Հայաստանի և Արցախի օմբուդսմեններն այցելել են Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած թալիշցիներին
Աշխատանքային այցի շրջանակում սեպտեմբերի 8-ից 11-ը Արցախում գտնվող ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի խնդրանքով Արցախի օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացրել է ապրիլին ադրբեջանական ԶՈւ կողմից իրականացված դաժանությունների վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքի ընթացիկ արդյունքները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Այդ աշխատանքի շրջանակներում երկու Պաշտպաններն այցելել են Մատաղիս գյուղ, Մատաղիսի ջրամբար և իրականացրել համատեղ ուսումնասիրություններ: Արձանագրվել են ապրիլ ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի թիրախային հարձակումները Մատաղիս գյուղի և ջրամբարի ուղղությամբ: Ջրամբարի վրա թիրախային հարձակումներն ուղղակի նպատակ են հետապնդել մեծ վնասներ հասցնել Արցախի քաղաքացիական բնակչությանը և նրանց զրկել կենսական կարիքները բավարերելու հնարավորությունից: Այսպիսի գործելաոճը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի, այդ թվում միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները:
Արցախի և Հայաստանի Պաշտպաններն այցելել են նաև Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամաս և հանդիպել Ադրբեջանի կողմից ապրիլյան հարձակման հետեւանքով իրենց տները լքած եւ այնտեղ հաստատված թալիշցիների հետ: Հանդիպման ընթացքում լրացուցիչ տեղեկություններ են ձեռքբերվել Թալիշ գյուղի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ արդրբեջանական զինված հարձակումների, ինչպես նաև կատարված դաժանությունների վերաբերյալ:
Արցախի և Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանները միջազգային կառույցների ուշադրությունը հրավիրում են քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական ԶՈւ թույլ տված հիմնարար խախտումների վրա: Այդ տեղեկությունները՝ համապատասխան հիմնավորումներով, կներկայացվեն մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպություններին:

Омбудсмены Армении и Арцаха посетили пострадавших от азербайджанской агрессии талишцев
Омбудсмен Арцаха Рубен Меликян представил омбусмену Армении Арману Татояну текущие итоги расследования осуществленных азербайджанскими ВС жестокостей в ходе апрельских событий. Арман Татоян находился в Арцахе с рабочим визитом с 8 по 11 сентября.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 сентября  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили в аппарате Защитника прав человека Армении.
В рамках этой работы омбудсмены посетили село Матахис, Матахисское водохранилище и осуществили совместное изучение. Было отмечены целевые атаки азербайджанских ВС в направлении села Матахис и Матахисского водохранилища. Удары по водохранилищу имели целью нанести большой ущерб гражданскому населению Арцаха, лишив его возможности удовлетворять насущные потребности. Подобные действия грубо нарушают международные права человека, в том числе требования международного гуманитарного права.
Защитники прав человека Арцаха и Армении посетили также участок Алашан Мартакертского района и встретились с талишцами, покинувшими из-за азербайджанской агрессии свои дома и поселившмися в Алашане. В ходе встреч были получены дополнительные сведения о вооруженном нападении на мирных жителей Талиша, а также о совершенных зверствах.
Омбудсмены Арцаха и Армении обращают внимание международных структур на фундаментальные нарушения прав человека, осуществленные азербайджанскими ВС. Эти сведения, с соответствующими обоснованиями, будут представлены международным организациям сферы прав человека.