Ստեփանակերտի Վիքիակումբը քննարկել է կատարած աշխատանքները
Ստեփանակերտի վիքիակումբը հիմնադրման երկրորդ տարեդարձի առթիվ նախօրեին Ստեփանակերտի «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կազմակերպել է կլոր սեղան, որտեղ ամփոփել են ունեցած հաջողությունները, ինչպես նաև խոսվել է խմբագրման աշխատանքներին ավելի շատ ուսանողներ ու աշակերտներ ընդգրկելու անհրաժեշտության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ստեփանակերտի վիքիակումբի համահիմնադիր և համակարգող Իրինա Սաֆարյանը նշել է, որ երկու տարվա ընթացքում խմբագրվել է ավելի քան 1000 հոդված, որոնց գերակշիռ մասը վերաբերում է Արցախին: «Մասնակցել ենք 5 վիքիճամբարի և վերջին ճամբարը հաղթական էր, քանի որ Ստեփանակերտի վիքիակումբ հաճախող պատանիներից Վադիմ Աբրահամյանը հաղթող է ճանաչվել»,- ասել է Ի. Սաֆարյանը:
Հանդիպմանը ներկա «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը ներկայացրել է առցանց հանրագիտարանի կարևորությունը: «Ունենք 13 ակումբ, որից 3-ը Արցախում: Առաջինը բացել ենք Ստեփանակերտում, այնուհետև Հադրութի շրջանի Տող գյուղում և Քարվաճառում»,- ասել է Ս. Մկրտչյանը և ավելացրել, որ այն նպատակ ունի համացանցում Արցախի մասին հավաստի տեղեկատվության ընդլայմանը:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը ողջունել է Արցախի վիքիակումբի գործունեությունը և նշել, որ ոչ միայն երեխաներ, այլև տարբեր ոլորտի մասնագետներ պետք է ընդգրկել Վիքիպեդիայում նյութեր խմբագրելու աշխատանքում: «Մենք խնդիր ունենք, ոչ հայերեն նյութերի տարածման, որովհետև հայկական վիքիպեդիան էականորեն տարբերվում է անգլերեն տարբերակից: Պետք է եզրեր գտնել ավելի խորացնելու այս համագործակցությունը: Մեր նախարարությունը ունի բավականին ծրագրեր ու այդ շրջանակներում կարող ենք նոր համագործակցություն ձևավորել»,- ասել է Ս. Շահվերդյանը և ավելացրել, որ շատ կարևոր է տեղեկատվական անվտանգության խնդիրը, որը առկա է նաև Վիքիպեդիայում:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ԱՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը, Ստեփանակերտի վիքիակումբի հովանավոր Տիգրան Ազիզբեկյանը և Ստեփանակերտի վիքիակումբ այցելող սաներ:

В степанакертском вики-клубе подведены итоги проделанной работы
В канун двухлетия своего основания степанакертский вики-клуб организовал круглый стол, на котором были подведены итоги проделанной работы, обсуждены достигнутые успехи и предстоящие задачи, в частности, вопрос привлечения к работам большего количества студентов и школьников.
В степанакертском вики-клубе подведены итоги проделанной  работы
СТЕПАНАКЕРТ, 26 октября АРЦАХПРЕСС Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», соучредитель и координатор вики-клуба г.Степанакерта Ирина Сафарян отметила, что за два года было отредактировано свыше 1000 статей, большинство из которых касается  Арцаха. «Мы участвовали в 5 вики-лагерях, и на последнем сборе воспитанник нашего вики-клуба Вадим Абраамян был признан победителем», - сказала И.Сафарян.
На встрече присутствовала президент «Викимедиа Армения» Сусанна Мкртчян , которая рассказала о важности онлайн-энциклопедии. «У нас 13 клубов, 3 из которых находятся в Арцахе. Первый клуб мы открыли в Степанакерте, затем в селе Тог Гадрутского района и в Карвачаре», - сказала С.Мкртчян, добавив, что эта деятельность направлена на расширение достоверной  информации об Арцахе в Интернете.
Министр культуры, по вопросам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян приветствовал деятельность вики-клуба и отметил, что в  процессе редактирования  материалов в Википедии должны участвовать  не только учащиеся, но и эксперты в различных областях. «У нас существует проблема с распространением неармянских материалов на армянском языке, потому что армянская версия Википедии значительно отличается от английской версии. Нам нужно найти пути для углубления этого сотрудничества. У министерства есть много проектов, и  мы можем сформировать новое сотрудничество в этих рамках», - сказал С.Шахвердян. При этом он отметил важность обеспечения информационной безопасности в Википедии.
На мероприятии присутствовали также пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян, заместитель министра образования, науки и спорта  Микаел Амбарцумян, спонсор степанакертского вики-клуба Тигран Азизбекян и воспитанники вики-клуба.