Պատմական հայկական Անի մայրաքաղաքը զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է բերում Թուրքիա
Պատմական Հայաստանի մայրաքաղաքներից մեկի` ներկայում Թուրքիայում զբոսաշրջային կետնրոնի վերածված Անի քաղաքի ավերակները 2014 թվականի 6 ամսվա ընթացքում իրենց մոտ են բերել 21 հազար զբոսաշրջիկների:
Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը: Թեպետ թուրքական իշխանությունները ներկայում ձևականորեն իրականացնում են Անիի պատմամշակութային կոթողների վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ, այդուհանդերձ քաղաքը չի դադարում այժմ էլ մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել տարբեր երկրների ներկայացուցիչների համար:
«Այս քաղաքակրթությունների քաղաքը նախորդ տարի այցելել է 23 հազար 730 մարդ, իսկ այս տարվա միայն վեց ամսիների ընթացքում արդեն 21 հազար մարդ: Մշակութային տուրերով հնագույն քաղաք այցելող տեղացի և օտարերկրացի զբոսաշրջիկների թվում մեծ աճ է գրանցվել: Զբոսաշրջիկները գերազանցապես գալիս են Գերմանիայից, Հայաստանից, Վրաստանից և Ճապոնիայից»,- ասել է մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարութության նահանգային բաժնի տնօրեն Հաքան Դողանայը: Նա նշել է, որ Անին արժանի է տեղ գնելու համաշխարհային ժառանգության ցուցակի մեջ, իսկ քաղաքի պահպանությունը «ներկա և գալիք սերունդների պարտականությունն է»:
Չնայած թուրք պաշտոնյաների նման բարձրագոչ հայտարարություններին` իրականում շատ հաճախ ականատեսն ենք լինում հակառակ երևույթին: Մեկ անգամ չէ, որ թուրքական պետական շրջանակների հրահանգներով ոչնչացվում են հայկական պատմամշակութային հուշարձանները և դրանցում առկա հայկականության տարրերը, իսկ դրա պաշտպանությունը ստանձնած կառույցների անուշադրության հետևանքով քաղաքի տարածքը ոչ հազվադեպ վերածվում է ընտանի կենդանիների համար օգտագործվող արոտավայրի:

Historical Armenian capital Ani brings lots of tourists to Turkey
The ruins of Ani – one of the historical capitals of Armenia, now turned into a tourist center in Turkey, during the 6 months of 2014, have attracted 21 thousand tourists.
As reports “Artsakhpress”, this was informed by the Turkish “Anadolu” agency. Though nowadays the Turkish authorities are formally carrying out reconstruction and restoration works of Ani’s historical and cultural monuments, the city does not cease to be of great interest for people from different countries.
“This city of civilizations was visited by 23 thousand 730 people last year, and only during six months of this year already 21 thousand people have visited it. A large growth was registered in the number of local and foreign tourists visiting the ancient city on cultural tours. The tourists mainly come from Germany, Armenia, Georgia and Japan" – said the Director of Provincial Department of the Ministry of Culture and Tourism Hakan Doğanay. He noted that Ani deserves to find a place on the World Heritage List, and the preservation of the city "is the responsibility of the present and future generations".