Ստեփանակերտը միջազգային հանրությանը սթափվելու կոչ է անում. դադարեցրե'ք Բաքվին թևեր տալը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:
«Նման դեպքում հայկական կողմի անելիքը հստակ է: Պետք է թշնամուն միշտ հակահարված տալ և հետ շպրտել, եթե փորձի առաջ գալ: Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրությանը, ապա ժամանակն է սթափվել: Բաքվում միջազգային ֆորումներ են անցկացվում, և եվրոպական կառույցների ներկայացուցիչներն այնպես են գովաբանում Բաքվին, որ նա թևեր է առնում»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, հայկական լրատվամիջոցները, Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի գործիչները պետք է բարձրաձայնեն այս հարցը: «Եվրոպացի որոշ գործիչներ խավիար ուտելու կամ այլ պատճառով նման ահաբեկչական պետությանը դրական գնահատական են տալիս, դա անընդունելի է: Տեսանք, թե Էրդողանի այցելությունից, Բաքվում տեղի ունեցած այդ միջազգային միջոցառումից հետո ինչպես է թևավորվել Ադրբեջանը և կոպտորեն խախտում հրադադարի ռեժիմը` թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը: Նա ոտնահարում է միջազգային բոլոր կոնվենցիաները: Բա, իհարկե, եթե մեծարեն այդ աննորմալ, ահաբեկչական երկրին, այն էլ եվրոպական երկրների, կարևոր կառույցների ներկայացուցիչները, Բաքուն այդպես էլ կվարվի»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բարեբախտաբար քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհեր չկան, բոլորը կազմակերպված են գործել: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ներկայում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է:
Ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաև այս գիշեր: Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ- 21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր:

Степанакерт призывает международное сообщество опомниться: прекратите поощрять Баку
Международное сообщество должно опомниться и назвать в ситуации с Азербайджаном вещи своими именами.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 27 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Об этом заявил пресс- секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя провокационные действия Азербайджана.
«В данном случае задача армянской стороны ясна. Надо ответить противнику, если тот попытается пойти вперед. Что касается международного сообщества, то пришла пора опомниться. В Баку проводят международные форумы, а европейские структуры так восхваляют Баку, что там воодушевляются»,- сказал Давид Бабаян.
По его словам, эти вопросы должны поднять армянская пресса, деятели Армении, Арцаха, диаспоры. «Некоторые европейские деятели дают положительные оценки этому террористическому государству – то ли из любви к икре, то ли по какой другой причине. Это неприемлемо. Мы увидели, как после визита Эрдогана, международной конференции, как воодушевился Азербайджан, который начал грубо нарушать режим прекращения огня, целясь по мирному населению. Азербайджан попирает все международные конвенции. Конечно, превозносите это ненормальное, террористическое государство, притом, представители европейских стран и важных структур – после этого Баку будет так и поступать»,- сказал Давид Бабаян.
Он сообщил, что, к счастью, жертв среди мирного населения не было, все действовали слаженно. Сейчас обстановка относительно спокойная.
Интенсивный обстрел, начатый 26-го апреля, противник продолжил ночью. Только из установок ММ-1 «Град» было сделано 550 выстрелов в направлении позиций АО и населенных пунктов Мартакерт, Неркин Хоратах и др.