Պետք է ձեռնարկենք բոլոր միջոցները՝ նման սահմռկելի երևույթները հետայսու կանխելու համար. Կարեն Միրզոյան
Մարդկային ողբերգությունների, ցեղասպանությունների մասին խոսելիս մենք պետք է խուսափենք այն դարձնել քաղաքական շահարկումների առարկա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին այսօր Ստեփանակերտի հուշահամալիրում սումգայիթյան անմեղ զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը:
«Դա   ուղղակի  անընդունելի  է.  այն  գնում է    մարդկային  բանականության,   խղճի   բոլոր   կանոններին  հակառակ: Մենք  միշտ   պիտի   շարունակենք    խոսել  սումգայիթյան   ցեղասպանության, Ադրբեջանի  տարածքում    հայաշատ  բնակավայրերում  իրականացված   էթնիկ  զտումների,  ցեղասպանության   այլ  ակտերի  մասին, քանի    որ    նման   անպատժելիությունը     հղի  է   նոր   վտանգներով.  այն    պարարտ   հող  է   նախապատրաստում   նոր  ցեղասպանությունների  համար: Մեր  օրերում   ևս   մենք  ականատես  ենք  լինում, թե   ինչպես     ցեղասպան  մտայնությունը   ոչ    միայն   չի  մարում,  այլև  ընդարձակվում է: Մենք  անցյալ   տարի   ապրիլին ականատես  ենք  եղել,  թե  ինչպիսի ոճրագործություններ  են   կատարել  մերօրյա   ցեղասպանները:  Պետք  է   ձեռնարկենք  բոլոր     միջոցները՝  նման   սահմռկելի  երևույթները   հետայսու  կանխելու  համար»,-ասել  է  Կ.  Միրզոյանը:
Արցախի    արտաքին  գործերի  նախարարի   խոսքով՝  փախստականների  հարցը  ևս  պետք   է  միջազգային  հանրության  ուշադրության    կենտրոնում   լինի:
«Փախստականների  հարցում   մեր  մոտեցումը  հետևյալն  է.      ցանկացած   կարգավորման  մոդել, անպայման, պետք  է  ներառի  իր    մեջ   նրանց  իրավունքների     պաշտպանությունը:  Հնարավոր   չէ  այնպիսի  մի   կարգավորում, ուր  անտեսվում   են     մարդկանց    իրավունքները,  նրանց  ճակատագրերը,-նշել  է  Կ.  Միրզոյանը    և  պարզաբանել,-  իրական  վիճակին   ծանոթ      շատ   մարդիկ  կան, որոնց  հետ  համագործակցելով,  պետք  է  աշխատենք հանրության   շրջանում     տարածել   ճշմարտությունը:  Այդ  գործը  ոչ  միայն  պետական   կառույցների   պարտավորությունն  է,  այլ   յուրաքանչյուր    հայի: Բավ է  սահմանափակվել  անհասցե  կոչերով.  դրանք   ուղղակի    ճանապարհ  են  հարթում   հետագա    լարվածություններ  ստեղծելու   համար: Պետք  է  անհապաղ  քայլեր   ձեռնարկենք,   որ    1994-95  թվականների  հրադադարի    ռեժիմի  վերաբերյալ  համաձայնությունը, ինչպես նաև  անցյալ   տարի  Վիենայում  և    Սանկտ  Պետերբուրգում    ձեռք   բերված     պայմանավորվածությունները   կյանքի  կոչվեն»:

Мы должны предпринять все меры для предотвращения подобных ужасных явлений в будущем, – Карен Мирзоян
«Говоря о человеческих трагедиях, геноцидах, мы должны избегать того, чтобы превращать их в предмет политических спекуляций.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля АРЦАХПРЕСС - "Мы не должны превращать страшные события – человеческие  трагедии, геноциды в предмет политических спекуляций».
Как сообщает корреспондент "Aрцахпресс", об этом заявил во время состоявшегося сегодня, после церемонии возложения цветов к памятнику безвинным жертвам Сумгаитских погромов,  брифинга министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян.
«Это просто неприемлемо, это против всех норм человеческого разума и  совести. Мы всегда будем продолжать говорить о сумгаитских погромах, этнических чистках, имевших место на армянонаселенных территориях Азербайджана, о других актах геноцида, так как подобная безнаказанность чревата новыми опасностями: она создает почву для новых геноцидов.
И сегодня мы нередко становимся свидетелями того, как геноцидальные настроения не только не исчезают, а наоборот, расширяются. В апреле прошлого года мы стали свидетелями того, на какие зверства  способны сегодняшние организаторы геноцидов. Мы должны предпринять все меры для предотвращения подобных ужасных событий в будущем", –  сказал К.Мирзоян.
По словам главы МИД Арцаха, вопрос беженцев должен стоять в центре внимания международного сообщества.
"В вопросе беженцев наша позиция заключается в следующем: любая модель  урегулирования обязательно должна включать в себя защиту их прав.  Невозможно такое урегулирование, при котором права и судьбы человека игнорировались бы, – сказал К. Мирзоян, пояснив: – Есть много знакомых с реальной ситуацией людей, сотрудничая с которыми, мы должны  работать для повышения информированности общественности.
Это входит не только в обязанности государственных учреждений, но и каждого армянина в отдельности. Хватит ограничиваться лишь безадресными призывами: они просто прокладывают путь к созданию дальнейшей напряженности.
Необходимо принять срочные меры, чтобы реализовать соглашение о прекращении огня  1994-95 годов, а также договоренности, достигнутые в Вене и  Санкт-Петербурге в прошлом году ".