Հայաստանից մարդասիրական օգնություն տեղափոխող առաջին ինքնաթիռը ժամանել է Լաթաքիա
Հայաստանից Սիրիայի ժողովրդին ուղղված մարդասիրական օգնության առաջին օդանավը հասել է Լաթաքիայի Հըմեյմի ռուսական ռազմակայան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում են Հալեպի «Գանձասար» պարբերականից:
Հոկտեմբերի 3-ին Իլ-76 օդանավով Լաթաքիա է տեղափոխվել 20 տոննա մարդասիրական օգնության առաջին մասը: Օդանավով բերված պարենամթերքը փոխանցվել է Լաթաքիա ժամանած Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանին, ով կկատարի պարենամթերքի բաշխման համապատասխան կարգադրությունները:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին հանձնարարել էր, որ տուժած բնակիչներին աջակցելու համար երկու օդանավով մարդասիրական օգնություն առաքվի Սիրիա: Նման որոշում ընդունվեց Հալեպի Նոր Գյուղ և Վիլլաներ հայաշատ թաղամասերում զինյալ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից հրթիռակոծման ենթարկվելուց հետո, որի հետևանքով զոհվեց 5 հայ, իսկ 11-ը վիրավորվեցին:

First aircraft carrying humanitarian aid from Armenia to Syria lands in Latakia
The first aircraft carrying humanitarian aid from Armenia to Syria has landed in Latakia’s Khmeimim Russian base, Gandzasar Weekly reported.
STEPANAKERT, OCTOBER 4, ARTSAKHPRESS: The first batch of a 20 ton humanitarian aid has arrived in Latakia on October 3. The aid was received by Tigran Gevorgyan - Consul General of Armenia in Aleppo, who has arrived in Latakia. Gevorgyan will make instructions regarding the distribution of the foodstuffs.
President of Armenia Serzh Sargsyan instructed on September 30 that two aircrafts deliver humanitarian aid to Syria for assisting civilians. The President’s instruction came after the Armenian populated districts of Aleppo were bombarded by terrorists, leaving 5 Armenians dead and 11 wounded.