ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունները տեղի կունենան 2018-ին, Ղրղզստանում. Խաչատուրով
ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործողություն» զորավարժությունները տեղի կունենան 2018 թվականին, Ղրղզստանում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, փոխանցում է БЕЛТА-ն։
Խաչատուրովի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ի նախարարների խորհուրդն այսօր Մինսկում քննարկել է վարչության մարմինների եւ ուժերի ձեւավորման նախապատրաստության ծրագիրը, ինչպես նաեւ 2018 թվականին ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության միջոցները։ Փաստաթղթով նախատեսվում է մի շարք զորավարժություններ անցկացնել՝ Ռուսաստանում խաղաղարար ուժերի հետ «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունը, արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հետ Տաջիկստանում «Սահման» զորավարժությունը, հետախուզական ստորաբաժանումների «Որոնում» զորավարժությունը Ղազախստանում, ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի հետ զորավարժություն՝ Ռուսաստանում։
Բացի այդ, նախատեսված են տարբեր թեմաների շուրջ ժողովներ, համաժողովներ ու կլոր սեղաններ։ Ինչ վերաբերում է այս տարվան՝ նմանատիպ զորավարժություններ տեղի կունենան Հայաստանում, Ղազախստանում եւ Ռուսաստանում։ «Ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ դրանք միասնական մտահաղացմամբ են տեղի ունենում, ընդհանուր օպերատիվ-ռազմավարական ֆոնին»,-նշեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
Բացի այդ, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջեւ համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ մի շարք փաստաթղթեր են ընդունվել։ «Ինչպես ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս անվտանգության եւ կայունության ապահովման հարցերի շուրջ կարծիքների հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել»,-ամփոփեց Խաչատուրովը։

Учения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ пройдут в 2018 году в Киргизии
Учения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ «Взаимодействие» пройдут в 2018 году в Киргизии.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня  АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров, передает корреспондент БЕЛТА
По словам Хачатурова, Совет Министров ОДКБ сегодня в Минске рассмотрел план подготовки органов управления и формирований сил и средств коллективной безопасности ОДКБ на 2018 год. Документом также предусмотрено проведение учений с миротворческими силами «Нерушимое братство» в России, с коллективными силами быстрого реагирования «Рубеж» в Таджикистане, с силами и средствами разведподразделений «Поиск» в Казахстане, с коллективными авиационными силами ОДКБ в России.
Кроме того, запланированы сборы, конференции и круглые столы по различным темам. Что касается этого года, то подобные учения пройдут в октябре на территории Армении, Казахстана и России. «В отличие от прошлых лет они проводятся по единому замыслу на общем оперативно-стратегическом фоне», - отметил генсек ОДКБ.
Кроме того, принят ряд документов, связанных с дальнейшим развитием сотрудничества между государствами - членами ОДКБ, совершенствованием координационного военного строительства и подготовкой войск ОДКБ к выполнению возложенных на них задач, а также подготовке военных кадров. «Состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам обеспечения безопасности и стабильности как в зоне ответственности ОДКБ, так и за ее пределами», - подытожил Юрий Хачатуров.