Հայաստանը կարևորում է ԵՄ-ի կոնսոլիդացված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության հարցում
Հայաստանը կարևորում է Եվրոպական Միության կոնսոլիդացված և համընդհանուր մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ազգային ժողովում ՀՀ 2017 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը:
«2016 թ. ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողությունների առաջին իսկ օրը Եվրամիության արտաքին գործերի անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ շփման գծի երկայնքով ծանր մարտերի մասին ստացվող հաղորդումները մտահոգիչ համարելով և կոչ անելով անմիջապես դադարեցնել մարտական գործողությունները»,-նշեց Նազարյանը:
Նա հավելեց, որ այդ օրերին նման հայտարարություններով հանդես են եկել Եվրամիության հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերի հանձնակատարը, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը:

Armenia appreciates the European Union’s consolidated and comprehensive approach over the Nagorno Karabakh conflict, Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan said at the parliamentary debates of the 2017 state budget.
Armenia appreciates EU’s consolidated stance over NK conflict
STEPANAKERT, NOVEMBER 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “On the first day of the military operations unleashed by Azerbaijan in early April, 2016, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy issued a statement expressing concern over the reports on heavy fighting along the entire length of the line of contact and calling on immediately stop the military operations”, Karen Nazaryan said.
He added that during those days the EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations, as well as the President of the European Parliament issued similar statements.