոնավ ու մութ նկուղում, որի  պատճառով   գրքային ֆոնդը  շարունակաբար   կորուստներ  է  ունենում:                              Արդյունավետ  գործունեության  համար Կ. Հայրապետյանը  կարևորեց  նաև   ժամանակակից  սարքավորումների  և համակարգիչների  առկայությունը,որոնք առայժմ բացակայում են հանրապետական  գրադարանում:

Республиканская библиотека им.Месропа Маштоца города Степанакерте в этом году будет отмечать 90-летие
В этом году исполняется 90 лет библиотеке им. Месропа Маштоца,в честь чего в течение года запланирован ряд мероприятий.
В этом году исполняется 90 лет библиотеке им. Месропа Маштоца,в честь чего  в течение года запланирован ряд мероприятий.
Об этом в беседе с "Aрцахпресс"  заявила директор библиотеки  Карина Айрапетян, отмечая, что как и на протяжении всех лет работы, так и сейчас библиотека отвечает духовным, интеллектуальным  запросам читателей.
"Библиотечный фонд составляет  175тыс. 819 книг, которые постоянно пополняются в основном  за счет пожертвований. Эти пополнения осуществляют  как отдельные индивиды,так и писатели, благотворительные организации, также постоянно в больших количествах предоставляет нам книги Министерство культуры и по вопросам молодежи НКР,”-  сказала директор библиотеки, добавив,что библиотека является одним из важных  литературоведческих, информационных,библиографических центров Республики.
Кроме   специальной литературы,  по словам директора библиотеки,  у читателей библиотеки пользуются большим спросом  находящиеся в фонде более 22 наименований  газет и журналов, а также их архивы.
"Несмотря на то, что большинство потенциальных читателей проводит больше времени за  компьютерами, следует  отметить - читательская аудитория выросла,  сейчас число читателей  составляет 5400,взамен  4800   в предыдущем году,”- сказала директор библиотеки.
Возвращаясь к условиям помещения библиотеки К.Айрапетян отметила, что здание в 1999г. наполовину отремонтировано, но в настоящее время оно нуждается в масштабном ремонте. Для эффективности работы библиотеки необходимо современное оборудование и компьютеры.