Պան Գի Մունն առաջինն է Կորեայի նախագահի պաշտոնին հավակնողների վարկանիշում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը փոքր առավելություն ունի Հարավային Կորեայի ընդդիմության նախկին առաջնորդ Մուն Չժե Ինայի նկատմամբ՝ համաձայն հասարակական կարծիքի հարցման, որն անցկացվել է այդ երկրում նախագահական արտահերթ ընտրությունների նախաշեմին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է RealMeter գործակալությունը։
Պան Գի Մունի ժողովրդականությունը մեկ շաբաթում աճել է 2.8 տոկոսով՝ հասնելով 23.3 տոկոսի։ Նրա լիազորությունները համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնում ավարտվում են դեկտեմբերի 31-ին։
Մուն Չժե Ինային Հարավային Կորեայում աջակցում է երկրի քաղաքացիների 23.1 տոկոսը, ինչը 0.6 տոկոսով քիչ է նախորդ վարկանիշի արդյունքներից։ Դեմոկրատական կուսակցության ներկայիս առաջնորդ Լի Չժե Մյոնին աջակցում է 12.3 տոկոսը (2,6 տոկոս նվազում), նախագահի պաշտոնի ևս մեկ հավակնորդի՝ ձեռնարկատեր և ծրագրավորող Ան Չհոլ Սուին աջակցում է հարցվածների 8.2 տոկոսը (0,1 տոկոս նվազում)։

Генсек ООН опережает в рейтинге других кандидатов в президенты Южной Кореи
Генсек ООН Пан Ги Мун опережает экс-лидера оппозиции Южной Кореи Мун Чжэ Ина и других кандидатов в президенты страны, согласно проведенному агентством RealMeter опросу общественного мнения, передает Gazeta.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 декабря АРЦАХПРЕСС - Сообщается, что популярность Пан Ги Муна, обязанности которого на посту главы ООН завершаются в конце 2016 года, за неделю возросла на 2,8%, достигнув 23,3% опрошенных.
По информации RealMeter, Мун Чжэ Ина поддерживают 23,1% корейцев. За лидера Демократической партии Ли Чжэ Мёна высказались 12,3%, предпринимателя и программиста Ан Чхоль Су поддерживают 8,2% опрошенных.
Рейтинг Пан Ги Муна поднялся после заявления генсека о желании вернуться в Южную Корею и посвятить себя развитию страны.