Թուրքիայում պատմական հայկական եկեղեցին կվերածվի մշակութային կենտրոնի
Թուրքիայի Մանիսա նահանգի Թուրգութլու շրջանում գտնվող պատմական հայկական եկեղեցին վերանորոգումից հետո կվերածվի կրթական, մշակութային և արվեստի կենտրոնի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Եկեղեցու շենքը ժամանակին օգտագործվել է որպես Թուրգութլուի քաղաքապետարանի ծառայողական շենք:
Ներկայում ակտիվորեն ընթանում են եկեղեցու  վերականգնման աշխատանքները: Նշվում է, որ դրանց ավարտին այն կունենա ժամանակակից տեսք ու կդառնա տեղի բնակիչների մշակությային հանդիպումների կենտրոնը:
Այդպիսով Մանիսայի հայկական եկեղեցին կդառնա հերթականը պատմական հայկական մշակութային կոթողներից, որը տեղական իշխանությունների կողմից վերականգնելու անվան տակ կփոխի իր նշանակությունը՝ ջնջելով տեղի երբեմնի հայկական հետքը:

Историческая армянская церковь на территории Турции будет превращена в культурный центр
Историческая армянская церковь в районе Тургутлу губернии Маниса на территории Турции будет превращена в культурный, учебный и искусствоведческий центр.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 12 АРЦАХПРЕСС Oб этом сообщает газета «Хурриет». В свое время здание церкви служило в качестве служебного помещения мэрии Тургутлу.
Идут активные реставрационные работы. Таким образом, церковь станет очередным объектом армянского культурного наследия, который, под предлогом реставрации, изменит свое назначение, стирая армянский след.