Լիբանանի խորհրդարանը նախագահի ընտրությունները տեղափոխել է մարտի 23-ին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պետության ղեկավար ընտրելու նոր փորձը նշանակված է մարտի 23-ին, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»` վկայակոչելով լիբանանյան ազգային NNA գործակալությանը:
Գործակալության տվյալներով, երկրի նախագահ ընտրելու 36-րդ փորձը ձախողվել է քվորումի բացակայության պատճառով: Չորեքշաբթի նիստին 73 պատգամավոր է ներկայացել, մինչդեռ անհրաժեշտ նվազագույնը 86 պատգամավորն է:
Երկիրը քաղաքական ճգնաժամի մեջ է 2014-ի մայիսին պետության նախորդ ղեկավարի` Միշել Սուլեյմանի նախագահական ժամկետի ավարտից հետո: Լիբանանի սահմանադրության համաձայն, նախագահ կարող է լինել միայն խորհրդարանի կողմից ընտրված քրիստոնյա մարոնիթը: Մարոնիթները կաթոլիկական եկեղեցուն են պատկանում, նրանց համայնքների մեծամասնությունը Լիբանանում է ապրում: Երկրում այդ կրոնի հետեւորդները բնակչության մոտ 25 տոկոսն են կազմում:
Այսօրվա դրությամբ լիբանանյան խորհրդարանը գործնականում հավասար բաժանված է արեւմտամետ եւ սիրիամետ բլոկների միջեւ: Լիբանանի նախագահի պաշտոնի գլխավոր թեկնածու է համարվում գեներալ Միշել Աունը`   «Հզբոլլահ» շիա խմբավորման քաղաքական դաշնակիցը: Աունի հիմնական մրցակիցը արեւմտամետ  «Մարտի 14» բլոկի ներկայացուցիչ Սամիր Ջաադան է, որին աջակցում է սուննի   «Ալ-Մուստակբալ» կուսակցությունը:

Парламент Ливана перенес выборы президента на 23 марта
Спикер ливанского парламента в очередной раз перенес выборы президента. Новая попытка избрать главу государства назначена на 23 марта, сообщает РИА Новости со ссылкой на ливанское национальное агентство NNA.
СТЕПАНАКЕРТ, марта 2 АРЦАХПРЕСС - По данным агентства 36-я попытка избрать президента страны не состоялась из-за не хватки кворума. На заседание депутатов в среду явилось 73 человек, при необходимом минимуме в 86 депутатов.
Страна находится в политическом кризисе после завершения президентского срока бывшего главы государства Мишеля Сулеймана в мае 2014 года. Согласно конституции Ливана, президентом может быть только христианин-маронит, избранный парламентом. Марониты относятся к католической церкви, большинство их общин проживает в Ливане. Последователей этой религии в стране около 25% от всего населения.
На сегодняшний день ливанский парламент разделен практически поровну на прозападный и просирийский блоки. Главным претендентом на пост президента Ливана считается генерал Мишель Аун, политический союзник шиитской группировки «Хезболлах». Его кандидатуру поддерживают сторонники просирийского блока. Основной конкурент Ауна — представитель прозападного блока «14 марта» Самир Джааджаа, поддерживаемый суннитской партией «Аль-Мустакбаль».