2006-ին Իրաքում վիրավորված հայ խաղաղապահը հաջողությամբ շարունակում է ծառայությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պատասխանելով NEWS.am–ի թղթակցի հարցին՝ այս մասին, ասել է Հայաստանի ԶՈւ Խաղաղապահ ջոկատի հրամանատար, գեներալ -մայոր Արթուր Սիմոնյանը։
Նշենք, որ խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության բոլոր տարիներին միայն մեկ դեպք է եղել, երբ հայ զինծառայողի առողջությանը վնաս է հասցվել։ 2006-ի նոյեմբերին լեյտենանտ Գեորգի Նալբանդյանը լուրջ վիրավորում է ստացել, բժիշկները ստիպված են եղել ծնկից ներքեւ անդամահատել նրա ոտքը ։
«Վիրավորված խաղաղապահը հաղթահարել է ծանր վիրավորումը ու շարունակել ծառայությունը, արդեն փոխգնդապետի կոչում է ստացել։ Հիմա նա Աֆղանստանում ստորաբաժանման հրամանատար է»,- նշել է Արթուր Սիմոնյանը։
«Ռազմական ծառայության մեջ հաջողության գործոնը նշանակություն ունի։ Պատրաստված զինծառայողը փորձանքի մեջ հայտնվելու քիչ շանսեր ունի։ Չնայած նույնիսկ ամենալավ պատրաստված զինվորականն էլ կարող է դժբախտ պատահարի զոհ դառնալ, եթե բախտը չբերի։ Բայց մենք անում ենք ամեն ինչ մեր ծառայողների կյանքի ու առողջության անվտանգության համար»,- շեշտել է գեներալ մայորը։
Հիմա հայ խաղաղապահները շարունակում են մասնակցել առաքելություններին Աֆղանստանում  (երկու ստորաբաժանում՝ 56 ու 65 մարդ կազմով), Կոսովոյում ( 35 մարդ), Լիբանանում (32 մարդ)։ Նաեւ կա կապի սպա Մալիում։ Իրաքում առաքելությունը ավարտված է։

Раненный в 2006 году в Ираке армянский миротворец успешно продолжает службу
СТЕПАНАКЕРТ, 16 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом, отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am, сообщил командир Миротворческой бригады ВС Армении генерал-майор Артур Симонян.
Отметим, что за все годы участия Армении в миротворческих миссиях был лишь один инцидент, ставший причиной ущерба здоровью армянскому военнослужащему. В ноябре 2006 года лейтенант Георгий Налбандян получил серьезное ранение, врачи были вынуждены ампутировать ногу ниже колена.
«Раненый миротворец преодолел тяжелое ранение и продолжил службу, уже дослужился до подполковника. В настоящее время служит командиром подразделения в Афганистане», - отметил Артур Симонян.
«В военной службе фактор везения имеет значение. У подготовленного военного меньше шансов оказаться в передряге. Хотя даже самый подготовленный военный может оказаться жертвой несчастного случае, если не повезет. Но мы делаем все для безопасности жизни и здоровья наших служащих», - подчеркнул генерал-майор.
В настоящее время армянские миротворцы продолжают участвовать в миссиях в Афганистане (два подразделения по 56 и 65 человек), Косово (35 человек), Ливане (32 человека). Также есть офицер связи в Мали. Миссия в Ираке завершена.