2016-ի ապրիլին Ադրբեջանը դարձյալ ագրեսորի կերպարով ներկայացավ. Շավարշ Քոչարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 20-ին այս մասին նշեց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ ելույթ ունենալով Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի 3-րդ օրվա ընթացքում:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը տեղում դոփում է, քանի որ Ադրբեջանը գործում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահողների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի կոչերի դեմ: «Եվ 2016-ի ապրիլին Ադրբեջանը ցույց տվեց իր իրական դեմքը: Դա դարձյալ ագրեսիան էր: 1994 թվականին Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ եռակողմ համաձայնագիրը ռազմական գործողությունների դադարեցման եւ հրադադարի մասին էր: Ցանկանում եմ ընդգծել հետեւյալ արտահայտությունը՝ «ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին»: 2016-ի ապրիլյան իրադարձությունները ռազմական գործողությունների բացահայտ վերականգնում էին, այսինքն՝ Ադրբեջանը վերստին հայտնվեց ագրեսոր կերպարում»,- շեշտեց Շավա Քոչարյանը՝ հավելելով, որ տեղ են գտել հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներ:

Замглавы МИД Армении: В апреле 2016 года Азербайджан вновь предстал в образе агрессора
СТЕПАНАКЕРТ,  20 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом 20 сентября заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, выступая в ходе третьего дня 6-го Форума Армения – диаспора.
По его словам, очевидно, что процесс урегулирования карабахского конфликта стоит на месте, так как Азербайджан действует против призывов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции. «И в апреле 2016 года Азербайджан показал реальное лицо. Это вновь было агрессией. Трехстороннее соглашение между Арменией, Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном от 1994 года было соглашением о прекращении военных действий и установлении перемирия. Хочу подчеркнуть выражение «о прекращении военных действий». События апреля 2016 года были откровенным возобновлением военных действий, то есть Азербайджан вновь оказался в образе агрессора», - подчеркнул Шаварш Кочарян, добавив, что имели место грубейшие нарушения гуманитарного права.