Ադրբեջանը ցինիկորեն փորձում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և խուսափել պատասխանատվությունից
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է ադրբեջանական կողմին հանձնված զոհված ադրբեջանցի զինծառայողների մարմինների վրա իբր անարգանքի հետքեր լինելու հետ կապված ապատեղեկատվությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի  վարչության փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է. ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի՝ ադրբեջանական մի շարք ԶԼՄ-ներում հրապարակված հայտարարության առնչությամբ, որտեղ ասվում է, թե Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ ս. թ. ապրիլի 10-ին իրականացված փոխանակման ընթացքում ադրբեջանական կողմին հանձնված զոհված ադրբեջանցի զինծառայողների մարմինների վրա իբր հայտնաբերվել են անարգանքի հետքեր, անհրաժեշտ ենք համարում հայտարարել հետևյալը.
Մինչ փոխանակման իրականացումը բոլոր զոհվածների մարմինները հետազոտվել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների ներկայությամբ։ Ադրբեջանցի զինծառայողների դիակների վրա չի հայտնաբերվել ու չի արձանագրվել անհարգալից կամ դաժան վերաբերմունքի որևէ հետք։
Զոհվածների մարմինների փոխանակման աշխատանքների իրականացումից հինգ օր անց հնչեցվող անհիմն մեղադրանքներով Ադրբեջանը ցինիկորեն փորձում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և խուսափել պատասխանատվությունից՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խաղաղ բնակչության ու զինծառայողներ հանդեպ ադրբեջանական բանակի կողմից իրագործված ռազմական հանցագործությունների, այդ թվում և զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանքի ու դիակապտության բազմաթիվ դեպքերի համար, որոնց մասին ղարաբաղյան կողմը ծանուցել էր ավելի վաղ»:

Azerbaijan is cynically trying to mislead the international community and evade responsibility for the war crimes: NKR
A number of Azerbaijani media resources published a statement by the Permanent Representative of Azerbaijan to the OSCE, which refers to alleged traces of abuse discovered on the bodies of deceased Azerbaijani soldiers that were transferred to the Azerbaijani side during the exchange of April 10, with the mediation of the International Committee of the Red Cross and the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
STEPANAKERT, APRIL 15, ARTSAKHPRESS: In this connection NKR State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons considers it necessary to state the following:
"Before the start of the exchange procedure, all bodies were examined in the presence of representatives of the International Committee of the Red Cross. No traces of abuse or ill-treatment were discovered or registered on the bodies of Azerbaijani soldiers.
Through its groundless accusations voiced five days after the exchange, Azerbaijan is cynically trying to mislead the international community and evade responsibility for the war crimes committed by the Azerbaijani army against civilians and soldiers of the Nagorno Karabakh Republic, including numerous cases of mockery and mutilation of bodies of the deceased, previously reported by the Karabakh side."