Ադրբեջանը հրադադարը խախտելու հետեւանքով զինվոր է կորցրել
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորման շուրջ Վիենայում տեղի ունեցած բարձր կարգի բանակցություններից անմիջապես հետո Ադրբեջանը խախտել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զորքերի հետ շփման գծում հրադադարը եւ դրա արդյունքում կորցրել իր զինված ուժերի զինվոր Նաթիգ Նամիկ օղլու Թահիրլիին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: virtualaz.org լրատվական կայքի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է զինվորի կորուստը` չնշելով նրա ոչնչացվելու վայրն ու հանգամանքները:
Ավելի վաղ հայկական կողմը հայտնել էր, որ ՊԲ` հարավային ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում ադրբեջանական զինուժի կրակոցից զոհվել է ժամկետային զինծառայող, 1996 թվականին ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:
Պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետեւանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

Вследствие нарушения режима прекращения огня Азербайджан потерял военнослужащего
Сразу после того, как вечером 16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева по инициативе глав МИД стран- сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Азербайджан нарушил режим прекращения огня на линии соприкосновения в НКР, вследствие чего потерял своего военнослужащего Натига Намик- оглу Тахирли.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 17 АРЦАХПРЕСС - Как передает сайт virtualaz.org, МО Азербайджана подтверждает факт гибели своего военнослужащего, не указывая место и обстоятельства.
Ранее армянская сторона сообщала, что 17-го мая в районе 00:50 от выстрела с азербайджанской стороны погиб военнослужащий-призывник Хачатур Варданович Арутюнян, 1996 г.р.
АО НКР заявила, что вся ответственность за эскалацию напряженности ложится на азербайджанскую сторону.