Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանած հայ բժիշկներն անկացնում են անվճար հետազոտություններ և խորհրդատվություններ
Ռուսաստանի Դաշնությունում գործող «Հայկական բժշկական գիտական միություն» հասարակական կազմակերպության անդամներն այցելել են Ստեփանակերտ և օգոստոսի 15-ից «Արևիկ» մանկական հիվանդանոցում և Հանրապետական բժշկական կենտրոնում անվճար խորհրդատվություններ և հետազոտություններ են անցկացնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում միության ղեկավար, մանկաբույժ Հասմիկ Ահարոնյանը նշել է, որ այցին պատրաստվել են մեկ տարի:
«Մենք 50 ուսանողներից ընտրել ենք ընդամենը 8-ին, ովքեր ավելի հարուստ փորձ և գիտելիքներ ունեն: Որոշ ուսանողներ կենտրոնացված են վիրաբուժության ոլորտում, իսկ մյուսները՝ մանկաբուժության և թերապիայի»,- ասել է Հ. Ահարոնյանը և հավելել, որ այցի ընթացքում տեղի գործընկերների համար հանդես են գալիս նաև դասախոսություններով, որոնք վերաբերվում են մանկաբուժության և վիրաբուժության արդի մոտեցումներին:
Մոսկվայի «Երեխաների առողջության ազգային գիտահետազոտական կենտրոնում» աշխատող մանկաբույժ Գոհար Մովսիսյանը նշել է, որ այցի հիմնական նպատակն է իրենց աջակցությունը բերել Արցախի մանուկներին: «Ծնվել եմ Ստեփանակերտում, սակայն ապրում և աշխատում եմ Մոսկվայում: Ես իմ կոլեգաների հետ եկել եմ Արցախ և կարծում եմ, որ մեր այցը կօգնի բարելավել երեխաների առողջությունը»,- հավելել է բժիշկ Մովսիսյանը և նշել, որ հետազոտել են ամենատարբեր խնդիրներ ունեցող երեխաների:
Հավելենք, որ «Բաց դռների օր» ծրագրի շրջանակում Մոսկվայից ժամանած բժիշկները Ստեփանակերտում կլինեն մինչև օգոստոսի 25-ը:
Նշենք, որ «Հայկական բժշկական գիտական միություն»-ը հիմնադրվել է 2015 թվականին և հանդիսանում է Մոսկվայի հայ ուսանողների, օրդինատորների, բժիշկների միավորման հարթակ:

Армянские врачи из России пpoводят бесплатные обследования и консультации
Члены действующей в Российской Федерации неправительственной организации “Армянский медицинский научный союз“ посетили Степанакерт и провели 15 августа бесплатные консультации и обследования в детском медобъединении «Аревик» и Республиканском медицинском центре.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 aвгуста АРЦАХПРЕСС - В интервью корреспонденту «Арцахпресс» глава Союза, педиатр Асмик Агаронян отметила, что они готовились к визиту целый год.
«Из 50 студентов мы выбрали всего 8, имеющих богатый опыт и знания. Некоторые студенты сосредоточены в области хирургии, а другие – в педиатрии и терапии»,  сказала А. Агаронян, добавив, что в ходе визита проводятся также лекции для местных специалистов на темы современных подходов в педиатрии и хирургии.
Педиатр Гоар Мовсисян, работающая в московском Национальном детском научно-исследовательском центре здоровья детей, отметила, что главная цель их визита – оказать помощь детям Арцаха.
Гоар Мовсисян родилась в Степанакерте, живет и работает в Москве.
«Я приехала в Арцах со своими коллегами и, думаю,  наш визит поможет улучшить здоровье детей Арцаха. Уже обследованы дети с самыми различными проблемами», – отметила она.
Добавим, что прибывшие из Москвы  в рамках программы «День открытых дверей» врачи будут работать  в Степанакерте до 25 августа.
«Армянский медицинский научный союз» был основан в 2015 году и является платформой для объединения армянских студентов, ординаторов и врачей Москвы.