Կատալոնիայի խորհրդարանը հոկտեմբերի 26-ին պատասխան կտա Մադրիդի ձեռնարկած միջոցներին
Կատալոնիայի խորհրդարանի լիագումար նիստը, որտեղ գնահատական կտրվի այդ տարածաշրջանում ճգնաժամի կարգավորմանն ուղղված Մադրիդի միջոցառումներին, կարող Է կայանալ հոկտեմբերի 26-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս որոշումն ընդունվել Է կատալոնական խորհրդարանի խմբակցությունների ներկայացուցիչների՝ հոկտեմբերի 23-ին կայացած հանդիպմանը: Մինչդեռ El Pais իսպանական թերթը գրում Է, որ, «հնարավոր Է՝ այդ նիստում հռչակվի Կատալոնիայի անկախությունը»:
Իսպանիայի կառավարությունը հոկտեմբերի 21-ի արտահերթ հանդիպմանը որոշում Է ընդունել Կատալոնիայի ինքնավար հանրակցության նկատմամբ Իսպանիայի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի կիրառման մասին, որով Կատալոնիայի ամբողջ ղեկավարությունը կարող Է հեռացվել իշխանությունից, իսկ նրա լիազորությունները կիրականացնի Մադրիդի կողմից նշանակված ներկայացուցիչը: Այժմ իսպանական կառավարության որոշումը պետք Է հաստատի Սենատը, որի՝ այդ խնդրին նվիրված նստաաշրջանը նշանակված Է հոկտեմբերի 27-ին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Заседание парламента Каталонии о независимости пройдет 26 октября
Заседание каталонского парламента, на котором может быть провозглашена независимость этого испанского региона, состоится 26 октября, сообщает РИА Новости со ссылкой на El País.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября АРЦАХПРЕСС  - По данным газеты, такое решение принято на заседании президиума парламента, который проходит в понедельник утром.
Правительство Испании на экстренном заседании 21 октября решило применить 155-ю статью конституции для разрешения каталонского кризиса. Кабинет предлагает отстранить от должностей каталонское правительство и в течение шести месяцев объявить о проведении досрочных выборов в региональный парламент.
Предполагается, что до тех пор функции каталонского правительства будут исполнять представители центральных властей. Эти меры теперь должен утвердить сенат Испании, заседание ожидается 27 октября.
Глава женералитета Карлес Пучдемон назвал решение Мадрида «унижением» Каталонии и нападением на демократию, обвинил короля Фелипе VI в поддержке этих агрессивных шагов и созвал заседание каталонского парламента, предложив ему принять решение о дальнейших действиях.