Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ լուրջ մտահոգվելու կարիք չկա, սակայն աշխատելու տեղ միշտ էլ կա. Շավարշ Քոչարյան
Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ լուրջ մտահոգվելու կարիք չկա, սակայն աշխատելու տեղ միշտ էլ կա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը մտահոգություն չունի՞, որ Թրամփի ընտրվելով՝ մեր տարածաշրջանն ԱՄՆ-ի ուշադրության կենտրոնում չի լինի այնպես, ինչպես հիմա է, հայտնում է Թերթ.ամ-ը:
«Աշխարհի տարբեր ծայրերում իրարից այնքան տարբեր գնահատականներ կան, այդ թվում՝ նաև Հայաստանում: Համենայնդեպս, մենք գործ ունենք կայուն համակարգի հետ՝ իր կայուն փորձագիտական դաշտով, իր նախապես ունեցած մոտեցումներով ու ծրագրերով»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում հնչած այն կարծիքներին, թե ԱՄՆ դերակատարությունը կթուլանա:
Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ պետք է սպասել և տեսնել, թե այդ կայուն համակարգով հանդերձ ինչ քաղաքականություն կորդեգրի Սպիտակ տունը. «Ես չեմ կարծում, որ լուրջ մտահոգվելու տեղ կա, սակայն աշխատելու տեղ միշտ էլ կա»:
Հարցին, թե տարիներ առաջ լրագրողի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը վերաբերող հարցին ի պատասխան Թրամփն ասել էր, որ ինքը տեղյակ չէ այդ խնդրի մասին, արդյոք սա մտահոգի­՞չ չէ հայկական կողմի համար, Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ ԱՄՆ կայուն համակարգ ունեցող երկիր է իր ինստիտուցիոնալ հիշողությամբ, փորձագետներով, կառույցներով։
«Այնպես որ դա խնդիր է, պարտադիր չէ, որ աշխարհի ամեն մի մասում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին թեկնածուն ունենա լիակատար պատկերացում, այլ բան է՝ ընտրվելուց հետո: Դրա համար համապատասխան կառույցներ կան»,-ասաց նա։

Не стоит особо беспокоиться по поводу избрания Трампа президентом США, но всегда есть над чем работать – Шаварш Кочарян
Не стоит особо беспокоиться по поводу избрания Дональда Трампа президентом США, но всегда есть над чем работать.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом сегодня заявил журналистам в правительстве замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, отвечая на вопрос, не опасается ли армянская сторона о том, что с избранием Трампа на пост президента наш регионе не будет в центре внимания США, как в настоящее время.
«В разных уголках мира бытуют настолько отличающиеся друг от друга мнения, в том числе и в Армении. Во всяком, случае, мы имеем дело со стабильной системой, с устойчивой экспертной сферой, с ее ранее имеющимися подходами и программой», - сказал Шаварш Кочарян, касаясь прозвучавших в Армении мнений о том, что руководство США ослабится.
Шаварш Кочарян сказал, что нужно подождать и посмотреть, какой политический курс возьмет Белый дом при этой стабильной системе. «Не думаю, что есть повод для серьезных беспокойств, но всегда найдется над чем работать».
На замечание, что несколько лет назад на вопрос журналиста по поводу Нагорного Карабаха Трамп сказал, что он не в курсе этой проблемы, разве это не тревожно для армянской стороны, Шаварш Кочарян ответил, что Госдеп США – стабильная структура со стабильной институциональной памятью, экспертами, структурами.
«Поэтому это не проблема, не обязательно, чтобы  кандидат располагал полной информацией обо всех событиях, происходящих в мире, другое дело, когда он будет избран. Для этого существуют соответствующие структуры», - сказал он.