Թուրքիան վիզաներ է մտցնում ռուսաստանցի լրագրողների համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես պարզաբանել են ՏԱՍՍ-ի թղթակցին Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, այս նորամուծությունը կսկսի գործել փետրվարի 15-ից ու կվերաբերի այն լրագրողներին, որոնք ժամանում են կես տարուց քիչ ժամանակով:
«Բոլոր ռուսաստանցի լրագրողները, որոնք Թուրքիա են ժամանելու կարճ ժամանակահատվածով աշխատելու համար, ուղեւորությունից առաջ կդիմեն Ռուսաստանում Թուրքիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությանը ու համապատասխան աշխատանքային վիզա կստանան: Նրանք նաեւ ստիպված կլինեն հայտնել իրենց ուղեւորության ամսաաթիվն ու ծրագիրը՝ օրինակ հարցազրույց վերցնել, նկարահանումներ անել եւ այլն »,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ներկայացված ծրագրերը դիվանագետները կփոխանցեն Թուրքիայի ԱԳՆ-ին ու կառավարությանն առընթեր մամուլի ու տեղեկությունների գլխավոր վարչությանը: Դրանք ուսումնասիրելուց ու համաձայնեցնելուց հետո կտրամադրվեն վիզաներ: Իսկ արդեն Թուրքիայում լրատվամիջոցների աշխատակիցները պետք է դիմեն վարչություն՝ ժամանակավոր մամուլի քարտ ստանալու համար, որն իրավունք կտա մասնագիտական գործունեություն իրականացնել հանրապետության տարածքում:
Այն լրագրողների համար, որոնք երկարաժամկետ գործուղման են մեկնում՝ ավելի քան կես տարի, վիզայի ձեւակերպման արարողակարգնը նույնն է մնում: Նրանք, առաջվա պես աշխատանքային վիզան կստանան Թուրքիայի դեսպանատանը, ու դրա հիման վրա փաստաթղթերը կհանձնեն՝ վարչությունից մամուլի քարտեր ստանալու համար:
Ինչպես նշում են նախարարությունից, ռուսական լրատվամիջոցների աշխատակիցների համար վիզաների ներդրումը պատասխան քայլ է՝ թուրք լրագրողների համար ռուսական կողմի ձեռնարկած նույնարժեք պայմաններին:

Турция вводит визы для российских журналистов
Российским журналистам придется получать визы перед служебными поездками в Турцию. Как пояснили корреспонденту ТАСС в пресс-службе МИД Турции, эта мера начинает действовать 15 февраля и касается журналистов, приезжающих на срок менее полугода.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 15 АРЦАХПРЕСС «Все российские журналисты, которые будут приезжать в Турцию для работы на короткий срок, до шести месяцев, будут должны обратиться перед поездкой в диппредставительства Турции в России и получить соответствующую рабочую визу. Им также нужно будет сообщить даты поездки и ее план, например, интервью, планы съемок, передвижений», - сказал собеседник агентства.
Предоставленные планы будут передаваться дипломатами в МИД и Главное управление прессы и информации при правительстве Турции. После их изучения и согласования будет выдаваться виза. Между тем, по приезду в Турцию работнику СМИ необходимо будет обратиться в управление для получения временной пресс-карты, дающей право на осуществление профессиональной деятельности на территории республики.
Для журналистов, которые приезжают в долгосрочную командировку, на срок более полугода, процедура оформления аккредитации останется той же. Они, как и раньше, будут получать рабочую визу в посольстве Турции и на ее основе подавать документы на получение пресс-карты в управление.
Как отмечают в министерстве, введение виз для сотрудников российских СМИ является «зеркальной» мерой и ответом на аналогичные условия для турецких журналистов, которые выдвигает российская сторона.