ԻՊ-ի զինյալները հիվանդանոցի տասնյակ աշխատակիցների են պատանդ վերցրել իրաքյան Ռամադիում
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները հիվանդանոցի տասնյակ աշխատակիցների են պատանդ վերցրել Իրաքի Ռամադի քաղաքում՝ Անբարի նահանգի վարչական կենտրոնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքի փոխանցմամբ` Իրաքի անվտանգության ուժերի աղբյուրը հայտարարել Է, որ ծայրահեղականները «Ռամադիի հիվանդանոցում պատանդ են պահում տասնյակ մարդկանց, հիմնականում՝ բուժաշխատողների»: Միջադեպի մանրամասներն առայժմ չեն նշվում:
Իրաքյան բանակը դեկտեմբերի 22-ին ձեռնամուխ Է եղել Ռամադին ԻՊ-ի կազմավորումներից ազատելու գործողությանը: Անցած օրվա ընթացքում բանակային ստորաբաժանումները ժողովրդական աշխարհազորի ջոկատների աջակցությամբ առաջ Է շարժվել Ռամադիի կենտրոնական թաղամասերում, որն ավելի վաղ ամբողջությամբ գտնվում Էր զինյալների հսկողության ներքո:
ՆԳ նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ «իրաքյան բանակը հարձակում Է ծավալել քաղաքի կենտրոնական թաղամասերում, նրա գլխավոր նպատակը կառավարական շենքերի գրավումն Է»: Ավելի վաղ Իրաքի ռազմական տեղեկատվության կենտրոնը հայտնել Է, որ երկրի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները թռուցիկներ են նետել քաղաքի կենտրոնում, որոնցում կոչ Է արվում բնակիչներին՝ երեք օրվա ընթացքում հեռանալ քաղաքից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: боевики ИГ захватили в заложники десятки сотрудников больницы в иракском Рамади
Боевики террористической группировки "Исламское государство" захватили в заложники десятки человек в больнице в иракском городе Рамади ­ административном центре провинции Анбар.
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 23 АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил сайт телеканала "Аль-­Маядин".
Как заявил источник в иракских силах безопасности, экстремисты "захватили и удерживают десятки человек, в основном медицинских работников, в больнице Рамади, расположенной в центре города".Подробностей этого инцидента пока не приводится, сообщает Тасс.
Иракская армия во вторник приступила к операции по освобождению Рамади от формирований ИГ.За прошедшие сутки подразделения при поддержке вооруженных отрядов народного ополчения продвинулась в центральные кварталы Рамади, ранее полностью находившегося под контролем боевиков. По словам представителя МВД, "иракская армия наступает в центральных кварталах, их главная цель ­ правительственные здания, расположенные в городе".
Ранее центр военной информации Ирака сообщил, что самолеты ВВС страны сбросили в центре города листовки с призывом к гражданам покинуть город в течение трех суток.