2006-ին Իրաքում վիրավորված հայ խաղաղապահը հաջողությամբ շարունակում է ծառայությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պատասխանելով NEWS.am–ի թղթակցի հարցին՝ այս մասին, ասել է Հայաստանի ԶՈւ Խաղաղապահ ջոկատի հրամանատար, գեներալ -մայոր Արթուր Սիմոնյանը։
Նշենք, որ խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության բոլոր տարիներին միայն մեկ դեպք է եղել, երբ հայ զինծառայողի առողջությանը վնաս է հասցվել։ 2006-ի նոյեմբերին լեյտենանտ Գեորգի Նալբանդյանը լուրջ վիրավորում է ստացել, բժիշկները ստիպված են եղել ծնկից ներքեւ անդամահատել նրա ոտքը ։
«Վիրավորված խաղաղապահը հաղթահարել է ծանր վիրավորումը ու շարունակել ծառայությունը, արդեն փոխգնդապետի կոչում է ստացել։ Հիմա նա Աֆղանստանում ստորաբաժանման հրամանատար է»,- նշել է Արթուր Սիմոնյանը։
«Ռազմական ծառայության մեջ հաջողության գործոնը նշանակություն ունի։ Պատրաստված զինծառայողը փորձանքի մեջ հայտնվելու քիչ շանսեր ունի։ Չնայած նույնիսկ ամենալավ պատրաստված զինվորականն էլ կարող է դժբախտ պատահարի զոհ դառնալ, եթե բախտը չբերի։ Բայց մենք անում ենք ամեն ինչ մեր ծառայողների կյանքի ու առողջության անվտանգության համար»,- շեշտել է գեներալ մայորը։
Հիմա հայ խաղաղապահները շարունակում են մասնակցել առաքելություններին Աֆղանստանում  (երկու ստորաբաժանում՝ 56 ու 65 մարդ կազմով), Կոսովոյում ( 35 մարդ), Լիբանանում (32 մարդ)։ Նաեւ կա կապի սպա Մալիում։ Իրաքում առաքելությունը ավարտված է։

The Armenian military officer, who was wounded in Iraq in 2006, continues his service with success.
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS: Major General Artur Simonyan, commander of the Peacekeeping Brigade of the Armenia Armed Forces, told the aforesaid to NEWS.am.
There was only one case throughout the years of Armenia’s participation in international peacekeeping missions when damage was caused to the health of an Armenian military serviceman. In November 2006, Lieutenant Georgi Nalbandyan was seriously wounded in Iraq, and the physicians had to amputate his leg, below the knee.
“The wounded [Armenian] peacekeeper has surmounted the serious injury and continued [his military] service; he already has received the rank of a lieutenant colonel,” noted Major General Simonyan. “Now, he is a subdivision commander in Afghanistan. (…). We are doing everything for the safety of the life and health of our [military] servicemen.”
Armenian peacekeepers continue participating in missions in Afghanistan, Kosovo, and Lebanon. In addition, Armenia has a communications officer in Mali. Their peacekeeping mission in Iraq is completed.