Ուորլիք. Կարգավորումը ենթադրում է որոշ տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողությանը՝ Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ենթադրում է որոշ տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կատարյալ սցենարն ԱՄՆ-ի համար:
«Նույնը, ինչ ե՛ւ ռուսական, ե՛ւ ֆրանսիական կողմի համար: Խաղաղ կարգավորման հասնելու փորձերը շատ երկար են տեւում եւ շատ ուժ են խլում: Հակամարտությունը շատ երկար է տեւում, 20 տարվա ընթացքում բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել: Բայց այդ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել: Մենք կարգավորման պայմաններ ունենք, դրանք հայտնի են մեզ, մենք քննարկել ենք այն»,- ասել է Ուորլիքը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն ընդգծել է, որ կատարյալ կարգավորումը ենթադրում է հաղթողների եւ պարտվողների բացակայություն, այն պետք է շահեկան լինի երկու կողմի համար էլ. «Որպես մարդ, որը բազմաթիվ տարիներ բանակցություններ է վարում այլ հարցերով, կարող եմ ասել, որ բանակցությունները չեն կարող հաջողված լինել, երբ կողմերից մեկը ստիպված է լինում զոհերի եւ զիջումների գնալ: Բանակցությունները հաջողված են, երբ երկու կողմերն էլ շահում են՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի բնակիչները, ամբողջ տարածաշրջանն արժանի են խաղաղության եւ անվտանգության մեջ ապրելուն»:
Ուորլիքը նաեւ նշել է, որ ոչ վաղ անցյալում կային ժամանակներ, երբ հայերն ու ադրբեջանցիները կողք կողքի ապրում էին խաղաղության եւ համաձայնության մեջ: Բայց այդ ժամանակներն անցել են:
«Ցավալի է, բայց փաստ, որ հայերի եւ ադրեջանցիների նոր սերունդ է մեծացել՝ միմյանց չճանաչելով: Նրանք իրար մասին գիտեն միայն լրատվամիջոցներից եւ լուրերից: Ցավալի է: Կցանկանայինք մարդկանց միջեւ շփումներ տեսնել: Եվ որպես խաղաղ կարգավորում՝ կցանկանայինք, որպեսզի հայերն ու ադրբեջանցիները կարողանային համատեղ գոյակցել: Հավատում եմ, որ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում բազմաթիվ մարդիկ պատրաստ են դրան»,- նշել է նա:
Պատասխանելով հարցին, ինչպե՞ս կարող է կարգավորվել տարածքային վեճը, Ուորլիքը նշել է. «Կարգավորումը ենթադրում է որոշ տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց: Դա կարգավորման պայմաններից է, բաց ոչ միակ պայմանը: Փախստականների վերադարձ, միջազգային խաղաղարար ուժերի տեղակայում: Այս բոլոր տարրերը խաղաղ կարգավորման պայմաններ են, եւ բոլորն էլ հայտնի են: Մենք պետք է աշխատենք կողմերի հետ, որպեսզի այդ բոլոր պայմանները միավորելու միջոց գտնենք եւ հասնենք խաղաղ կարգավորման, դրանից կշահեն տարածաշրջանի բոլոր բնակիչները»:

James Warlick: Conflict settlement supposes return of some territories, in exchange for Karabakh’s status
The settlement of the Nagorno-Karabakh conflict supposes the return of some territories to Azerbaijani control, in exchange for the status of Nagorno-Karabakh.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 12, ARTSAKHPRESS: As NEWS.am reports, Ambassador James Warlick, US Co-Chair of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group, told the aforesaid to Interfax news agency. He noted this when asked what would be the perfect scenario for the Karabakh conflict settlement, for the US.
Warlick added that this scenario is the same also for Russia and France, the other co-chairing countries in the OSCE Minsk Group.
He noted that although this conflict still continues for a long time and numerous people have died within these 20 years, this conflict can be resolved; but there are respective conditions.
The Minsk Group US co-chair stressed that a perfect resolution supposes the absence of winners and losers, and that it shall be beneficial for the parties to the conflict. As per Warlick, negotiations are successful when both sides—i.e. the Armenian and the Azerbaijani—win.
The American diplomat noted that a new generation of Armenians and Azerbaijanis has grown up without knowing each other, and therefore they would like to see contacts between these people. And as a pacific resolution to the Karabakh conflict, they would like for Armenians and Azerbaijanis to coexist together.
Ambassador Warlick stated that the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict supposes the return of some territories to Azerbaijani control, in exchange for the status of Nagorno-Karabakh. As per the Minsk Group US co-chair, however, this is a condition for conflict settlement, but it is not the only one; the other conditions include the return of refugees to their homes, and the deployment of international peacekeeping forces at the conflict zone.
James Warlick also said they need to work with the conflicting parties to find a way to unite all of these conditions and achieve a peaceful settlement, and all the inhabitants of the region will benefit from this.