Հովիկ Աբրահամյանը դիմել է Դմիտրի Մեդվեդևին` Վերին Լարսի անցակետի իրավիճակի առնչությամբ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության իր գործընկերոջը` Դմիտրի Մեդվեդևին` Վերին Լարսի անցակետի ռուսական հատվածում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Գոհար Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ անցակետում Հայաստան տեղափոխվելու դժվարությունների պատճառով մեծ թվով մարդիկ են կուտակվել` հիմնականում ընտանիքներ` երեխաներով, հղի կանանցով, տարեցներով` Հովիկ Աբրահամյանը դիտարկել է ստեղծված պայմաններում անցակետում կուտակումների խնդրին ավիափոխադրումների միջոցով լուծում տալու հարցը: «Եվ ինչպես արդեն գիտեք, ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցչի ուղեկցությամբ այսօր Վլադիկավկազի օդանավակայանում վայրէջք կկատարի ՌԴ ԱԻՆ ինքնաթիռը, որով նախատեսվում է Հայաստան տեղափոխել ՀՀ 156 քաղաքացի»,-տեղեկացրեց Պողոսյանը` ընդգծելով, որ ԱԻՆ-ը պարբերաբար տեղեկություններ կտրամադրի իրավիճակի մասին:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 23-ին, ժամը 16.40-ի սահմաններում Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն էրստացվել, որ Վերին Լարսի անցակետից մոտ 2 կմ հեռավորության վրա (Վրաստանի տարածքում), Թերեք գետի վարարմանհետևանքով ավտոճանապարհի 500-600 մ հատված ամբողջովին փլուզվել է, և այդ պատճառով փակվել է ՌԴ-Վրաստանսահմանային անցակետը: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով նշված ավտոճանապարհով արգելվել է բոլոր տեսակիտրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը:
Հունիսի 28-ի ժամը 22.51-ի դրությամբ` Վերին Լարսի անցակետում առկա է տրանսպորտային միջոցների կուտակում` 53բեռնատար, Ռենդանտ բնակավայրում` 11 բեռնատար, 2 ավտոբուս 88 ուղևորով, 40 մարդատար` 77 ուղևորով (ընդհանուրառմամբ` 230 ՀՀ քաղաքացի):

PM Abrahamyan discusses situation in Upper Lars checkpoint with Russian PM Medvedev
Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan has talked about the situation at the Upper Lars checkpoint with Russian PM Dmitry Medvedev.
STEPANAKERT, JUNE 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The PMs spokeswoman Gohar Poghosyan says taking into consideration that a large number of people are stranded in the checkpoint, including children, elderly and pregnant women, Abrahamyan has considered the solution of the problem via air transportation.
“And as you now, accompanied by the representative of the Armenian Ministry of Emergency Situations, today the aircraft of the Russian Ministry of Emergency Situations will land in Vladikavkaz, which will transport 156 Armenian citizens to Armenia,” she said.
On June 23 it was reported that 2 km from the Upper Lars checkpoint (Georgian territory), 600 meters of the highway was completely destroyed by floods of the Terek River. There are no injured.
Later, the CMC of North Ossetia reported that 53 cargo trucks are stranded in Upper Lars checkpoint, another 11 in Rendant, 2 buses and 40 passenger cars. (Overall 230 Armenian citizens)