Ադրբեջանի օմբուդսմենի հայտարարությունը ԿԽՄԿ-ի հետ փոխգործակցության խիստ անհաջող դրսևորում է. Արցախի օմբուդսմեն
ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը արձագանքել է ադրբեջանական APA լրատվական գործակալության տարածած Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի այն հայտարարությանը, որ Արցախի Հանրապետությունում Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի նկատմամբ իրականացված դատական պատժամիջոցներն, իբր թե ըստ ԿԽՄԿ-ի, չեն համապատասխանում միջազգային իրավունքի սկզբունքներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ, ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն այս կապակցությամբ ֆեյսբուքյան իր պաշտոնական էջում, երեկ՝ դեկտեմբերի 10-ին, հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Դեկտեմբերի 9-ին, ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը տարածել է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի հայտարարությունն Արցախի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան Արցախում պատիժ կրող Ադրբեջանի Հանրապետության երկու քաղաքացիների վերաբերյալ։ Մասնավորապես, Ադրբեջանի օմբուդսմենի պնդմամբ, Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ղեկավարը նրա հետ զրույցում նշել է, որ այդ անձանց՝ «անօրինական դատարանի կողմից դատապարտումը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին և հակասում է դրանց»։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի օմբուդսմենի հայտարարությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ինստիտուտի և ԿԽՄԿ-ի փոխգործակցության խիստ անհաջող դրսևորում է: Ավելին, նման հայտարարությունն անհարիր է ցանկացած օմբուդսմենի։ Նշված հայտարարությունն առաջացրել է ԿԽՄԿ-ի կողմից պատշաճ արձագանքման անհրաժեշտություն, քանի որ այն առաջին հերթին վնասում է ԿԽՄԿ-ի՝ որպես չեզոքության և անկողմնակալության բացարձակ սկզբունքներով առաջնորդվող բացառիկ միջազգային կառույցի հեղինակությանը և հանրային ընկալմանը։
Միևնույն ժամանակ, Արցախի Հանրապետության իրավասու պետական մարմիններին կոչ եմ անում ԿԽՄԿ Ստեփանակերտի գրասենյակի հետ հետագա հարաբերությունները չպայմանավորել Ադրբեջանի օմբուդսմենի հայտարարությամբ և դրա հետևանքներով՝ հաշվի առնելով մարդասիրական ոլորտում Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հատուկ առաքելությունը»,- ասված է Ռուբեն Մելիքյանի հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության փոխանցմամբ, այդ երկրի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Էլմիրա Սուլեյմանովան հայտարարել էր, որ Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի հարցով ինքը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարի հետ: որի ընթացքում իրեն ասել են, որ թե իբրև վերոհիշյալ անձանց նկատմամբ կիրառված դատավճիռը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին:

Заявление омбудсмена Азербайджана – крайне неудачное проявление взаимодействия с МККК
Защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян ответил на распространенное азербайджанским агентством АПА заявление омбудсмена Азербайджана о том, что якобы, по оценке МККК, судебные санкции против граждан Азербайджана Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, не соответствуют принципам международного права.
Заявление омбудсмена Азербайджана – крайне неудачное проявление  взаимодействия с МККК
СТЕПАНАКЕРТ, 11 декабря АРЦАХПРЕСС - Как сообщает "Aрцахпресс", в связи с этим омбудсмен НКР выступил 10 декабря с заявлением на своей официальной странице в Facebook:
"9 декабря, азербайджанское агентство АПА опубликовало заявление Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики относительно отбывающих наказание в Арцахе Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева.
В частности, омбудсмен Азербайджана утверждает, что в разговоре с ней руководитель Международного Комитета Красного Креста (МККК) отметил, что «осуждение со стороны незаконного суда не соответствует нормам международного права и противоречит им».
Очевидно, что заявление азербайджанского омбудсмена – не лучшая форма сотрудничества национального института по защите прав человека и МККК. Кроме того, такое утверждение не достойно омбудсмена.
Указанное заявление вызвало необходимость соответствующей реакции со стороны МККК, поскольку это наносит ущерб, в первую очередь МККК, как гуманитарной организации, осуществляющей свою деятельность во всём мире, исходя из принципа нейтральности и беспристрастности.
В то же время я призываю компетентные государственные органы Республики Арцах не обуславливать дальнейшие отношения со Степанакертским представительством МККК заявлением азербайджанского омбудсмена, принимая во внимание гуманитарную миссию Международного Комитета Красного Креста", – сказал Рубен Меликян в своем заявлении.
Как сообщает АПА, уполномоченная по правам человека Азербайджана (омбудсмен) Эльмира Сулейманова сказала,что на обращения омбудсмена в связи с этим вопросом МККК ответил в письменной форме: «В ответе сказано, что они не могут вмешиваться в политические аспекты этого вопроса. Между двумя странами необходимы переговоры, чтобы получить разрешение на встречу Дильгама и Шахбаза с их семьями. Мы постоянно поднимаем этот вопрос. Сотрудники МККК встречаются с ними, передают их письма семьям. Государство, в том числе и мы, стараемся, чтобы этот вопрос нашел справедливое решение».