Մատաղիսը և Թալիշը թշնամու հրետակոծությունից հետո. «Արցախպրես»-ի ֆոտոանդրադարձը
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան հակառակորդը ղարաբաղաադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թշնամու հրետակոծությունից հատկապես տուժել են Մարտակերտ շրջկենտրոնը և համանուն շրջանի Մատաղիս և Թալիշ բնակավայրերը:
«Բնակիչները խաղաղ քնած էին, երբ միանգամից թշնամու հրետանին սկսեց ինտենսիվ արկակոծության ենթարկել գյուղը: Մարդիկ ուղղակի գիշերաշորերով դուրս են նետվել տներից, ապա և արագ կազմակերպվել է գյուղից նրանց տարհանումը»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցին պատմել է Թալիշի համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը՝ պատմելով ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերվա իրադարձությունները:
Իսկ թե թշնամու արկակոծությունն ինչ հետևանքներ է ունեցել Մատաղիսում և Թալիշում, մասամբ ներկայացնում է «Արցախպրես»-ի թղթակիցը լուանկարներով…
Թալիշ: Այն տունը, որտեղ ապրիլի 2-ին թշնամին դաժանաբար սպանել է երեք խաղաղ բնակիչների:
Մատաղիսի դպրոցը
Նշենք, որ թշնամու արկակոծության հետևանքով բնակիչների վնասված առանձնատների և համայնքային ենթակառուցվածքների վերականգնման համար ԼՂՀ կառավարության կողմից սկսվել է գույքագրման աշխատանքներ:

Along the entire length of the contact line of Nagorno Karabakh- Azerbaijani opposing forces, on April 1 and throughout the morning of April 2, the adversary undertook large-scale offensive military actions, during which the adversary shelled with missile-artillery units not only Armenian defense positions, but also civilian settlements.
Mataghis and Talish after enemy's shelling. Photos
STEPANAKERT, APRIL 7, ARTSAKHPRESS: Martakert regional center, Talish and  Mataghis settlements of the same region were hit the hardest by the Azerbaijani bombardment.
"People were sleeping peacefully when the adversary began shelling with missile-artillery units. We quickly organized the evacuation of villagers  from the village. But now they plan to return, "Vilen Petrosyan, the head of Talish community told Artsakhpress.
As for consequences of enemy's aggression in Matagis and Talish, it can be seen in the pictures taken by the correspondent "Artsakhpress".
Talish. The house where the enemy  brutally killed three civilians on April 2.
The school of Mataghis
Remind, the NKR Government started   the assessment of  the damages  in order to restore damaged infrastrucure and homes in short period.