Մարտակերտի շրջանում կարճ ժամանակում կվերականգնենք թշնամու կողմից հասցված վնասները. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ապրիլի 6-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Մարտակերտի շրջան՝ ռազմական գործողությունների հետևանքներին ծանոթանալու նպատակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ գործադիր իշխանության ղեկավարը Մարտակերտ քաղաքում և Մատաղիս ու Թալիշ գյուղերում ծանոթացել է ապրիլի 2-5-ը թշնամու հրետակոծության հետևանքներին, ինչպես նաև՝ հանդիպել տեղի բնակիչների հետ:  Ա. Հարությունյանը երախտագիտություն է հայտնել բնակիչներին՝ ստեղծված իրավիճակում խիզախություն դրսևորելու և հայրենի համայնքներում մինչև վերջ կանգնելու վճռականության համար:
«Կառավարության կողմից արվելու է հնարավորը թշնամու արկակոծության հետևանքով բնակիչների վնասված առանձնատները և  համայնքային ենթակառուցվածքները կարճ ժամանակամիջոցում վերականգնելու համար: Մի քանի օրվա մեջ քաղաքաշինության նախարարության համապատասխան մասնագետների կողմից կգույքագրվեն բոլոր վնասները՝ հնարավոր սեղմ ժամկետներում դրանց վերականգնման աշխատանքները սկսելու նպատակով»,- ասել է վարչապետը և հավելել, որ վնասված ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեությունը վերականգնելու համար համապատասխան կառույցների կողմից արդեն ինտենսիվ աշխատանք է իրականացվում:
Այցի ընթացքում վարչապետին ուղեկցել են Էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Nagorno Karabakh to restore damaged infrastructure and homes in short period
Prime Minister of Nagorno Karabakh Arayik Haroutyunyan departed for Martakert region on a working visit on April 6 to review the effects of the recent hostilities by Azerbaijan.
STEPANAKERT, APRIL 7, ARTSAKHPRESS:  The Prime Minister observed the consequences of the enemy’s bombardments in Martaket city, Mataghis and Talish villages and met with local residents. Arayik Haroutyunyan expressed gratitude to the residents for their courage and determination to stand in their native communities until the end, the Information and Public Relations Department of the Nagorno Karabakh Government informed.
“The Government will do everything necessary to restore homes and infrastructure of the residents, which were damaged by enemy bombardments. Experts of the Ministry of Urban Planning will arrive to the scene shortly to assess the damages in order to start restoration works as soon as possible,” the Prime Minister said, adding that relevant agencies are already actively involved in the process of restoration works.
During the visit, the Prime Minister was accompanied by Minister of Economy Andranik Khachatryan, head of the Martakert regional council Vladik Khachatryan and other officials.