Վայրագությունները պետք է ներկայացվեն Արդարադատության միջազգային դատարան. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Եվրախորհրդարանի շվեդ պատգամավոր Սորայա Փոստը։
«Իրականում ես չէի սպասում իրավիճակի նման սրման, եւ վստահ էի, որ սա շատ վատ ապրիլմեկյան կատակ էր, երբ կռիվը սկսվեց։ Իհարկե, շատ դժվար էր հավատալ, որ իրավիճակի այդ նախնական սրումն ի վերջո հանգեցրեց  ողբերգության, երբ այդ փոքր հայ տղան զոհվեց հաջորդ օրը, այլ երեխաներ էլ վիրավորվեցին։ Սա մեզ պարզապես ցույց տվեց, թե ինչքան վտանգավոր կարող են լինել ավելի քան 20 տարի չլուծված մնացած  հակամարտությունները։ Իրավիճակն ակնհայտորեն պայթյունավտանգ էր՝ պայմանավորված Ադրբեջանի ներսում առաջացած տնտեսական դժվարություններով, Ռուսաստանում եւ Թուրքիայում տեղի ունեցող նմանատիպ զարգացումներով։ Եվրամիության՝ խաղաղության հաստատմանն  ուղղված ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում հաջողված չէին»,-ասաց շվեդ պատգամավորը։
Դիտարկմանը, թե արդյոք կարեւոր չէ՞ր պարզել եւ մատնանշել նախահարձակ կողմին, պատգամավորն ընդգծեց, որ շատ ավելի կարեւոր է գտնել հակամարտության լուծումը։
«Ես հուսով եմ, որ երկու երկրների քաղաքացիներն ավելի շատ վերահսկողություն կունենան քաղաքական անցուդարձի նկատմամբ, եւ ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները լիակատար կիրացվեն տարածաշրջանում։ Սա խաղաղություն կառուցելու միակ կայուն տարբերակն է՝ ապահովելով տարածաշրջանում բոլոր քաղաքացիների ազատությունը։ Քաղաքական լուծման այլընտրանքը ռազմական լուծումն է, որն ինձ համար այլընտրանք չէ, սակայն ես նաեւ հավատում եմ, որ այդ քաղաքական լուծումը բխում է ներգրավված կողմերից եւ քաղաքացիներից, այն արտաքին ինչ-որ տեղից բխել չի կարող։ Ես իսկապես կցանկանայի իմանալ, թե որն է ի վերջո այս հակամարտության լուծումը, սակայն կրկնում եմ՝ ներգրավված անձինք պետք է դա գտնեն։ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի  ժողովրդի ձեռքերում է սեփական ճակատագիրը»,- նշեց նա։
Մեր այն հարցին, թե ինչ պետք է անել ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության՝ մասնավորապես տարեցների, ինչպես նաեւ պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացված վայրագությունների համար մեղավոր կողմին պատասխանատվության ենթարկելու հարցով, Եվրախորհրդարանի պատգամավորը պատասխանեց.
«Պատերազմի ժամանակ իրականացված բոլոր հանցագործությունները եւ վայրագությունները պետք է ներկայացվեն Արդարադատության միջազգային դատարան»։

Зверства должны быть представлены в Международный суд юстиции: Депутат Европарламента
СТЕПАНАКЕРТ,  22 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала депутат Европарламента от Швеции Сорайя Пост.
«Я не ожидала такого обострения, думала, это плохая первоапрельская шутка. Трудно было подумать, что все это приведет к трагедии и гибели детей. Это попросту показало нам, что нерешенные в течение 20 лет конфликты могут быть настолько опасными. Ситуация стала взрывоопасной в связи с внутренней ситуацией в Азербайджане, экономическими трудностями, и похожими развитиями в РФ и Турции. Усилия ЕС, направленные на установление мира в НКР, не имели успеха»,- сказала она.
На замечание о том, что не является ли важным определить и указать на сторону, начавшую активные действия, Сорайя Пост ответила, что гораздо важнее найти решение конфликта.
«Я надеюсь, что граждане обеих стран смогут иметь больший контроль над политической ситуацией и демократией, соблюдеием прав человека в регионе. Это единственно стабильный вариант псотроения в регионе мира – обеспечив свободу для всех граждан региона. Альтернативой политическому решению является военное, что для меня не является таковой, однако я думаю, что это политическое решение должно проистекать от вовлеченных сторон и граждан, а не из внешнего источника. Я бы хотела знать – каково решение этого конфликта, однако вопрос должен быть решен вовлеченными в него сторонами. Собственная судьба – в руках граждан Армении, НКР, Азербайджана»,- сказала она.
На вопрос, что надо делать с теми случаями зверств против мирного населения и надругательства над телами павших военнослужащих, которые были допущены азербайджанской стороной в ходе 4-дневной войны, Сорайя Пост ответила:
«Зверства и преступления, допущенные в ходе войны, должны быть представлены в Международный суд юстиции»