«Արցախփոստ»-ի նամականիշերն աշխարհի շատ երկրներում մեծ պահանջարկ են վայելում. գործադիր տնօրեն
գործադիր տնօրեն Գարիկ Գրիգորյանը՝ մանրամասնելով, որ թողարկվել են՝ Նիկոլ Դումանի ծննդյան 150-ամյակին, մայիսյան Եռատոնի առթիվ Պաշտպանության բանակի հիմնադրման և Շուշիի ազատագրման 25-ամյակներին նվիրված նամականիշներ:
«Բացի այդ ընկերությունն ամեն տարի թողարկում է Արցախի ֆլորան և ֆաունան, ինչպես նաև կարմիր գրքում գրանցված կենդանատեսակները ներկայացնող դրոշմանիշեր: Առաջիկայում նախատեսվում է Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին և «Արցախի կիրառական արվեստը» շարքից՝ գորգագործության թեմատիկային նվիրված նամականիշներ: Տարվա ընթացքում կթողարկվեն Մոնթե Մելքոնյանին և Շահեն Մեղրյանին, ինչպես նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Գարեգին Հովսեփյանի 150-ամյակին նվիրված դրոշմանիշներ: Տարին կեզրափակենք «Արցախի պետականության ավանդույթները» շարքից նամականիշների թողարկմամբ»,-ասել է Գ. Գրիգորյանը և հավելել, որ տարվա ընթացքում թողարկվում է մոտ 310 հազար նմուշ:
Տնօրենի հաղորդմամբ` «Արցախփոստ»-ն, ի տարբերություն աշխարհի մյուս չճանաչված պետությունների փոստային ծառայությունների, մշտապես մասնակցում է Եվրոպական փոստային օպերատորների ասոցիացիայի` ՓոստԵվրոպայի, «Եվրոպա» նամականիշերի ամենամյա մրցույթին: Յուրաքանչյուր տարի նամականիշի համար ընտրվում է մեկ ընդհանուր թեմա, և անց է կացվում թողարկված նամականիշերի մրցույթ:
Գ. Գրիգորյանի խոսքով` այս տարի «Ամրոցներ և բերդեր» թեմայով նամականիշի մրցույթին ընկերությունն արդեն ներկայացրել է երկու նամականիշ` Ամարասի վանքի և Ասկերանի բերդի պատկերներով:
Գործադիր տնօրենի հավաստմամբ «Արցախփոստ»-ի նամականիշերն աշխարհի շատ երկրներում մեծ պահանջարկ են վայելում և մշտապես արժանանում են միջազգային ֆիլատելիստական կազմակերպությունների բարձր գնահատականներին:
«Մի քանի օր առաջ Գերմանիայից շուրջ 300 թերթ նամականիշի պատվեր ենք ստացել»,- ասել է Գ. Գրիգորյանը և ավելացրել, որ ընկերությունը հաջողություններ է գրանցել նաև նամականիշերի թեմատիկ հավաքածուների մասով: Մասնավորապես՝ 2016 թվականին թողարկվել է 14 անուն-նամականիշ՝ 221 հազար ընդհանուր տպաքանակով և մեկ գեղաթերթիկ՝ 7 հազար տպաքանակով:
«Տարեցտարի աճում է ավանդական փոստային ծառայություններից օգտվողների թիվը, բնականաբար նաև՝ մեր հանրապետությունից արտերկիր առաքվող և ստացվող փոստային առաքանու՝ նամակների և ծանրոցների ծավալները: Մեր հանրապետության բնակիչներն անմասն չեն նաև էլեկտրոնային առևտրից: Եթե փոստային ծառայություններով 2014 թվականին մեր ընկերությունն աշխարհի տասնյակ երկրներից ստացել, մշակել և բնակչությանն է տրամադրել 22 հազար 672 փաթեթ և ծանրոց, 2015 թվականին՝ 26 հազար 400 փաթեթ և ծանրոց, ապա 2016-ին այդ թիվը հասել է 45 հազար 200-ի»,-ավելացրել է Գ. Գրիգորյանը:
Սակայն տեղեկատվական   նոր    տեխնոլոգիաների հետևողական զարգացումն, ըստ «Արցախփոստ» ՓԲԸ գործադիր տնօրենի, բացասաբար է ազդել փոստային ծառայության մեկ այլ՝ հեռագրերի ընդունման և առաքման բնագավառին:
«Անցած տարի արցախցիների հասցեով ստացված և արտերկիր ուղարկված հեռագրերի դիմաց ստացել ենք ընդամենը 796 հազար դրամ գումար՝ 2015 թվականի համեմատությամբ՝ 11 տոկոսով պակաս»,- հայտնել է Գ. Գրիգորյանը:

Марка “Арцахпост” пользуется большим спросом во многих странах, – исполнительный директор
СТЕПАНАКЕРТ, 30 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил исполнительный директор  ЗАО “Арцахпост” Гарик Григорян, добавив, что, в частности, были выпущены марки,
посвященные 150-летию со дня рождения Никола Думана и тройному для Арцаха празднику 9 мая – Победы в ВОВ, создания Армии обороны НКР и 25-летия освобождения Шуши.
«Кроме того, компания ежегодно выпускает марки, изображающие  флору и фауну Арцаха, занесенных в Красную книгу видов животных.
Планируется в ближайшее время выпустить серию марок, посвященных 200-летию со дня рождения Ованнеса (Ивана) Айвазовского и ковроткачеству из серии «Прикладное искусство Арцаха».  В течение года планирнуется выпуск марок, посвященных героям Карабахской войны Монте Мелконяну и Шагену Мегряну, а также  150-летию со днгя рождения Католикоса Великого Дома Киликийского Гарегина Овсепяна. Год завершим выпуском серии марок на тему  «Традиции Арцахской государственности»,  – сказал Г.Григорян, добавив, что за год компания выпускает порядка 310 тысяч образцов марок.
По словам директора «Арцахпост», компания, в отличие от почтовых сервисов других непризнанных государств, периодически принимает участие в ежегодном конкурсе марок “Европа” Европейской ассоциации почтовых операторов ПостЕвропа. Каждый год для конкурса выбирается одна общая тема.
По словам Г. Григоряна,  в этом году компания представила на конкурс по  теме «Замки и крепости» две марки с изображением монастыря Амарас и Аскеранской крепости.
По словам исполнительного директора, марки “Арцахпост” пользуются большим спросом во многих странах и получает высокую оценку со стороны международных филателистических организаций.
«Несколько дней назад мы получили заказ из Германии  на 300 листов почтовых марок», - сказал Г.Григорян, добавив, что  компания успешна также  в плане выпуска тематических коллекций марок. В частности, за 2016 год  было выпущено 14 наименований марок тиражом в  221 тысяч экземпляров и один сувенирный лист  7-тысячным тиражом.