Ստեփանակերտի Վիքիակումբը քննարկել է կատարած աշխատանքները
Ստեփանակերտի վիքիակումբը հիմնադրման երկրորդ տարեդարձի առթիվ նախօրեին Ստեփանակերտի «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կազմակերպել է կլոր սեղան, որտեղ ամփոփել են ունեցած հաջողությունները, ինչպես նաև խոսվել է խմբագրման աշխատանքներին ավելի շատ ուսանողներ ու աշակերտներ ընդգրկելու անհրաժեշտության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ստեփանակերտի վիքիակումբի համահիմնադիր և համակարգող Իրինա Սաֆարյանը նշել է, որ երկու տարվա ընթացքում խմբագրվել է ավելի քան 1000 հոդված, որոնց գերակշիռ մասը վերաբերում է Արցախին: «Մասնակցել ենք 5 վիքիճամբարի և վերջին ճամբարը հաղթական էր, քանի որ Ստեփանակերտի վիքիակումբ հաճախող պատանիներից Վադիմ Աբրահամյանը հաղթող է ճանաչվել»,- ասել է Ի. Սաֆարյանը:
Հանդիպմանը ներկա «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը ներկայացրել է առցանց հանրագիտարանի կարևորությունը: «Ունենք 13 ակումբ, որից 3-ը Արցախում: Առաջինը բացել ենք Ստեփանակերտում, այնուհետև Հադրութի շրջանի Տող գյուղում և Քարվաճառում»,- ասել է Ս. Մկրտչյանը և ավելացրել, որ այն նպատակ ունի համացանցում Արցախի մասին հավաստի տեղեկատվության ընդլայմանը:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը ողջունել է Արցախի վիքիակումբի գործունեությունը և նշել, որ ոչ միայն երեխաներ, այլև տարբեր ոլորտի մասնագետներ պետք է ընդգրկել Վիքիպեդիայում նյութեր խմբագրելու աշխատանքում: «Մենք խնդիր ունենք, ոչ հայերեն նյութերի տարածման, որովհետև հայկական վիքիպեդիան էականորեն տարբերվում է անգլերեն տարբերակից: Պետք է եզրեր գտնել ավելի խորացնելու այս համագործակցությունը: Մեր նախարարությունը ունի բավականին ծրագրեր ու այդ շրջանակներում կարող ենք նոր համագործակցություն ձևավորել»,- ասել է Ս. Շահվերդյանը և ավելացրել, որ շատ կարևոր է տեղեկատվական անվտանգության խնդիրը, որը առկա է նաև Վիքիպեդիայում:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ԱՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը, Ստեփանակերտի վիքիակումբի հովանավոր Տիգրան Ազիզբեկյանը և Ստեփանակերտի վիքիակումբ այցելող սաներ:

Successes and Further Projects were discussed at Stepanakert's Wiki Club
On the eve of the second anniversary of its foundation, Stepanakert's wiki club has organized a round table where the successes as well as further projects of the club were discussed.
STEPANAKERT, OCTOBER 26, ARTSAKHPRESS: As “Artsakhpres” reports, the co-founder  and coordinator of the wiki club, Irina Safaryan noted that more than 1,000 articles have been edited over the two years; the majority of them are about Artsakh.
Susanna Mkrtchyan, President of the "Wikimedia Armenia" scientific-educational organization, presented the importance of the online encyclopedia. "We have 13 clubs, 3 of them are in Artsakh. The first one we have opened in Stepanakert, then in Togh village of Hadrut region and Karvachar, "she said and added that it aims to increase the reliable information about Artsakh on the Internet.
The Minister of Culture, Youth and Tourism of the Republic of Artsakh Sergey Shahverdyan welcomed the activities of the Artsakh wiki club and noted that not only children, but also specialists of various fields should be involved in editing materials in Wikipedia.
"We have a problem with spreading non-Armenian materials because the Armenian Wikipedia differs significantly from the English version. We need to find ways to deepen this cooperation. Our ministry has quite a lot of projects and we can create new cooperation within that framework, "he said, noting that the issue of information security is very important, which also exists in Wikipedia.
Press Secretary of the President of the Republic of Artsakh Davit Babayan, Deputy Minister of Education, Science and Sport of the Republic of Artsakh  Mikayel Hambardzumyan, sponsor of the Stepanakert wiki club Tigran Azizbekyan and students of the club  attended the event.