Ստեփանակերտում կայացել է «Դադիվանք» ֆիլմի առաջնախաղը
Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն Սինեմա» կինոդահլիճում տեղի է ունեցել «Դադիվանք» փաստավավերագրական ֆիլմի առաջնախաղը:
Ստեփանակերտում  կայացել  է   «Դադիվանք»    ֆիլմի   առաջնախաղը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆիլմը պատմում է Դադիվանք միջնադարյան վանական համալիրի մասին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆիլմի սցենարի հեղինակ Ռիտա Շարոյանն ասել է , որ առաջին անգամ լինելով Դադիվանքում չկարողացավ անտարբեր լինել այդ հրաշքի նկատմամբ:
«Վանքերը պետք է աղոթող ունենան, և մեր առաքելությունն է այդ աղոթքին մասնակից դարձնել ողջ հայությանը»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ նպատակ ունի առաջիկայում ֆիլմը թարգմանել անգլերեն և այն հասանելի դարձնել նաև օտարներին:
Ֆիլմի ռեժիսոր Ավետիս Պետրոսյանն իր խոսքում նշել է, որ նկարահանման աշխատանքները սկսելուց առաջ լիարժեք ծանոթացել է թե վանքի և թե այնտեղ գտնվող ամեն մի խաչքարի պատմությանը:
«Մեր խնդիրն էր Դադիվանքը ներկայացնել՝ որպես մեր ազգային ինքնության պահպանման համար կարևոր նշանակություն ունեցող մի սրբավայր և հայկական մշակույթի հարստություն»,- ասել է նա և հավելել, որ յուրաքանչյուր ռեժիսորի համար հպարտություն է իր  ազգի պատմությանն անդրադառնալը:
Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ով ներկա էր ֆիմի ցուցադրությանը, արժևորել է կատարած աշխատանքը և նշել, որ Դադիվանքը զորեղ սրբավայր է ամբողջ քրիստոնյա աշխարհի համար, որովհետև այնտեղ են գտնվել սուրբ Դադե առաքյալի մասունքները, շուրջ 800 տարվա հնություն ունեցող որմնանկարներ, քրիստոնեությունը տարածող 500 միաբաններով վանական համալիր:
Նշենք, որ Դադիվանք միջնադարյան վանական համալիրը գտնվում է Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի Դադիվանք գյուղում՝ Դադիվան լեռան լանջին՝ Թարթառ գետի ձախ ափին։ Եղել է Մեծ Կվենք գավառի հոգևոր առաջնորդարանը։ Կոչվել է նաև Խութավանք, որովհետև կառուցվել է խութի (բլրակի) վրա։ Ավանդության համաձայն՝ եկեղեցին հիմնվել է Քրիստոսի առաքյալներից Թադևոսի հետևորդ Դադեի կողմից 1-ին դարում։

Dadivank documentary film premiered in Stepanakert
STEPANAKERT, OCTOBER 20, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress" the screenwriter Rita Sharoyan said that visiting Dadivank for the first time she was impressed very much and couldn't be indifferent to that miracle.
She is going to translate the film into English and make it available to the whole world.
Director of the film Avetis Petrosyan mentioned in his speech that before shooting the film, he got acquainted with the history of the monastery and every cross stone.
"Our task was to present Dadivank as a sacred place and a wealth of Armenian culture, which is important for preserving our national identity," he said.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan stressed the importance of Dadivank as  a powerful sanctuary for the entire Christian world because there were relics of St. Dadi Apostle, around 800 years old frescoes and a monastic complex with 500 monks spreading Christianity.
Dadivank also Khutavank ( Monastery on the Hill) is an Armenian monastery in the Shahumian Region of the Nagorno-Karabakh Republic. It was built between the 9th and 13th century.
The monastery was founded by St. Dadi, a disciple of Thaddeus the Apostle who spread Christianity in Eastern Armenia during the first century AD. However, the monastery was first mentioned in the 9th century. In June, 2007, the grave of St. Dadi was discovered under the holy altar of the main church. The princes of Upper Khachen are also buried at Dadivank, under the church's gavit.