Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացներին. Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Բիշքեկում
Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Եվրասիական տնտեսական միության համագործակցության խթանմանը երրորդ երկրների և առանցքային ինտեգրացիոն միավորների հետ, որոնք պատրաստ են միության հետ ռեալ համագործակցության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին Բիշքեկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորումն արդեն երկրորդ տարին է` տեղի է ունենում բարդ համաշխարհային տնտեսական կոնյունկտուրայի պայմաններում, համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերի նվազեցման և գեոպոլիտիկ ցնցումների ֆոնին: Այս ամենը մի կողմից խոչընդոտներ է ստեղծում մեր միության լիարժեք կայացման ճանապարհին, իսկ մյուս կողմից բացում է նոր հնարավորություններ մեր երկրների ավելի սերտ համագործակցության համար»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը: Նա ընդգծեց, որ նման պայմաններում ԵԱՏՄ երկրների կողմից ձեռնարկված համաձայնեցված գործողությունները թույլ են տվել կայունացնել անդամ պետություններում իրադրությունը, ցուցաբերել մակրոտնտեսական դիմացկունություն:
«2016 թվականին Հայաստանում դրական դինամիկա է նկատվել ՀՆԱ-ում, գրանցվել է տնտեսական ակտիվություն արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և ծառայությունների ոլորտներում: Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ ավելացել է ավելի քան 15 տոկոսով: Հայկական ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ շուկա ավելացել է 65 տոկոսով: Գրանցվել է առևտրաշրջանառության աճ նաև երրորդ երկրների հետ»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Նա ընդգծեց, որ ԵԱՏՄ երկրների առջև կան զարգացման նպատակներ, որոնց հասնելու ճանապարհը արդյունաբերության մեջ ինովացիաների, բարձր տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության, թվային տնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի մեջ է: Նա կարևորեց նաև համատեղ ջանքերը` ուղղված փոխշահավետ կոոպերացիաների ծրագրերի իրականացմանը:
«Մենք երկու կարևոր նպատակ ունենք: Առաջինը` միության ամրապնդում ներսից, ընդհանուր տնտեսական տարածքի հետագա ազատականացում՝ արգելքների վերացման ճանապարհով, ապրանքների ազատ տեղաշարժի ապահովում: Երկրորդը, մեծացնել ԵԱՏՄ միջազգային ներգրավվածությունը: Այս երկու նպատակները համարվում են փոխլրացնող, ազդում են կազմակերպության արդյունավետության և միջազգային հեղինակության վրա: Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս ԵԱՏՄ համագործակցության խթանմանը երրորդ երկրների և առանցքային ինտեգրացիոն միավորների հետ, որոնք պատրաստ են ռեալ համագործակցության:
2016 թվականին մշակվել են համագործակցության հարցեր Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և այլ երկրների հետ: Հայաստանը հետաքրքրված է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրման հարցով, մասնավորապես Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որի հետ մեզ կապում են պրագմատիկ, փոխշահավետ և բարիդրացիական հարաբերություններ: Այս պլանում դրական ենք գնահատում փոխգործակցությունը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում կհստակեցվի միության շուկայում առկա և «Սպիտակ գրքում» ամրագրված ու լուծում պահանջող 60 արգելքները վերացնելու ճանապարհային քարտեզը: «Հայաստանը շարունակելու է հետագայում էլ իրականացնել նախանշված ծրագրերը` հաղթահարելու գլոբալ բացասական տնտեսական երևույթները, անցնելու կայուն տնտեսական աճի` այդ թվում և միության ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործմամբ»,- հայտարարեց ՀՀ Նախագահը:

Армения придает важное значение интеграционным процессам в ЕАЭС: Президент Армении Серж Саргсян выступил в Бишкеке
Армения придает важное значение интеграционным процессам в ЕАЭС.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля АРЦАХПРЕСС - Находящийся в Бишкеке с рабочим визитом Президент Серж Саргсян выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
«Формирование и развитие нашего общего экономического пространства уже второй год происходит в условиях сложной мировой экономической конъюнктуры, на фоне снижения темпов роста мировой экономики и геополитических потрясений. Все это создает, с одной стороны, определенные преграды на пути полноценного становления нашего союза, с другой стороны – открывает новые возможности для более тесной кооперации наших стран»,- сказал Серж Саргсян.
По его словам, в этих условиях предпринятые нашими странами согласованные действия позволили в определенном смысле стабилизировать ситуацию в государствах-членах, выйти на макроэкономическую устойчивость через поддержку некоторых отраслей и секторов экономики, благодаря чему в ряде стран наметилась тенденция к росту промышленного и сельскохозяйственного производства.
«В частности, в 2016 году в Армении наблюдались положительная динамика в объеме валового внутреннего продукта, оживление экономической активности в промышленном секторе, в области сельского хозяйства и секторе услуг. Оборот торговли Армении со странами ЕАЭС вырос более чем на 15%, а экспорт армянских товаров на евразийский рынок - на 65%. Зафиксирован рост товарооборота также с третьими странами.
Перед нашими странами стоят схожие цели развития, достижение которых мы видим, в частности, через инновации в промышленности, через высокотехнологическое сельское хозяйство, цифровую экономику, возобновляемую энергетику. Также важны совместные усилия, направленные на реализацию взаимовыгодных кооперационных проектов. У нас две важные цели: первая – укрепление союза изнутри, дальнейшая либерализация нашего общего экономического пространства путем устранения барьеров, минимизации изъятий и ограничений для свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы; вторая – увеличение степени международной вовлеченности ЕАЭС. Обе эти цели являются взаимодополняющими и влияют на эффективность и международный авторитет организации»,- сказал Серж Саргсян.
«Для дальнейшего международного позиционирования нашего интеграционного объединения мы придаем важное значение продвижению сотрудничества ЕАЭС с третьими странами и ключевыми интеграционными объединениями, готовыми к реальному сотрудничеству. В 2016 году в конструктивном ключе прорабатывались вопросы сотрудничества с Ираном, Китаем, Индией, Египтом и многими другими странами. Армения заинтересована в правовом закреплении соответствующих договорeнностей, достигнутых на этих направлениях, в частности, с Исламской Республикой Иран, с которой нас связывают прагматичные, взаимовыгодные и добрососедские отношения.
В этом плане позитивно оцениваем процесс взаимодействия между Евразийской экономической комиссией и Европейской комиссией как важный фактор, способствующий диалогу между двумя объединениями в целях обмена опытом и обсуждения путей обеспечения гармоничного, взаимодополняющего и взаимовыгодного развития процессов интеграции и сотрудничества.
Эффективность ЕАЭС в значительной степени зависит также от слаженной и скоординированной работы между государственными органами стран-членов, Евразийской экономической комиссией и бизнесом. В этой связи ожидаем от Евразийской экономической комиссии, в рамках своих полномочий, предложений по решению актуальных задач, которые стоят перед союзом»,- сказал Серж Саргсян.
Он выразил надежду, что состоится разработка и публикация так называемой «Белой книги», в которой зафиксированы 60 согласованных препятствий на рынке союза. И что в ближайшее время будет утверждена и дорожная карта со сроками их устранения.
«Армения будет и далее реализовывать намеченные планы по преодолению последствий глобальных негативных экономических явлений, переходу к устойчивому экономическому росту, в том числе за счет использования интеграционного потенциала союза»,- сказал Серж Саргсян.