Թուրքիայի ԱԳՆ-ն քննադատել է Իրաքի խորհրդարանի՝ Էրդողանին ուղղված մեղադրանքներ պարունակող որոշումը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որով դատապարտում է Իրաքի խորհրդարանի`նախօրեին կայացրած որոշումը, որը վերաբերում է իրաքյան Մոսուլ նահանգում թուրքական ԶՈւ-ի իրականացնելիք ռազմական գործողություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է թուրքական «Միլլիյեթ» թերթը։
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն նաև քննադատել է Իրաքի խորհրդարանի անդամներին` նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հասցեին հնչած մեղադրանքների համար:
Հիշեցնենք, որ Իրաքի խորհրդարանը հոկտեմբերի 4-ին որոշում է ընդունել, որով երկրի Մոսուլ նահանգում թուրքական ԶՈՒ-ի իրականացնելիք ռազմական գործողություններն Իրաքի խորհրդարանի կողմից «անօրինական» են համարվում:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իրենք պատրաստ են ԱՄՆ-ի հետ համատեղ գործողություններ իրականացնել «Իսլամական պետություն» խմբավորման կենտրոն համարվող սիրիական Ռաքքա քաղաքում, ինչից հետո, ամենայն հավանականությամբ, թուրքական ԶՈՒ-ի թիրախում կհայտնվի իրաքյան Մոսուլ քաղաքը, որն Իրաքում ամենամեծ նավթային պաշարներն ունեցող կենտրոններից մեկն է և 2014թ.-ի հունիսի 10-ից գտնվում է ԻՊ-ի հսկողության տակ:
Թուրքական հատուկ նշանակության ուժերն օգոստոսի 24-ի առավոտյան մտել են Սիրիայի տարածք, իրենց իսկ խոսքով, «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայիններից հյուսիսային Ջերաբլուս քաղաքի ազատագրման գործողության շրջանակում:

МИД Турции осудил решение парламента Ирака
МИД Турции решительно осудил принятие парламентом Ирака резолюции, выражающей неодобрение принятого Анкарой решения о продлении мандата пребывания турецких войск на территории Ирака, сообщает турецкое агентство “Анадолу”.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября АРЦАХПРЕСС - “Мы осуждаем резолюцию, принятую 4 октября парламентом Ирака. В частности, мы протестуем против тех обвинений, которые направлены против президента Турции”, - сказано в заявлении МИД.
Официальная Анкара выразила убеждение, что принятая резолюция не отражает мнения большинства иракцев. Она сообщила, что донесет свою озабоченность до посла Ирака в Турции.
В резолюции Ирака осуждается присутствие турецких войск в районе Башика Мосула. Парламентарии потребовали от правительства предпринять самые решительные меры, в том числе и дипломатического и экономического характера, вплоть до пересмотра отношений между двумя странами.