Die Welt․ Գերմանիայի կառավարությունը միլիոններ է փոխանցել Քլինթոնների հիմնադրամին
Քլինթոնների ընտանեկան հիմնադրամը դեռ մինչեւ նախընտրական մրցապայքարը բազմիցս իր վրա է սեւեռել ուշադրությունը՝ ամերիկյան լրատվամիջոցներում կար կարծիք, որ քաղաքական գործիչները, պետությունների առաջնորդները ու լոբբիստները կարող էին քլինթոնյան հիմնադրամին նվիրատվություն անելու միջոցով պարզապես «գնել» ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարի հետ հանդիպումներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բայց ընտրությունների ընթացքում լրատվական հեղեղում կորավ այն հաղորդագրությունը, որ «Հիմնադրամի հովանավորների շրջանում է նաեւ Գերմանիայի կառավարությունը», գրում է Դենիել Վետցելը Die Welt–ում։ Եվ այսպես, կազմակերպության հրապարակված ցանկում է նաեւ Գերմանիայի Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, որը մի քանի միլիոն էր փոխանցել հիմնադրամին։ 2016-ի երրորդ եռամսյակում, այսինքն նախըտրական մրցավազքի ամենաեռուն ժամանակաշրջանում, Քլինթոնների հիմնադրամը մոտ 5 մլն դոլար էր ստացել գերմանացի հարկատուներից։
Որոշ դիտորդներ համարում են, որ այս հանգամանքը բացատրություններ է պահանջում։ «Ինչո՞ւ է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը աջակցում ԱՄՆ նախագահի թեկնածուի նախընտրական քարոզչությունը,- գրում է իրավապաշտպան ու Բունդեսթագի պատգամավոր Վերա Լենգսֆելդը․- Ամենայն հավանականությամբ գերմանացի հարկատուները, իրենք էլ այդ մասին չիմանալով, աջակցել են Հիլարի Քլինթոնի քարոզչությանը»։
Die Welt-ի հարցումին ի պատասխան՝ Գերմանիայի Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտնել է, որ «սովորաբար նախարարությունը հովանավոր չի կանգնում», բայց այս դեպքում խոսքը «Միջազգային կլիմայական նախաձեռնության շրջանակում ֆինանսավորման մասին է։ Գումարը հատկացվել է «Արեւելյան Աֆրիկայում անտառների ու բնական լանդշաֆտների վերականգնմանն աջակցելու նապատակով»։
Բացի դրանից Գերմանիայի կառավարությունը Քլինթոնների հիմնադրամի գործընկերն է եղել նաեւ Հնդկաստանում, Քենիայում, Մեքսիկայում, Սալվադորում, Վիետնամում, Ուգադնայում ու Պերուոում «անտառային էկոհամակարգերի վերականգնման» նախագծի շրջանակում։

Die Welt: правительство платило миллионы Фонду Клинтонов
Семейный Фонд Клинтонов еще до прошедшей предвыборной гонки неоднократно заставлял говорить о себе: в американских СМИ бытовало мнение, что политики, главы государств и лоббисты могли запросто «купить» встречу с экс-госсекретарем США через пожертвование в клинтоновский фонд.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ноября АРЦАХПРЕСС - Но во время американских выборов в массе новостей затерялось сообщение, что «среди спонсоров Фонда было и правительство Германии», пишет Даниэль Ветцель в Die Welt. Так, в опубликованном списке организации значится Министерство окружающей среды Германии, которое перевело многомиллионную сумму. В третьем квартале 2016 года, то есть в самый разгар предвыборной гонки, в Фонд Кинтонов поступило около 5 млн долларов немецких налогоплательщиков, передает Инопресса.
Некоторые наблюдатели посчитали, что упоминание Германии в списке «спонсоров и дарителей» требует разъяснений. «Почему Министерство окружающей среды поддерживает предвыборную кампанию американской кандидата в президенты? - пишет правозащитница и депутат Бундестага Вера Ленгсфельд. - По всей видимости, немецкие налогоплательщики, сами того не зная, поддерживали кампанию Хиллари Клинтон».
В ответ на запрос Die Welt Министерство окружающей среды Германии сообщило, что «обычно он не выступает спонсором», но в этом случае речь шла о «финансировании в рамках Международной климатической инициативы (IKI). Более детально: немецкие деньги пошли на "поддержку восстановления лесов и природных ландшафтов в Восточной Африке"».
Кроме того, правительство Германии выступало в качестве партнера Фонда Клинтонов в еще одном проекте - «восстановление лесных экосистем» в Индии, Кении, Сальвадоре, Мексике, Вьетнаме, Уганде и Перу.