24 տարի առաջ՝ այս օրը, ազատագրվել է Ստեփանակերտի արվարձան Կրկժանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղյան ստորաբաժանումները ձեռնամուխ են եղել ռազմական հենակետի ոչնչացման օպերացիային և ընդամենը հաշված ժամերի ընթացքում, թշնամուն դուրս մղել իրենց զբաղեցրած դիրքից:
Կրկժանի թաղապետ, ազատամարտիկ Վլադիմիր Մուսայելյանը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ ադրբեջանցիները թվաքանակով գերազանցում էին հայ ազատամարտիկներին:
«Այդ հրաշունչ օրերին մեր տունն ու օջախն էինք ազատագրում ու պաշտպանում, որովհետև, մենք գնալու ուրիշ տեղ չունեինք, իսկ ադրբեջանցիներն, որ էությամբ գող ու վախկոտ են, ամեն գնով ուզում էին տիրանալ մեր հայրենի հողին: Ազերիները թաղամասում արդեն հասցրել էին շուրջ 18 տուն հրդեհել ու թալանել: Այդ տները մենք հետագայում վերանորոգել և շենացրել ենք»,-ասել է Վ. Մուսայելյանը և ընդգծել,-մեր հայրենի օջախները պաշտպանելու նպատակն է, որ մեզ ուժ ու կորով է տվել, մղել անձնազոհության»:
Ազատամարտիկի խոսքով՝ կրկժանցիները մասնակցել են նաև այլ մարտական գործողությունների, պատահական չէ , որ Արցախյան գոյապայքարի ընթացքում  Կրկժան թաղամասը տվել է շուրջ 20 զոհ:
«Կրկժանի ազատագրման 24-րդ տարեդարձի կապակցությամբ իրականացել է մեր երազանքը. թաղամասում Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հիշատակին նվիրված հուշակոթող է կանգնեցվել»,- գոհունակությամբ նշել է Վ. Մուսայելյանը:
Նշենք, որ 1991 թվականի Կրկժանն Ադրբեջանի կողմից վերածվել էր կրակակետի, որտեղից պարբերաբար գնդակոծվում էր Ստեփանակերտը: Կրկժանի կրակակետերի ճնշման գործողությունը սկսվեց 1991թվականի դեկտեմբերի 26-ին: Արվարձանն ազատագրվեց 1992 թվականի հունվարի 20-ին: Ռազմական մասնագետները այդ գործողությունը համարում են ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ամենամեծ հաջողություններից մեկը:

В этот день, ровно 24 года назад, был освобожден пригород Степанакерта Кркжан
В ночь с 19 по 20 января карабахские подразделения предприняли операцию по уничтожению опорной военной точки противника, и буквально в течение считанных часов вытеснили его с занятых позиций.
СТЕПАНАКЕРТ, января 20 АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» домком Кркжана, ветеран войны Владимир Мусаелян отметил, что по численности азербайджанцы превосходили армянских воинов-освободителей. «В эти тяжелые дни мы освобождали и защищали наш дом, наш очаг, и нам некуда было больше идти. А азербайджанцы, будучи по натуре ворами и трусами, любой ценой хотели овладеть нашей землей. Они тогда уже успели сжечь и разграбить около 18 домов в пригороде. Эти дома мы уже потом восстановили и благоустроили», – сказал Мусаелян, отметив, что цель защитить свои дома и очаги придала силу и мужество, сподвигла на самопожертвование.
По словам ветерана, кркжанцы принимали участие и в других военных операциях, и не случайно, что в период Арцахской освободительной борьбы пригород Кркжан понес около 20 жертв.
«В связи с 24-летием освобождения Kркжана исполнилась наша мечта: в районе возвели мемориал памяти воинам, погибшим в Арцахской освободительной войне», – отметил В. Мусаелян. Следует отметить, что в 1991 году Кркжан был превращен со стороны Азербайджана в огневую точку, откуда подвергался периодическому обстрелу Степанакерт. Операция по подавлению огневых точек Кркжана началась 26 декабря 1991 года. Пригород был освобожден 20 января 1992 года. Военные эксперты называют данную операцию одной из самых значимых побед Армии обороны НКР.