Պատմական հայկական Անի մայրաքաղաքը զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է բերում Թուրքիա
Պատմական Հայաստանի մայրաքաղաքներից մեկի` ներկայում Թուրքիայում զբոսաշրջային կետնրոնի վերածված Անի քաղաքի ավերակները 2014 թվականի 6 ամսվա ընթացքում իրենց մոտ են բերել 21 հազար զբոսաշրջիկների:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը: Թեպետ թուրքական իշխանությունները ներկայում ձևականորեն իրականացնում են Անիի պատմամշակութային կոթողների վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ, այդուհանդերձ քաղաքը չի դադարում այժմ էլ մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել տարբեր երկրների ներկայացուցիչների համար:
«Այս քաղաքակրթությունների քաղաքը նախորդ տարի այցելել է 23 հազար 730 մարդ, իսկ այս տարվա միայն վեց ամսիների ընթացքում արդեն 21 հազար մարդ: Մշակութային տուրերով հնագույն քաղաք այցելող տեղացի և օտարերկրացի զբոսաշրջիկների թվում մեծ աճ է գրանցվել: Զբոսաշրջիկները գերազանցապես գալիս են Գերմանիայից, Հայաստանից, Վրաստանից և Ճապոնիայից»,- ասել է մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարութության նահանգային բաժնի տնօրեն Հաքան Դողանայը: Նա նշել է, որ Անին արժանի է տեղ գնելու համաշխարհային ժառանգության ցուցակի մեջ, իսկ քաղաքի պահպանությունը «ներկա և գալիք սերունդների պարտականությունն է»:
Չնայած թուրք պաշտոնյաների նման բարձրագոչ հայտարարություններին` իրականում շատ հաճախ ականատեսն ենք լինում հակառակ երևույթին: Մեկ անգամ չէ, որ թուրքական պետական շրջանակների հրահանգներով ոչնչացվում են հայկական պատմամշակութային հուշարձանները և դրանցում առկա հայկականության տարրերը, իսկ դրա պաշտպանությունը ստանձնած կառույցների անուշադրության հետևանքով քաղաքի տարածքը ոչ հազվադեպ վերածվում է ընտանի կենդանիների համար օգտագործվող արոտավայրի:

Историческая армянская столица Ани привлекает большой поток туристов в Турцию
Находящиеся на территории Турции руины города Ани, одной из столиц исторической Армении, в течение первого полугодия 2014 года привлекли в Турцию около 21 тыс.
Находящиеся на территории Турции руины города Ани, одной из столиц исторической Армении, в течение первого полугодия 2014 года привлекли в Турцию около 21 тыс. туристов.
Как сообщает Арцахпресс со ссылкой на агентство «Анадолу», хотя турецкие власти формально ведут работы по восстановлению и реставрации культурно-исторических памятников Ани, но город и в таком виде представляет большой интерес для представителей разных стран.
«Этот город цивилизаций в прошлом году посетило 23 тыс. 730 человек, а течение первых шести месяцев текущего года – 21 тыс. Зарегистрирован большой рост количества местных и иностранных туристов, которые посещают древнейший город в рамках культурных туров. Туристов особенно много из Германии, Армении, Грузии и Японии», - сказал директор областного отдела министерства культуры и туризма Турции Хакан Доганай.
Он отметил, что Ани достоин занять место в списке всемирного наследия, а охрана города «является обязанностью текущего и последующих поколений». Несмотря на подобные высокие заявления турецких чиновников, на самом деле часто происходит все наоборот. По приказу турецких государственных органов многократно были разрушены армянские культурно-исторические памятники и армянские элементы, а вследствие невнимательности структур по охране памятников территория города часто становится местом пастбища для домашнего скота.