Ստեփանակերտում հայ երեխայի սպանության համար կրկին թուրք է դատվում...
Մոտ կես դար առաջ` 1966թ-ին, Արցախը ցնցվել էր ադրբեջանցի ստահակ Արշադի կողմից ազգային հողի վրա կատարված 2-րդ դասարանի աշակերտ Նելսոն Մովսիսյանի դաժան սպանությունից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ու թեև այս ընթացքում պատմական կարևոր իրադարձություններ են տեղի ունեցել, բայց տարօրինակ զուգադիպությամբ Ստեփանակերտում հայ երեխայի սպանության համար կրկին թուրք է դատվում... Արցախում թարմացել են տարիներ առաջ կատարված այդօրինակ ոճրագործության տխուր հիշողությունները:
«Արցախպրես»-ն  որոշ կրճատումներով ձեր ուշադրությանն է ներկայացնում 1966թ-ի քրեական գործի վերաբերյալանվանի լրագրող¸ հանգուցյալ Սլավա Մոսունցի «Մազից կախված կյանք» հոդվածը, որը լույս է տեսել 2005թ-ին՝ «Ակունք» թերթի 3-րդ համարում:
Տարվա հարյուրավոր դեպքերից մեկը ավարտվեց ծանր ողբերգությունների շարանով: Խոսքը 1966-ին իրագործված այն դաժան սպանության մասին է, որի դատավարությունը 1967-ի հոկտեմբերի 7-ին ավարտվեց արյունալի ըմբոստացումներով ու նոր բանտարկությունների ալիքով:
Ահա ինչ է պատմում այդ տարիներին իրագործված ոճրագործության մասին վերը հիշված դատական նիստի հասարակական մեղադրող, հետագայում կուսմարզկոմի բաժնի վարիչ, այնուհետև ԼՂ մարզսպառողական միության վարչության նախագահ Լևոն Մարդիի Աղամյանը: Նրա անձնական արխիվում բավականին հարուստ նյութեր կան 1960-1980-ական թվերի քաղաքական անցքերի ու դեմքերի մասին:
-1966 թ. սեպտեմբերին, երբ խաղողաքաղի առաջին օրերն էին, ԼՂ Մարտունու շրջանի Կուրապատկինո գյուղում դաժանորեն սպանվեց 2-րդ դասարանցի Նելսոն Բենիկի Մովսիսյանը, որի հայրը սովխոզի գլխավոր գյուղատնտեսն էր: Ծննդով Ղզղալա գյուղից էր (այժմ Բերդաշեն), ընտանիքով ապրում էին Կուրապատկինո տեղամասում: Ոճրագործ Արշադի հայրը ժամանակին մուսավաթական էր եղել ու շատ հայերի գլուխ էր կերել, որի համար բանտարկվել էր 1930-ական թվերին: Մոր կարծիքով ամուսնուն բանտարկել են հայերի մատնությամբ: Այդ տրամաբանությամբ որդուն վրեժխնդրության է մղել: Այդ փաստը շատերին էր հայտնի: Հայտնի էր, որ Արշադի ձեռքով է անցել սովխոզի նախկին գլխավոր գյուղատնտես, Բենիկի արյունակից Գրիշա Սողոմոնյանի սպանությունը: Այդ մասին գիտեր և Բենիկը, որը մտերիմների շրջանում ակնարկել էր այդ մասին:
Մինչև երեխայի սպանությունը Արշադը առևրևույթ Բենիկի հետ ընկերություն ուներ: Իրար հյուր էին գնում: Երբեմն միասին՝ ընտանիքներով այցելում էին Բենիկի ծննդավայրը՝ Ղզղալա: Սակայն այդ կարգի մոտիկությունը անվտանգության երաշխիք չուներ: Ոխակալ թուրքի համար միևնույն է, թե ով է հերթական զոհը. մտերի՞մը, թե՞ անծանոթը: Միայն հայ լինի: Միայն սիրտը հովացնի հայի արյուն թափելով:
Երեխան դպրոցից տուն էր դարձել, իր ձեռքով ճաշը տաքացրել ուկերել: Դասերը սովորել էր ու հեծանվով դուրս եկել գյուղամեջ, որտեղ նրա հասակակիցներն էին խաղում: Հենց այդ օրվա ետկեսօրին անհայտանում է Նելսոնը...
Օրը շաբաթ էր: Բենիկը ընտանիքով պիտի գնար ծննդավայր: Երեխային որոնեցին ու չգտան: Ահազանգեցին, այս ու այն կողմ ընկան: Չկար ու չկար: Մի ամբողջ գիշեր պատրույգներ (մաշալլա) վառած, սար ու ձոր ընկած որոնում էին Նելսոնին: Ապարդյուն:
Հաջորդ օրը խաղողագործ Էմմա Սաֆարյանը քրոջ հետ գնում է խաղողենու իր մշակելիք հեկտարը, ու ... թզենու տակ, ուր քյահրիզի լքված ջրհոր կար, հայտնաբերում տղայի խոշտանգված դիակը: Տեսածից Էմման ուշաթափվում ու ընկնում է: Իրավապահ մարմիններն սկսում են որոնումները: Հետաքննությունը վարում է շրջդատախազ Սերգեյ Եղիշեի Հակոբյանը ( ծննդով՝ Նախիջևանի կողմից): Երեխայի հուղարկավորման ժամանակ հայրը՝ Բենիկ Մովսիսյանը, հայտարարում է, որ որդուն սպանել է Արշադ Մամեդովը: Արշադը փախչում է գյուղից: Երրորդ օրը կալանում են մարդասպանին, այնուհետև՝ սպանությանը մասնակից պահակ Ալամշադին ու վարորդ Զոհրաբին:
Դատավարությունը սկսվում է 1967-ի մարտին: Այն վարում էր մարզային դատարանի նախագահի տեղակալ Ռոզա Բաբաջայանը, ժողատենակալներ Աբգար Աթաջանյանը ( ԴՕՍԱԱՖ-ի նախագահ, պատերազմի մասնակից) և ուսուցչուհի Արաքսյա Միրզոյանը: Պետական մեղադրողն էր Ապրես Թովմասյանը (կուսմարզկոմի առաջին քարտուղար Գ. Մելքումյանի քենակալը):
Դատապաշտպանները Բաքվից հրավիրված ադրբեջանցիներ էին: Դատական նիստերն ընթանում էին մարզդատարանի նեղլիկ դահլիճում: Երկու շաբթից հետո մեղադրյալների բացարկով փոխվում է դատավորը: Դատավարությունը վստահվում է ԱԴՐ. ՍՍՀ քրեական գործերի կոլեգիայի անդամ Ռազակովին ( ազգությամբ՝ լեզգի):
Մեղադրյալները փորձում են հրաժարվել իրենց նախնական ցուցմունքներից: Արշադի կինը հիստերիաներ է ստեղծում, ահաբեկում վկաներին, հայտարարում, որ իր ամուսնուն կազատի՝ որքան էլ ոսկի պահանջվի դրա համար: Ապացուցվում է, որ երեխայի աչքերը հանել են սպանելուց մի քանի ժամ հետո, երբ ենթադրել են, որ մահացածի աչքերի մեջ կարող է մնացած լինել սպանությունն իրագործողի պատկերը... Ոչ մեկը չէր կասկածում, որ գնդակահարությունը անխուսափելի է: Ազգայնական հողի վրա իրագործված առավել դաժան սպանությունը պատժի այլընտրանք չուներ, մանավանդ՝ երբ դպրոցի տնօրենն է կազմակերպել իր աշակերտի գազանաբարո սպանությունը:
Եվ հանկարծ... Դատական վճիռը ընթերցելու համար դատավոր Ռազակովը նախընտրում է Մ. Ազիզբեկովի անվան քաղաքային զբոսայգու ամառային կինոթատրոնի դահլիճը՝ Ինչո՞ւ: Դժվար է միանշանակ պատասխանել: Բաքվից ուղարկված հատուկ պահակախմբի հսկողությամբ ու ուղեկցությամբ մեղապարտներին հասցնում են ամառային բացօդյա դահլիճ: Պահակախմբի ավագն էր ծննդով Մարտունու շրջանի Ննգի գյուղից, բաքվաբնակ Սերգեյ Սարգսյանը: Հուլիսի 7-ին, որը միաժամանակ ԼՂ ինքնավարության կազմավորման օրն էր, զբոսայգին մարդաշատ էր: Եղածին գումարվել էին դատարանի վճռին սպասող երկու կողմի հարյուրավոր հարազատներ, համագյուղացիներ ու հետաքրքրասերներ: Դահլիճում ասեղ գցելու տեղ չկար: «Черный вор» կոչված մեքենան սպասում էր մեղապարտներին: Բոլորը շունչները պահած լսում էին դատավորի վճիռը, սպասում արդար վճռի՝ մահապատիժ: Միայն: Չէ՞ որ ամեն ինչ ապացուցված էր: Եվ ահա այդ լարված պահին շիկացած մթնոլորտում հնչում է Ռազակովի դատավճիռը. -Արշադ Մամեդովին՝ 15 տարվա, Ալամշադ անունով պահակին՝ 12 տարվա ազատազրկում, ավտովարորդ Զոհրաբին ազատել դատարանի դահլիճից... Դատավորը ընթերցում է, գործը ավարտած համարելով դուրս է գալիս դահլիճից:
Դատավճռի ընթերցումից հետո տիրում է մի ապշահար լռություն, որին հետևում է հրդեհի բռնկումը: Առաջինը Բենիկն է նետվում իր որդուն գազանաբար սպանողի վրա: Խփում է, խեղդում է: Որդեկորույս հայրը որքան մարդասպանի, դրա կրկնակին էլ՝ դատավճռի դեմ էր ծառս եղել: Գժվել էր: Չգիտեր իր անելիքը: Ինձ այնպես էր թվում, որ Բենիկի վարքը ոչ այնքան ուրիշին սպանելու փորձ էր, որքան ինքնասպանության:
Նա լավ գիտեր, որ Բաքվի բանտերում հայ սպանողին ընդունելու են որպես ազգային հերոսի: 15 տարին 15 շքանշանի արժեք է ունենալու: Նա լավ գիտեր, որ այդ կարգի դատավճիռը առավել անպատժելիություն էր: Դահլիճը նույնպես լիցքավորված էր: Որդեկորույս ծնողի «գժությունը» իր ետեւից տարավ խելագարեցված ամբոխին…
Ժողովրդական դատարանի դատավճիռը սրբագրվեց ժողովրդական դատաստանով: Նելսոնի հայրը, Համբարձում պապը, կանայք, համագյուղացիները նետվեցին մարդասպանների վրա: Պահակախումբը կրակ բացեց օդում, այնուհետեւ՝ ուղիղ նշանառմամբ: Մարդասպանների եռյակին սպանելուց հետո իրար վրա դարսեցին, «Черный вор»-ը շրջեցին ու հրդեհեցին: Հրշեջ մեքենաներ հրավիրեցին, փորձեցին կասեցնել ըմբոստների հոգու կրակները, սակայն վրա հասած Բորիկ Սարուխանյանը մյուսների հետ կտրեցին հրշեջի կաշեփողրակները (шланг), կասեցրին հրշեջի «ծառայությունը»: Վիրավորվում են տասնյակներ, այդ թվում՝ պահակախմբի ավագ Սերգեյը: Նույն օրը, գիշերվա ժամը 3-ին, Ստեփանակերտ են ժամանում Ադրբեջանի Կենտկոմի առաջին քարտուղար Ախունդովը, կառավարության նախագահ Ալիխանովը, Գերագույն խորհրդի նախագահ Իսկենդերովը, պետանվտանգությունից՝ Զամանովը, ներքին գործերից՝ Ալիզադեն: Հաջորդ օրը խոժորված դեմքեր էին գալիս Մոսկվայից:
Հուլիսի 8-ին կայանում է Արշադի հանդիսավոր թաղումը, որին մասնակցում են Իսկենդերովը, Ալիխանովը, հոգեւոր դասի առաջնորդներ: Թաղումը, որ կայացավ Արշադի ծննդավայր Մարտունու շրջանի Ղարադաղլու գյուղում, վերածվեց հակահայկական ցույցի: -Մեր երեք որդիների կորսված կյանքի համար պատասխան կտան երեք հազարները… Մենք գիտենք ինչպես վրեժխնդիր լինել,- իրենց ցեղակիցների կրքերը հանգստացնող այս կարգի խոսքեր են ասել հանրապետության ղեկավարներն, որին հետեւել էր տեւական հայասպանության մի շրջան:

В Степанакерте за убийство армянского ребенка вновь судится турок ...
Почти полвека назад, в 1966 году, Арцах был потрясен жестоким убийством ученика 2-го класса Нельсона Мовсисяна, совершенным на национальной почве азербайджанским мерзавцем Аршадом.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 НОЯБРЬ, АРЦАХПРЕСС- И хотя за это время произошло много важных исторических событий, но ..., странное совпадение, в Степанакерте за убийство армянского ребенка вновь судится турок... В Арцахе ожили грустные воспоминания о подобного рода преступлении.
"Aрцахпресс" с некоторыми сокращениями представляет вниманию своих читателей статью известного журналиста¸ покойного Славы Мосунца “Жизнь на волоске” об уголовном деле от 1966 года, опубликованной в 2005 году- в 3-ем номере газеты "Акунк".
Один из сотен случаев года завершился вереницей тяжелых трагедий. Слово об осуществлении в 1966 году жестокого убийства , судебное разбирательство которого завершилось 7 октября 1967 года кровавыми возмущениями и волной новых арестов.
Вот , что рассказывает о вышеупомянутом преступлении, осуществленном в те годы, общественный обвинитель судебного заседания , в дальнейшем заведующий отделом обкома партии, затем председатель облпотребсоюза НК Левон Мардиевич Агамян. В его личном архиве хранятся достаточно богатые материалы о политических событиях и лицах 1960 – 1980 годов.
В сентябре 1966 года, в первые дни сбора винограда, в селе Куропаткино Мартунинского района НК был жестоко убит ученик 2-го класса Нельсон Бениаминович Мовсисян, отец которого был главным агрономом совхоза. Родом из села Кзгала (ныне-Бердашен), он с семьей проживал в Куропаткино. Отец злодея Аршада в свое время был мусаватистом и убивал  армян , за что был арестован в 1930-х годах.
По мнению его матери, мужа ее арестовали по доносу армян. С этой логикой она побуждала сына к мести. Этот факт был известен многим. Было известно, что рукою Аршада было осуществлено убийство Гриши Согомоняна, бывшего главного агронома совхоза, родственника Беника. Об этом знал и сам Беник, который намекнул об этом в кругу близких.
До убийства ребенка Aршад внешне водил дружбу с Беником. Они ходили друг к другу в гости. Иногда вместе с семьями посещали место рождения Беника- Кзгала. Однако, подобная близость не имела гарантию безопасности. Для злопамятного турка было все равно– кто очередная жертва¸ близкий или же незнакомец. Лишь был бы армянином. Лишь бы охладить сердце, проливая армянскую кровь.
Ребенок вернулся из школы домой, сам же подогрел обед и съел. Выучил уроки и на велосипеде выехал в центр села, где играли его сверстники. Нельсон бесследно исчезает именно в этот день - в послеобеденное время....
Была суббота... Беник с семьей должны были поехать в родные места Беника. Мальчика искали и не нашли. Били в набат, шли с поиском в разные места. Нет и нет. Всю ночь с зажженными факелами искали Нельсона в горах и оврагах. Безрезультатно.
На следующий день, виноградарь Эмма Сафарян с сестрой пошли на свой участок работы в винограднике и... под инжировым деревом, там, где находился заброшенный колодец, обнаружили истерзанный труп ребенка. От увиденного Эмма потеряла сознание и упала. Правоохранительные органы начинают поиски. Следствие ведет районный прокурор Сергей Егишевич Акопян ( родом из Нахичевана). На похоронах ребенка  отец Беник Мовсисян заявляет, что его сына убил Аршад Мамедов. Аршад убегает из села. На третий день арестовывают убийцу, а затем соучастников убийства охранника Аламшадина и водителя Зограба.
Судопроизводство начинается в марте 1967 года. Его вела зампредседателя областного суда Роза Бабаджанян, в качестве присяжных выступили Абгар Атаджанян (председатель ДОСААФ, участник войны) и учительница Аракся Мирзоян. Гособвинителем был Апрес Товмасян (родственник первого секретаря обкома партии Г. Мелкумяна).
Адвокатами являлись приглашенные из Баку азербайджанцы. Судебные заседания проходили в узком зале областного суда. Спустя две недели по отводу подсудимых меняется судья.. Судебный процесс возложен на члена коллегии АзССР по уголовным делам Разакову ( по националности – лезгин).
Обвиняемые пытаются отказаться от своих предварительных показаний. Жена Аршада создает истерику, угрожает свидетелям, объявляет, что отдаст за освобождение мужа золото,  сколько бы ни  потребовалось. Доказывается, что глаза ребенка выкололи спустя несколько часов после его убийства,  предположили, что в глазах убитого может запечатлеться образ убийцы... Никто не сомневался, что расстрел неизбежен. Жестокое убийство на национальной почве не имеет альтернативы наказания, особенно, если сам же директор школы организовал зверское убийство своего ученика.
И вдруг ... Для оглашения приговора судья Разаков предпочитает зал летнего кинотеатра в городском парке имени М. Азизбекова. Почему? Трудно дать однозначный ответ. Под надзором и в сопровождении специального присланного из Баку конвоя обвиняемых доставляют в летний открытый зал. Старшиной конвоя являлся житель Баку Сергей Саркисян, будучи родом из села Ннги Мартунинского района. 7 июля, который одновременно являлся днем формирования автономии, парк был полон людей. К числу уже бывших там людей прибавились сотни родственников, односельчан и просто любопытных, ожидающих приговора суда. Зал был переполнен. Так называемая машина «Черный воронок» ожидала обвиняемых. Все с замиранием сердца слушали приговор судьи, ожидая справедливого приговора – смертной казни. Только. Ведь было же все доказано? И вот в этот напряженный момент оглашается судебный приговор Разакова: лишение свободы Аршаду Мамедову на 15 лет, охраннику по имени Аламшад – 12 лет, водителя Зограба освободить из-под стражи в зале суда... Судья прочитав приговор и, посчитав дело  завершенным, выходит из зала суда...
После прочтения приговора в зале царила мертвая тишина, после чего загорелся пожар. Первым бросился к убийце своего сына Беник. Начал бить, душить его. Отец, потерявший сына,  встал  не сколько против убийцы,  сколько против приговора. Сошел с ума. Не знал, что делать. Мне показалось, что поведение Беника являлось попыткой не столь  убить другого, сколько самоубийства. Он хорошо знал, что в бакинских тюрьмах убийцу армянина будут принимать как национального героя. 15 лет будут равны ценности 15 орденов. Он хорошо знал, что подобного рода наказание является – безнаказанностью. Зал также был заряжен. "Сумасшествие" потерявшего сына отца повело за собой доведенную до безумства толпу...
Судебный приговор народного суда был откорректирован народной расправой. Отец Нельсона, дедушка Амбарцум, женщины, односельчане бросились на убийц. Конвой открыл огонь в воздух, затем по прямой цели. После убийства  троих преступников, их сложили  друг на друга, перевернули «Черный воронок» и подожгли. Вызвали пожарные машины, попытались приостановить  взбунтовавшихся, но поспевший Борик Саруханян вместе с остальными отрезали шланги пожарных, остановили “службу” пожарной. Были ранены десятки людей, в том числе старшина конвоя Сергей. В тот же день в 3 часа ночи в Степанакерт прибывают первый секретарь ЦК компартии Азербайджана Ахундов, председатель правительства Алиханов, председатель Верховного Совета Искендеров, из госбезопасности Заманов, из внутренних дел – Ализаде. На следующий день из Москвы прибывают хмурые лица.
8 июля состоялись торжественные похороны Аршада , на которых присутствовали Искендеров, Алиханов, лидеры духовенства . Похороны, проходившие в селе Карадаглы Мартунинского района , откуда родом был Аршад, превратились в антиармянскую акцию.
–За потерявших жизни наших троих сыновей ответят 3 тысячи ... Мы знаем, как отомстить, -  для успокоения страсти своих сельчан подобные слова произносили руководители республики, после чего следовал продолжительный период убийств армян.