Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանած հայ բժիշկներն անկացնում են անվճար հետազոտություններ և խորհրդատվություններ
Ռուսաստանի Դաշնությունում գործող «Հայկական բժշկական գիտական միություն» հասարակական կազմակերպության անդամներն այցելել են Ստեփանակերտ և օգոստոսի 15-ից «Արևիկ» մանկական հիվանդանոցում և Հանրապետական բժշկական կենտրոնում անվճար խորհրդատվություններ և հետազոտություններ են անցկացնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում միության ղեկավար, մանկաբույժ Հասմիկ Ահարոնյանը նշել է, որ այցին պատրաստվել են մեկ տարի:
«Մենք 50 ուսանողներից ընտրել ենք ընդամենը 8-ին, ովքեր ավելի հարուստ փորձ և գիտելիքներ ունեն: Որոշ ուսանողներ կենտրոնացված են վիրաբուժության ոլորտում, իսկ մյուսները՝ մանկաբուժության և թերապիայի»,- ասել է Հ. Ահարոնյանը և հավելել, որ այցի ընթացքում տեղի գործընկերների համար հանդես են գալիս նաև դասախոսություններով, որոնք վերաբերվում են մանկաբուժության և վիրաբուժության արդի մոտեցումներին:
Մոսկվայի «Երեխաների առողջության ազգային գիտահետազոտական կենտրոնում» աշխատող մանկաբույժ Գոհար Մովսիսյանը նշել է, որ այցի հիմնական նպատակն է իրենց աջակցությունը բերել Արցախի մանուկներին: «Ծնվել եմ Ստեփանակերտում, սակայն ապրում և աշխատում եմ Մոսկվայում: Ես իմ կոլեգաների հետ եկել եմ Արցախ և կարծում եմ, որ մեր այցը կօգնի բարելավել երեխաների առողջությունը»,- հավելել է բժիշկ Մովսիսյանը և նշել, որ հետազոտել են ամենատարբեր խնդիրներ ունեցող երեխաների:
Հավելենք, որ «Բաց դռների օր» ծրագրի շրջանակում Մոսկվայից ժամանած բժիշկները Ստեփանակերտում կլինեն մինչև օգոստոսի 25-ը:
Նշենք, որ «Հայկական բժշկական գիտական միություն»-ը հիմնադրվել է 2015 թվականին և հանդիսանում է Մոսկվայի հայ ուսանողների, օրդինատորների, բժիշկների միավորման հարթակ:

Armenian doctors from the Russian Federation carry out free Consultations in Stepanakert
The members of the “Armenian Medical Scientific Union” non-governmental organization operating in the Russian Federation visited Stepanakert.
STEPANAKERT, AUGUST 21, ARTSAKHPRESS: They carry out free consultations and examinations in "Arevik" children's hospital and the Republican Medical Center since August 15. In an interview with “Artsakhpress”, the head of the union and pediatrician Hasmik Aharonyan noted that the visit was prepared for a year.
“From 50 students we have chosen only 8 ones, those who have richer experience and knowledge.
Some students are concentrated on the field of surgery, others on pediatrics and therapy," said H. Aharonyan and added that they also read lectures for the local partners, which relate to modern pediatric and surgical approaches.
Gohar Movsisyan, a pediatrician working at the Moscow’s “National Research Center of Children’s Health”, said the main goal of the visit is to bring their children to Artsakh.
"I was born in Stepanakert, but I live and work in Moscow. I have come to Artsakh with my colleagues and I think that our visit will help to improve children’s health condition, "said Movsisyan and noted that they have examined children with different problems.
“The Armenian Medical Scientific Union" was founded in 2015. It is a platform for uniting Armenian students and doctors in Moscow.