Ալիևը չէ, որ պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, նրա հայտարարություններն անտեղի են. Էդուարդ Շարմազանով
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը 1988թ. սկսել է պայքարել ազատ և անկախ ապրելու իրավունքի համար: Իլհամ Ալիևը չէ, որ պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ինքնավար հանրապետություն Ադրբեջանի կազմում, հայտնում է Թերթ.ամ-ը:
«Եթե պարոն Ալիևը տեղյակ չէ, ապա ես տեղեկացնեմ, որ բանակցային սկզբունքներից մեկը ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահները բազմաթիվ անգամներ հայտարարել են, որ ինքնորոշման իրավունքի իրացումը երեք սկզբունքներից մեկն է տարածքային ամբողջականության և խաղաղ կարգավորման հետ մեկտեղ»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի կազմում Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետության գոյությունը լավագույն վկայությունն է, որ հայերը չեն կարող ապրել ինքնավար հանրապետության քաղաքացու կարգավիճակում Ադրբեջանի կազմում:
«Ի՞նչ տեղի ունեցավ Նախիջևանում: Մենք տեսանք, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը և ադրբեջանցիները ոչ միայն հայ ժողովրդին էր հետապնդում, ոչ միայն կազմակերպում էր ջարդեր Սումգայիթում և Բաքվում, այլ նրանք կազմակերպեցին հոգևոր մշակութային հուշարձանների՝ համաշխարհային ժառանգություն համարվող տասնյակ հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը: Ադրբեջանցիներն անգամ հայկական խաչքարերի նկատմամբ չկարողացան հանդուրժող լինել, հայ ժողովրդի նկատմամբ ինչպե՞ս կարող են հանդուրժող լինել»,- ընդգծեց նա:
Շարմազանովի խոսքով՝ Արցախի ժողովուրդը պետք է օգտվի ինքնորոշման իրավունքից և կայացնի իր որոշումը: Նա վստահություն հայտնեց, որ նոր հանրաքվեի դեպքում Արցախի բնակչությունը կկայացնի նույն որոշումը, որը կայացրել է 1991թ.: «Ես կարծում եմ, որ Ալիևի հայտարարությունները, մանավանդ ռուսական լրատվամիջոցներին, անտեղի են: Եթե պարոն Ալիևը ցանկացել է ասել անկախ հանրապետություն, միգուցե, դա է ճիշտը»,- ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նա նշեց, որ ցանկանա Ալիևը, թե ոչ, աշխարհը հիմա գնում է ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանապարհով, իսկ գետի հունին հակառակ գնալն անհնար է: «Արցախի միջազգային ճանաչումը ժամանակի խնդիր է: Արցախն այսօր կայացած ժողովրդավարական հանրապետություն է, հարկ եղած դեպքում կարող է ժողովրդավարական դասեր տալ Սուլթանական Ադրբեջանին: Արցախի հարցում մեզ համար ամենակարևորը կարգավիճակի հարցն է: Արցախը որևէ կարգավիճակով չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, սա է մեր պատասխանը պարոն Չեմբեռլենին»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ չի կայանում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը, Շարմազանովը պատասխանեց, որ խնդիրն ադրբեջանական կողմում է: «Երկու օր առաջ ՀԱՊԿ-ի երևանյան գագաթնաժողովի մասնակիցները կոչ են արել կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները: Դուք կարո՞ղ եք ասել, որ ադրբեջանական կողմը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին ընդառաջ որևէ գործնական քայլ է կատարել: Խնդիրն ադրբեջանցիների մեջ է: Եթե ադրբեջանցիները փոխզիջում ասելով հասկանում են ինքնավար հանրապետություն, ապա նրանք տվայտանքների և ինքնախաբեության մեջ են: Փոխզիջումը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է, իսկ թե ինչի դիմաց, կորոշի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը»,- ասաց Շարմազանովը:
Դիտարկմանը, թե Իլհամ Ալիևը չի բացառել, որ Ադրբեջանը կարող է անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, Շարմազանովը պատասխանեց. «Եթե պարոն Ալիևը դա չի բացառում, իսկ քաղաքականությունն էլ հնարավորի արվեստ է, ինքը չպետք է բացառի նաև Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչումը»:

NKR will not be a part of Azerbaijan in any status – Deputy Speaker of Armenian Parliament
Deputy Speaker of the Parliament of Armenia Eduard Sharmazanov responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement which stated that Nagorno Karabakh may become an autonomous republic within Azerbaijan.
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: During the briefing in the Parliament, Sharmazanov said it's not Ilham Aliyev who should decide the status of Nagorno Karabakh. “The people of Nagorno Karabakh have started to fight for the right to live freely and independently in 1988. If Mr. Aliyev is not aware, I will inform that the exercise of the right to self-determination is one of the negotiation principles. The Presidents of the Minsk Group Co-Chairing countries have repeatedly stated that the exercise of the right to self-determination is one of the three principles in line with territorial integrity and peaceful settlement”, Sharmazanov said.
He added that the existence of Nakhchivan Autonomous Republic within Azerbaijan is the best evidence that Armenians cannot live in a status of a citizen of an autonomous republic within Azerbaijan.
“What happened in Nakhchivan? We saw that the Azerbaijani leadership and Azerbaijanis were not only persecuting the Armenian people, were not only organizing massacres in Sumgait and Baku, but they have also organized the elimination of tens of thousands cross-stones. The Azerbaijanis could not have been tolerant towards the Armenian cross-stones, how they can be tolerant towards the Armenian people?”, he said.
Sharmazanov said the people of NKR must exercise the right to self-determination and make their decision. He expressed confidence in case of new referendum the people of Karabakh will make the same decision which was made in 1991.
“I think Aliyev’s statements especially to the Russian media are inappropriate. If Mr. Aliyev wanted to say an independent republic, perhaps, that's the truth”, Sharmazanov said.
Sharmazanov said the NKR’s recognition is a matter of time. “The most important for us over the Nagorno Karabakh issue is the status. Nagorno Karabakh will not be a part of Azerbaijan in any status, this is our response to Mr. Chamberlain”, he said.
To the question why the regular meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan is not being held, Sharmazanov said the problem is associated with the Azerbaijani side. “Two days ago the participants of the CSTO Yerevan summit called to implement the Vienna and St. Petersburg agreements. Can you say that the Azerbaijani side has taken any practical step towards implementing the Vienna and St. Petersburg agreements? The problem is in the Azerbaijani side. If Azerbaijanis perceive a mutual concession as an autonomous republic, they are in confusion and self-deception. The mutual concession is the international recognition of the Nagorno Karabakh Republic, but for what it will be, the NKR people will decide”, Sharmazanov said.
To the view which says Aliyev doesn’t rule out that Azerbaijan may join the EAEU, Sharmazanov said: “If Mr. Aliyev doesn’t rule it out, and the politics is an art of possible, he must not rule out the international recognition of Nagorno Karabakh as well”.