ԱՄՆ պետդեպը հորդորել է Թուրքիային հարգել մարդու հիմնարար ազատություններն ու իրավունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ժամանակ խոսել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մարկ Թոները:
Լրագրողը, դիմելով Թոներին, հիշեցրել է, որ Թուրքիայի բանտերում ներկայում ավելի քան 150 լրագրող կա, ճնշումներ են իրականացվում ընդդիմության վրա և նման պայմաններում այդ երկիրը գնում է հանրաքվեի: Ի պատասխան հարցի, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն արձագանքում Թուրքիայում մարդու իրավունքների հետ կապված այս խնդիրներին` Թոներն ասել է. «Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային հարգել և ապահովել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, արդար դատավարության իրականացումը, դատական անկախությունը և մյուս կարևոր ազատությունները»:
Անդրադառնալով սահմանադրական հանրաքվեին` պետքարտուղարության խոսնակն ընդգծել է, որ դա թուրք ժողովրդի որոշելու հարցն է:

US State Department urges Turkey to respect human rights and fundamental freedoms
STEPANAKERT, MARCH 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: During a daily press briefing at the State Department, the reporter said currently there are over 150 journalists in jail in Turkey, pressures are exerted on the opposition, and Turkey is going to a referendum under such circumstances. Asked how the US reacts on such human rights issues in Turkey, acting spokesperson Mark Toner said: “We urge Turkey to respect and ensure freedom of expression, fair trial guarantees, judicial independence, and other essential freedoms”.
As for the constitutional referendum, Mark Toner said it is a matter for the Turkish people to debate and decide.