Սիրիայի նախագահը իր երկրում ահաբեկչությունները նմանեցրել է Թուրքիայի իրագործած հայկական ցեղասպանության հետ
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը ահաբեկչական գործողությունները երկրում համեմատել է Թուրքիայի կողմից հայերի նկատմամբ իրագործած կոտորածների հետ:
Սիրիայի նախագահը իր երկրում ահաբեկչությունները նմանեցրել է Թուրքիայի իրագործած
հայկական ցեղասպանության հետ
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը ահաբեկչական գործողությունները երկրում համեմատել է Թուրքիայի կողմից հայերի նկատմամբ իրագործած կոտորածների հետ: Ինչպես հաղորդեց «Արցախպրես»-ը, «Ֆրանս Պրես» գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ Սիրիայի նախագահը նշել է, որ ահաբեկչության անմարդկային, վայրենի և դաժան գործողությունները
հիշեցնում են այն, ինչ տիրում էր միջնադարյան Եվրոպայում ավելի քան 500 տարի առաջ: «Դրանք հիշեցնում են նաև թուրքերի կողմից իրագործված զանգվածային սպանությունները, երբ նրանք սպանեցին 1.5 միլիոն հայերի և կես միլիոն ուղղափառ ասորիների»,- ասել է նա:
Ասադը նաև նշել է, որ սիրիական հակամարտության երեք տարիների ընթացքում բազմաթիվ հանգամանքների հետ դժվար էր համակերպվել: Նա հայտարարել է, որ ժնևյան համաժողովում իրենց առաջնահերթ խնդիրն է հասնել համաձայնության ահաբեկչության դեմ պայքարում և ճնշում գործադրել ահաբեկիչներին աջակցող, զինող և ֆինանսավորող երկրների վրա, ինչպիսիք են Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Քաթարը:

Президент Сирии сравнил действия террористов в этой стране с совершенным Турцией армянским геноцидом
Президент Сирии Башар Асад сравнил террористические действия в этой стране с армянскими погромами в Турции.
Президент Сирии сравнил действия террористов в этой стране с совершенным Турцией
армянским геноцидом
Президент Сирии Башар Асад сравнил террористические действия в этой стране с армянскими погромами в Турции. Как сообщает “Арцахпресс” , в интервью агентству «Франс пресс», Башар Асад отметил, что бесчеловечные, зверские и жестокие действия террористов напоминают о том, что происходило в средневековой Европе 500 лет назад. «Они напоминают нам о массовых убийствах, совершенных турками, когда они убили 1.5 миллиона армян и полмиллиона ассирийцев-христиан»,- сказал он. Президент Сирии также отметил, что с многочисленными обстоятельствами, имевшими место за три года сирийского конфликта, трудно смириться. Он заявил, что его первоочередной задачей на Женевском форуме будет достичь согласия в борьбе с терроризмом и оказать давление на страны, содействующие, вооружающие и финансирующие террористов, каковыми являются Турция, Саудовская Аравия и Катар.