Ալիևը չէ, որ պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, նրա հայտարարություններն անտեղի են. Էդուարդ Շարմազանով
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը 1988թ. սկսել է պայքարել ազատ և անկախ ապրելու իրավունքի համար: Իլհամ Ալիևը չէ, որ պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ինքնավար հանրապետություն Ադրբեջանի կազմում, հայտնում է Թերթ.ամ-ը:
«Եթե պարոն Ալիևը տեղյակ չէ, ապա ես տեղեկացնեմ, որ բանակցային սկզբունքներից մեկը ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահները բազմաթիվ անգամներ հայտարարել են, որ ինքնորոշման իրավունքի իրացումը երեք սկզբունքներից մեկն է տարածքային ամբողջականության և խաղաղ կարգավորման հետ մեկտեղ»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի կազմում Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետության գոյությունը լավագույն վկայությունն է, որ հայերը չեն կարող ապրել ինքնավար հանրապետության քաղաքացու կարգավիճակում Ադրբեջանի կազմում:
«Ի՞նչ տեղի ունեցավ Նախիջևանում: Մենք տեսանք, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը և ադրբեջանցիները ոչ միայն հայ ժողովրդին էր հետապնդում, ոչ միայն կազմակերպում էր ջարդեր Սումգայիթում և Բաքվում, այլ նրանք կազմակերպեցին հոգևոր մշակութային հուշարձանների՝ համաշխարհային ժառանգություն համարվող տասնյակ հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը: Ադրբեջանցիներն անգամ հայկական խաչքարերի նկատմամբ չկարողացան հանդուրժող լինել, հայ ժողովրդի նկատմամբ ինչպե՞ս կարող են հանդուրժող լինել»,- ընդգծեց նա:
Շարմազանովի խոսքով՝ Արցախի ժողովուրդը պետք է օգտվի ինքնորոշման իրավունքից և կայացնի իր որոշումը: Նա վստահություն հայտնեց, որ նոր հանրաքվեի դեպքում Արցախի բնակչությունը կկայացնի նույն որոշումը, որը կայացրել է 1991թ.: «Ես կարծում եմ, որ Ալիևի հայտարարությունները, մանավանդ ռուսական լրատվամիջոցներին, անտեղի են: Եթե պարոն Ալիևը ցանկացել է ասել անկախ հանրապետություն, միգուցե, դա է ճիշտը»,- ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նա նշեց, որ ցանկանա Ալիևը, թե ոչ, աշխարհը հիմա գնում է ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանապարհով, իսկ գետի հունին հակառակ գնալն անհնար է: «Արցախի միջազգային ճանաչումը ժամանակի խնդիր է: Արցախն այսօր կայացած ժողովրդավարական հանրապետություն է, հարկ եղած դեպքում կարող է ժողովրդավարական դասեր տալ Սուլթանական Ադրբեջանին: Արցախի հարցում մեզ համար ամենակարևորը կարգավիճակի հարցն է: Արցախը որևէ կարգավիճակով չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, սա է մեր պատասխանը պարոն Չեմբեռլենին»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ չի կայանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը, Շարմազանովը պատասխանեց, որ խնդիրն ադրբեջանական կողմում է: «Երկու օր առաջ ՀԱՊԿ-ի երևանյան գագաթնաժողովի մասնակիցները կոչ են արել կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները: Դուք կարո՞ղ եք ասել, որ ադրբեջանական կողմը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին ընդառաջ որևէ գործնական քայլ է կատարել: Խնդիրն ադրբեջանցիների մեջ է: Եթե ադրբեջանցիները փոխզիջում ասելով հասկանում են ինքնավար հանրապետություն, ապա նրանք տվայտանքների և ինքնախաբեության մեջ են: Փոխզիջումը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է, իսկ թե ինչի դիմաց, կորոշի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը»,- ասաց Շարմազանովը:
Դիտարկմանը, թե Իլհամ Ալիևը չի բացառել, որ Ադրբեջանը կարող է անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, Շարմազանովը պատասխանեց. «Եթե պարոն Ալիևը դա չի բացառում, իսկ քաղաքականությունն էլ հնարավորի արվեստ է, ինքը չպետք է բացառի նաև Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչումը»:

НКР ни в каком статусе не будет в составе Азербайджана: Ответ Шармазанова Алиеву
Зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов откликнулся на заявление президента Азербайджана Алиева о том, что НКР может стать автономной республикой в составе Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 октября АРЦАХПРЕСС - В беседе с журналистами в НС Армении Эдуард Шармазанов сказал, что не Ильхаму Алиеву определять статус НКР. «Народ НКР еще в 1988 году начал бороться за свое право жить свободно и независимо. Если г-ну Алиеву не известно, то сообщу, что одним из принципов переговоров является право на самоопределение. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ неоднократно заявляли, что право на самоопределение является одним из принципов урегулирования, наряду с территориальной неприкосновенностью и мирным урегулированием»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
Существование Нахиджеванской АР в составе Азербайджана является лучшим свидетельством тому, что армяне не могут жить в качестве граждан автономной республики в составе Азербайджана. «Что произошло в Нахиджеване? Мы увидели, как власти Азербайджана не только организовали армянские погромы в Баку и Сумгаите, преследования армян, но и осуществили уничтожение культурных памятников – десятков тысяч хачкаров, являющихся культурным наследием человечества. Азербайджанцы не оказались толерантными даже по отношению к армянским хачкарам, как они могут быть толерантны к армянскому народу?», - сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, народ Арцаха должен воспользоваться своим правом на самоопределение и принять свое решение. Он уверил, что в случае нового референдума население НКР примет такое же решение, как и в 1991 году. «Думаю, что заявления Алиева, особенно, российским СМИ, неуместны. Если г-н Алиев хотел сказать – независимая республика, то это, возможно, и верно»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что хочет того Алиев или нет, сейчас мир идет путем осуществления права на самоопределение, и невозможно идти против течения реки. Эдуард Шармазанов уверяет, что международное признание независимости Арцаха – вопрос времени. Арцах – состоявшееся демократическое государство, и при необходимости может преподать урок султанскому Азербайджану. «В вопросе Арцаха для нас самое важное – вопрос статуса. Ни в каком статусе НКР не будет в составе Азербайджана – таков наш ответ г-ну Чемберлену»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
На вопрос, почему не состоится очередная встреча президентов Армении и Азербайджана, он сказал, что проблема в азербайджанской стороне. «2 дня назад участники саммита ОДКБ призвали осуществить венские и санкт- петербургские договоренности. Можете ли вы сказать, что азербайджанская сторона сделала что-нибудь в этом направлении? Проблема в азербайджанцах. Если они под взаимными уступками понимают автономную республику, то это мечтания и самообман. Взаимные уступки это международное признание НКР, а что будет в обмен на это – решит народ НКР»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
Он не исключил, что публикация подобного мнения Алиева в данный момент является нервным, возбужденным ответом на заявление руководителей стран ОДКБ по вопросу карабахского урегулирования, тем более, что в азербайджанских СМИ появились комментарии про-алиевских политологов о том, что Москва изменила свою позицию под давлением армянской стороны, и более не имеет проазербайджанской ориентации.
На замечание о том, что Ильхам Алиев не исключил членство в ЕАЭС, Шармазанов ответил: «Если г-н Алиев не исключает этого, а политика является искусством возможного, то зачем ему исключать международное признание НКР?»