Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացներին. Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Բիշքեկում
Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Եվրասիական տնտեսական միության համագործակցության խթանմանը երրորդ երկրների և առանցքային ինտեգրացիոն միավորների հետ, որոնք պատրաստ են միության հետ ռեալ համագործակցության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին Բիշքեկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորումն արդեն երկրորդ տարին է` տեղի է ունենում բարդ համաշխարհային տնտեսական կոնյունկտուրայի պայմաններում, համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերի նվազեցման և գեոպոլիտիկ ցնցումների ֆոնին: Այս ամենը մի կողմից խոչընդոտներ է ստեղծում մեր միության լիարժեք կայացման ճանապարհին, իսկ մյուս կողմից բացում է նոր հնարավորություններ մեր երկրների ավելի սերտ համագործակցության համար»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը: Նա ընդգծեց, որ նման պայմաններում ԵԱՏՄ երկրների կողմից ձեռնարկված համաձայնեցված գործողությունները թույլ են տվել կայունացնել անդամ պետություններում իրադրությունը, ցուցաբերել մակրոտնտեսական դիմացկունություն:
«2016 թվականին Հայաստանում դրական դինամիկա է նկատվել ՀՆԱ-ում, գրանցվել է տնտեսական ակտիվություն արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և ծառայությունների ոլորտներում: Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների հետ ավելացել է ավելի քան 15 տոկոսով: Հայկական ապրանքների արտահանումը ԵԱՏՄ շուկա ավելացել է 65 տոկոսով: Գրանցվել է առևտրաշրջանառության աճ նաև երրորդ երկրների հետ»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Նա ընդգծեց, որ ԵԱՏՄ երկրների առջև կան զարգացման նպատակներ, որոնց հասնելու ճանապարհը արդյունաբերության մեջ ինովացիաների, բարձր տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության, թվային տնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի մեջ է: Նա կարևորեց նաև համատեղ ջանքերը` ուղղված փոխշահավետ կոոպերացիաների ծրագրերի իրականացմանը:
«Մենք երկու կարևոր նպատակ ունենք: Առաջինը` միության ամրապնդում ներսից, ընդհանուր տնտեսական տարածքի հետագա ազատականացում՝ արգելքների վերացման ճանապարհով, ապրանքների ազատ տեղաշարժի ապահովում: Երկրորդը, մեծացնել ԵԱՏՄ միջազգային ներգրավվածությունը: Այս երկու նպատակները համարվում են փոխլրացնող, ազդում են կազմակերպության արդյունավետության և միջազգային հեղինակության վրա: Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս ԵԱՏՄ համագործակցության խթանմանը երրորդ երկրների և առանցքային ինտեգրացիոն միավորների հետ, որոնք պատրաստ են ռեալ համագործակցության:
2016 թվականին մշակվել են համագործակցության հարցեր Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և այլ երկրների հետ: Հայաստանը հետաքրքրված է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրման հարցով, մասնավորապես Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որի հետ մեզ կապում են պրագմատիկ, փոխշահավետ և բարիդրացիական հարաբերություններ: Այս պլանում դրական ենք գնահատում փոխգործակցությունը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ մոտ ապագայում կհստակեցվի միության շուկայում առկա և «Սպիտակ գրքում» ամրագրված ու լուծում պահանջող 60 արգելքները վերացնելու ճանապարհային քարտեզը: «Հայաստանը շարունակելու է հետագայում էլ իրականացնել նախանշված ծրագրերը` հաղթահարելու գլոբալ բացասական տնտեսական երևույթները, անցնելու կայուն տնտեսական աճի` այդ թվում և միության ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործմամբ»,- հայտարարեց ՀՀ Նախագահը:

Armenia attaches a great importance to boosting the Eurasian Economic Union’s (EAEU) cooperation with third countries and key integration units that are ready for real cooperation with the Union, President Serzh Sargsyan said at the Supreme Eurasian Economic Council’s session in Bishkek on April 14.
Armenia attaches great importance to EAEU integration processes: President Sargsyan delivers speech in Bishkek
STEPANAKERT, APRIL 14,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “It is already the second year the formation of our common economic space is taking place in the conditions of complex global economic conjuncture, amid the backdrop of reduction of global economic growth rates and geopolitical shocks. All this creates obstacles on the way of our Union’s full establishment on the one hand, and opens new opportunities for further cooperation of our states on the other hand”, the President said, adding that in these circumstances the actions taken and agreed by the EAEU states allow to stabilize the situation in the member states, to demonstrate macroeconomic resilience.
“In 2016 a positive dynamics was realized in Armenia’s GDP, an economic activity was registered in industry, agriculture and services fields. Armenia’s trade turnover with the EAEU countries increased by more than 15%. The export of Armenian products to the EAEU market increased by 65%. Growth was also recorded  in trade turnover with third countries”, Serzh Sargsyan said.
President Sargsyan stated that the EAEU states have development goals, and the way to reach them is in innovations in industry, high technology in agriculture, digital economy, renewable energy fields. He said it is necessary to make joint efforts aimed at implementing mutually beneficial cooperation programs.
“We have two major goals. The first one is strengthening the Union from inside, the further liberalization of common economic space through elimination of barriers, as well as ensuring free movement of goods. The second goal concerns increasing the EAEU’s international engagement. These two goals are considered to be complementary, they affect the organization’s effectiveness and international reputation. We attach a great importance to boosting the EAEU cooperation with third countries and key integration units that are ready for real cooperation. In 2016 cooperation issues were developed with Iran, China, India, Egypt and other countries. Armenia is interested in legal implementation of the agreements reached, especially with the Islamic Republic of Iran with which we are linked with pragmatic, mutually beneficial and friendly relations. At this stage we positively assess the mutual partnership between the Eurasian Economic Commission and the European Commission”, Serzh Sargsyan stated.
He expressed hope in near future the roadmap on eliminating 60 barriers, that exist in the Union’s market, as well as are enshrined in the White Book and demand solutions, will be clarified. “Armenia will continue implementing the outlined programs in future to overcome the negative global economic phenomena, to record stable economic growth, by the use of the Union’s integration potential as well”, Armenia’s President said.