Ադրբեջանի համար տեխնիկապես հիմա ավելի դժվար է գնալ նոր ավանտյուրայի. վերլուծաբան
Քանի դեռ Մերձավոր Արևելքում լարվածությունն անվերահսկելի չէ, ղարաբաղյան հակամարտության մասով լուրջ զարգացումներ կանխատեսելի չեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
«Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ ապրիլյան լարվածությունից հետո ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի ռազմատեխնիկական վերազինման գործընթացն ակտիվացավ: Այժմ Ադրբեջանի համար տեխնիկապես ավելի դժվար է գնալ նոր ավանտյուրայի՝ հաշվի առնելով ռազմական բալանսի փոփոխությունը՝ հօգուտ Հայաստանի: Բացի այդ՝ ապրիլյան պատերազմից հետո հակառակորդը կորցրել է հանկարծակի հարձակվելու հնարավորությունը, ինչպես վարվեց մեկ տարի առաջ:
«Ադրբեջանն այս պահին ուղղակի ի վիճակի չէ նոր պատերազմ սկսել»,- Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց բանախոսը:
Սերգեյ Մինասյանը չբացառեց, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի՝ Օբամայի վարչակազմից ավելի վճռական լինելը կարող է հանգեցնել ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի առավել վճռականության:
«Բեկումնային գործընթաց, կարծում եմ, այս տարի չի գրանցվի: Հանդիպումներ կլինեն, այդ թվում՝ երկու երկրների նախագահների մակարդակով, բայց առավելագույնը, որին կկարողանա այս տարի հասնել միջազգային հանրությունը, կլինի շփման գծում վստահության մեխանիզմերի ներդրումը»,- ասաց վերլուծաբանը:
Անդրադառնալով Թրամփի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հնարավորությանը՝ վերլուծաբանը նշեց, որ սա խիստ անկանխատեսելի հարց է՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահի բավական իմպուլսիվ լինելու, հանգամանքը:

Сергей Минасян: Азербайджан на данный момент просто не в состоянии начать новую войну
Пока эскалация на Ближнем Востоке остается неконтролируемой, по части карабахского конфликта ожидать серьезных развитий не стоит.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
«Ни для кого не является секретом, что после апрельской эскалации процесс военно-технического переоснащения ВС Армении и НКР активизировался. Теперь для Азербайджана стало технически сложнее прибегать к новым авантюрам, с учетом изменения военного баланса – в пользу армянской стороны. Кроме того, после Апрельской войны противник потерял возможность внезапной атаки, как азербайджанская сторона это сделала в 2016 году», – сказал политолог.
«Азербайджан на данный момент просто не в состоянии начать новую войну», – подчеркнул Сергей Минасян.
При этом С.Минасян не исключил, что большая решительность администрации президента США Дональда Трампа, в отличие от администрации экс-президента Обамы, может привести к большей решительности американского сопредседателя МГ ОБСЕ.
«Переломного процесса, я считаю, в этом году не будет. Будут встречи, в том числе и на уровне президентов двух стран, но максимум, чего удастся добиться международному сообществу в этом году, – внедрение механизмов доверия на линии соприкосновения», – сказал политолог.
Коснувшись возможности признания президентом США Дональдом Трампом Геноцида армян в Османской империи 1915 года, политолог указал, что это крайне непредсказуемый вопрос, с учетом того обстоятельства, что американский лидер является весьма импульсивным.