Իսրայելի հայ համայնքը կարևորում է Հայաստան-Իսրայել հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելուն ուղղված քայլերը
Իսրայելի հայ համայնքը կարևորում է Հայաստան-Իսրայել հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելուն ուղղված քայլերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Երուսաղեմի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Սեւանը, վերջին շրջանում այդ ուղղությամբ որոշակի տեղաշարժ է նկատվում:  «Վերջին 20-25 տարիների ընթացքում Հայաստան-Իսրայել հարաբերություններում էական արդյունքներ չեն նկատվել: Այժմ տեսնում ենք որոշակի տեղաշարժ, և հույս ունենք, որ այս քայլերը մեկնարկային հարթակ կլինեն երկու երկրների հարաբերությունները զարգացնելու համար»,-ասաց Հակոբ Սևանը:
Նա նկատեց, որ երկու երկրների միջև համագործակցության մեծ ներուժ կա տնտեսության ոլորտում: Մասնավորապես, կարող են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնել գյուղատնտեսության, առողջապահության ոլորտները: «Այսօր երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մակարդակը շատ ցածր է: Իսրայելի շուկաներում հազվադեպ կարող ենք գտնել հայկական ապրանքներ, այն էլ որոշ տեղերում միայն գինի: Այնինչ, կարելի էր այդ բացը լրացնել:
Հայ համայնքը կողմնակից է, որ երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը բարձր լինի»,-ասաց Հակոբ Սևանը: Տնտեսական հարաբերություններում լավատեսական շեշտադրումներին զուգահեռ, Հակոբ Սևանն իր մտահոգությունը հայտնեց քաղաքական դաշտում առկա իրավիճակի մասին: Նրա կարծիքով, այս հարթակում դեռ երկու երկրների հարաբերությունները կմնան նույնը: Էական փոփոխություն չի լինի: «Գիտենք, որ Իսրայելը շարունակում է զինել Ադրբեջանին, որը հակահայ քաղաքականություն է վարում: Մյուս կողմից էլ ունենք Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը:
Չի բացառվում, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելուն ուղղված քայլերը լինեն Թուրքիայի հետ ոչ այնքան լավ հարաբերություններ ունենալու համատեքստում: Գաղտնիք չէ, որ այսօր Իսրայելի ու Թուրքիայի հարաբերությունները նախկինի նման չեն»,-կարծիք հայտնեց Հակոբ Սևանը: Ամեն դեպքում նա կարևոր համարեց վերջին շրջանի այցելությունները՝ հույս հայտնելով, որ տեսանելի ապագայում կտան իրենց արդյունքները:  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` Իսրայելի վարչապետ և արտգործնախարար Բենիամին Նաթանյահուի հրավերով նոյեմբերի 6-7-ը պաշտոնական այց է կատարել Իսրայել։ Այցի ընթացքում նախատեսված էին Հայաստանի արտգործնախարարի հանդիպումները Իսրայելի գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանում նախատեսված էր Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ։ Օրեր առաջ էլ Իսրայելի նախագահի նստավայրում Ռաուլ Վոլենբերգի անվան միջազգային կազմակերպության (IRWF) կողմից պարգեւատրվել են աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը եւ նրա քույրը՝ Աիդան։ Պարգևատրման արարողությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 26-ին, Ազնավուրին ընդունել է Իսրայելի նախագահը: Ազնավուրներն այս պարգևին արժանանում են մարդասիրական մոտեցման համար:

Armenian community attaches importance to steps aimed at boosting Armenia-Israel relations
The Armenian community of Israel attaches importance to the steps aimed at giving new impetus to the Armenia-Israel relations.
STEPANAKERT, NOVEMBER 7, ARTSAKHPRESS: Hakob Sevan, chairman of the Armenian National Committee of Jerusalem, told Armenpress that in the recent period certain progress is noticed on this path. “Over the past 20-25 years no significant results were recorded in the Armenia-Israel relations. But now we witness certain progress, and we hope these steps will become a beginning point for the development of the relations between the two countries”, Hakob Sevan said.
He said the two countries have great cooperation potential in the economic field. In particular, the spheres of agriculture, healthcare can be of mutual interest. “Today the level of economic cooperation between the two countries is very low. You can hardly find Armenian products in the Israeli market, only wine in some places. Meanwhile, this gap could be filled. The Armenian community is in favor of the level of economic relations to be high”, he said.
Despite the optimism over the economic relations, Hakob Sevan expressed concern over the situation in the political field. According to him, the relations of the two countries in this field will still remain unchanged. “We know that Israel continues supplying arms to Azerbaijan which carries out an anti-Armenian policy. On the other hand, we have the issue of non-recognition of the Armenian Genocide. It’s not ruled out that the steps aimed at boosting the relations with Armenia will be in the context of having not so good relations with Turkey. It’s not a secret that today the relations between Israel and Turkey are not the same”, Hakob Sevan stated. However, he attached importance to the recent visits and expressed hope that they will give their results in the near future.
Armenian foreign minister Edward Nalbandian paid an official visit to Israel on November 6-7 at the invitation of Prime Minister Benjamin Netanyahu. During the visit the FM will meet with high-ranking officials.