Անցած տարի Արցախ է այցելել շուրջ 14 հազար զբոսաշրջիկ. ամենաշատ այցելուներ ունեցել ենք Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից, Իրանից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Լիբանանից, Լեհաստանից և Ուկրաինայից:
Զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Արցախ կրկին աճում է. ոլորտի նոր առաջարկների մասին պատմել է փոխնախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը և նշել, որ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա համեմատ 10 տոկոս աճ ենք ունեցել:
Շահվերդյանի հավաստմամբ՝ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի դեպի Արցախ մեծանա զբոսաշրջիկների հոսքը, և այս ուղղությամբ մտածում են նոր՝ ավելի հետաքրքիր առաջարկների մասին:
Մասնավորապես, նոր առաջարկների թվում, ըստ Շահվերդյանի, կարող է լինել Արցախի Դաշուշեն գյուղի մոտ վերջերս կանգնեցված լուսաշող մետաղյա 50 մետրանոց խաչը, որն իր մեծությամբ ու չափսերով աշխարհում երկրորդն է: «Մենք ունենք 2 հիմնական զբոսաշրջային երթուղի՝ հարավային, որը սկսվում է Ստեփանակերտից, անցնում երկհազարամյա Տնջրե ծառի մոտով, Ամարասով, Տողի մելիքական ապարանքով և հասնում մինչև Արաքսի հովիտ:
Այս տարի այս երթուղում ավելացրեցինք նաև Տյաք գյուղի պատմամշակութային արգելոցը, որը շատ կարևոր է, որովհետև այնտեղ պահպանվում է միջնադարյան ամբողջական կառույց: Երկրորդը՝ հյուսիսային զբոսաշրջային երթուղին է, որն անցնում է Տիգրանակերտ, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարան, Գանձասար, Թարթար գետի հովիտ, Դադիվանք, Կուսանոց անապատ վանք և հասնում մինչև Սևանի ավազան»,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը:
Ս. Շահվերդյանի խոսքով՝ Արցախում զբոսաշրջիկները հյուրանոցի և գիշերակացի խնդիրներ չունեն, քանի որ 44 հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտները բավարարում են:
«Մենք հորդորում ենք ներդրողներին, որ Ստեփանակերտում, շրջաններում և, հատկապես, գյուղական բնագավառում կառուցեն նոր հյուրանոցային տնտեսություններ, քանի որ տարեցտարի մենք ակնկալում ենք զբոսաշրջիկների զգալի աճ»,- ասել է Ս. Շահվերդյանը:
Վերջում մեր զրուցակիցն անդրադարձավ նաև ոլորտի տնտեսական նշանակության մասին՝ նշելով, որ ներկայումս զբոսաշրջությունից ստացվող եկամուտը կազմում է Արցախի տնտեսության համախառն արտադրանքի 3% -ը, ինչը աճելու մեծ ներուժ ունի:

Поток туристов в Арцах увеличивается. О новшествах в сфере туризма рассказывает Сергей Шахвердян
В прошлом году Арцах посетило около 14 тысяч туристов из России, США, Ирана, Франции, Германии, Ливана, Польши и Украины.
Поток туристов в Арцах увеличивается.
О новшествах в сфере туризма рассказывает Сергей Шахвердян
СТЕПАНАКЕРТ, 18 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил  заместитель министра экономики Республики Арцах Сергей Шахвердян, отметив, что в первом квартале текущего года это число выросло на 10% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года.
По словам С.Шахвердяна,  ведутся работы по увеличению потока туристов в Арцах, в данном направлении готовятся новые, более интересные предложения.
В частности, в числе новых предложений, по словам С. Шахвердяна, может оказаться установленный недавно у карабахского села Дашушен 50-метровый светящийся металлический крест Крест, являющийся  вторым по величине в Европе.
«У нас два основных туристических маршрута –  южный, который начинается со Степанакерта, проходит около  двухтысячелетнего платана (тнджри) и монастыря Амарас к меликскому  дворцу села Тог в Гадрутском районе  и достигает  долины реки Аракс. В нынешнем году к южному туристическому  маршруту также добавили историко-культурный заповедник села Тяк, что очень важно, так как там сохранилась целостная средневековая постройка.  Северный туристический маршрут проходит через заповедник Тигранакерта, Дом-музей Никола Думана, монастырь Гандзасар, долину реки Тартар, монастырь Дадиванк, монастырь «Пустынь Кусаноц» и доходит до бассейна озера Севан, – сказал заместитель министра экономики Арцаха.
По словам С.Шахвердяна в Арцахе нет проблем с гостиницами, отелями, и действующие  44 гостиничных хозяйства  вполне удовлетворяют имеющийся спрос.
«Мы призываем инвесторов  вкладывать средства в построение новых объектов  гостиничного хозяйства  в Степанакерте, районах, особенно в сельских местностях, так  как с каждым годом мы ожидаем значительное увеличение  числа  туристов», – сказал С. Шахвердян.
Наш собеседник  отметил также  экономическую значимость данной отрасли, подчеркнув, что доходы от туризма в настоящее время составляют 3% внутреннего валового продукта Арцаха и имеют большой потенциал для роста.