Չեռնոգորիան առաջադրել է արտգործնախարարին որպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածու
Չեռնոգորիան (Մոնտենեգրո) պաշտոնապես առաջադրել է երկրի արտգործնախարար Իգոր Լուկշիչին որպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ՝ միջազգային կազմակերպությանն ուղղված Չեռնոգորիայի կառավարության նամակում ընդգծվում է, որ Լուկշիչն ունի անհրաժեշտ հմտությունները, որակներն ու փորձը գլխավոր քարտուղարի աշխատանքը կատարելու համար:
2007 թվականից ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Բան Կի Մունի լիազորություններն ավարտվում են դեկտեմբերի 31-ին, նրան պետք է փոխարինի մեկ այլ քաղաքական գործիչ։
Ներկայում Չեռնոգորիայից բացի երկու երկիր է առաջադրել իր թեկնածուներին՝ Խորվաթիայի արտգործնախարար Վեսնա Պուսիչը և Մակեդոնիայի նախկին արտգործնախարար Սրջան Քերիմը:

Черногория выдвинула главу МИДа в качестве кандидата на пост генсека ООН
Черногория официального выдвинула главу министерства иностранных дел Игора Лукшича в качестве кандидата на пост генсека ООН, передает ТАСС.
СТЕПАНАКЕРТ, января 19 АРЦАХПРЕСС - В письме от правительства Черногории к международной организации подчеркивается, что Лукшич обладает необходимыми навыками, качествами и опытом для выполнения работы генерального секретаря.
Полномочия занимающего пост с начала 2007 года генсека ООН Пан Ги Муна истекают 31 декабря, его место должен занять другой политик.
На данный момент две страны, помимо Черногории, представили своих кандидатов. Ими стали министр иностранных дел Хорватии Весна Пусич и экс-министр внешнеполитического ведомства Македонии Срджан Керим.
Избирательная кампания на пост генсекретаря стартовала в ООН в середине декабря. По предварительной информации, кандидатуры будут рассматриваться не позже июля. Отмечается, что с момента начала работы ООН ни один из генсеков не представлял Восточную Европу, также среди генеральных секретарей не было женщин.