Արամ Ա կաթողիկոսն ընդունել է Լիբանանում առաքելություն իրականացնող հայ խաղաղապահներին
Անթիլիասում Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա. կաթողիկոսն ընդունել է Լիբանանի հարավում տեղակայված ՅՈՒՆԻՖԻԼ (UNIFIL) միջազգային խաղաղապահ ուժերի մաս կազմող հայ զինծառայողներին` զորախմբի հրամանատար Կարեն Աթոյանի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպմանը ներկա էր Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Սամվել Մկրտչյանը: Ինչպես տեղեկացրին Անթիլիասի կաթողիկոսարանի հաղորդակցության և տեղեկատվության բաժնից, Կարեն Աթոյանը նշել է, որ խաղաղապահ զորախմբի անդամները մասնակցել են տարբեր զորավարժությունների, ինչպես նաեւ պաշտպանական գործողությունների։
Վեհափառ Հայրապետը, ողջունելով հայոց բանակի զինվորներին, նշել է, որ բանակը հայրենիքի առանցքն է, հզորության աղբյուրը, անսասանության երաշխիքը: «Այսօր Հայաստանն ու Արցախը բազմաթիվ մարտահրավերների առջև են, ունեն բազում կարիքներ: Հայոց բանակը կոչված է զորեղ ու կենսունակ պահել հայրենիքը։ Փառք Աստծո, որ հայությունն ունի հզոր բանակ: Հայկական բանակի որակն արդիական սպառազինություն, մասնագիտական զենքեր ունենալով չի բնորոշվում, այլ ծառայության ոգով, նվիրումով, հավատքով, վճռականությամբ եւ պարտականության գիտակցությամբ»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով հայ զինվորների՝ Լիբանանում խաղաղապահ առաքելություն կատարելու հանգամանքին, Նորին Սրբությունն ուրախություն է հայտնել այդ կապակցությամբ, որովհետեւ հայությունը խաղաղություն սիրող եւ խաղաղության հաստատման մասնակից դարձող ազգ է:
Վեհափառ Հայրապետը նաեւ ուրախություն է հայտնել, որ հայկական զորախմբի այցելությունն Անթիլիասի Մայրավանք զուգադիպել է Շուշիի ազատագրման 25 ամյակին: Նա շեշտել է, որ Շուշին ազատագրության խորհրդանիշ է, ինչպես նաեւ հայ ժողովրդի հավաքական կամքի ու հայրենիքի համար իր արյունը թափելու հանձնառություն։
Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Սամվել Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել Վեհափառ Հայրապետին` ընդունելության, քաջալերական ու գոտեպնդիչ խոսքերի համար։ Նա վստահեցրել է, որ քաջարի զինվորներն ուր էլ գտնվեն նույն ոգով ու պատասխանատվությամբ պիտի շարունակեն իրենց առաքելությունը:

Католикос Арам Первый принял армянских миротворцев, принимающих участие в миссии в Ливане
В Анталиасе Католикос Киликийский Арам Первый принял армянских миротворцев, принимающих участие в миссии в Ливане во главе с командующим группой Кареном Атояном. На встрече присутствовал посол Армении в Ливане Самвел Мкртчян.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 мая АРЦАХПРЕСС - Как сообщили  в пресс-службе католикосата, Карен Атоян сказал, что армянские миротворцы принимали участие в учениях и оборонительных действиях.
Католикос Киликийский Арам Первый приветствовал армянских миротворцев, принимающих участие в миссии в Ливане, и сказал, что армия является основой родины, источником мощи, гарантией незыблемости. «Сегодня Армения и Арцах стоят перед различными вызовами, имеют различные потребности. Армянская армия призвана поддерживать мщь и жинеспособность родины. Слава богу, что армянство имеет мощную армию. Качество армии определяется не современными вооружениями, а духом служения, верой, решительностью и осознанием долга»,- сказал он.
Говоря о миротворческой миссии в Ливане, Католикос Киликийский Арам Первый сказал, что рад участию в ней армян, поскольку армянство любит мир и участвует в его установлении.
Он также выразил радость по поводу того, что визит армянских миротворцев, принимающих участие в миссии в Ливане, совпал с 25-летием освобождения Шуши.
Посол Армении в Ливане Самвел Мкртчян поблагодарил Католикоса за прием, ободряющие слова. Он уверил, что храбрые воины – где бы они ни были, будут с ответственностью осуществлять свою миссию.