ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է Քաբուլի ահաբեկչությունը
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը դատապարտել է Քաբուլում կրկնակի ահաբեկչությունը, որի հետեւանքով ավելի քան 40 մարդ է զոհվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի գրավոր հայտարարությունը:
ՄԱԿ ղեկավարի աշխատակազմը «ցավակցել է զոհվածների ընտանիքներին եւ վիրավորներին արագ ապաքինում մաղթել», «համերաշխություն է հայտնել Աֆղանստանի ժողովրդին եւ կառավարությանը: ՄԱԿ-ն հավատում է, որ խաղաղ գործընթացը Աֆղանստանի կայունության ապահովման միակ ճանապարհն է», նշված է հայտարարության մեջ:
Քաբուլում պայթյունների դատապարտմամբ է հանդես եկել նաեւ ՄԱԿ ԱՆվտանգության խորհուրդը՝ ընդգծելով «ահաբեկչության կատարողներին, կազմակերպիչներին եւ հովանավորներին արդարադատությանը ներկայացնելու անհրաժեշտությունը: ԱԽ անդամները բոլոր երկրներին կոչ են արել «Աֆղանստանի կառավարության հետ ակտիվորեն համագործակցել» հարձակման հետաքննության գործում՝ միջազգային իրավունքով իրենց ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան:
ԱԽ-ում հիշեցրել են, որ ահաբեկչությունը «միջազգային անվտանգության եւ խաղաղության ամենալուրջ սպառնալիքներից մեկն է» նաեւ հանցագործություն է՝ ինչպիսի նպատակներ էլ հետապնդելու լինի: ՄԱԿ ԱԽ-ն երկրներին կոչ է արել բոլոր միջոցներով պայքարել ահաբեկչության դեմ, ըստ որում՝ հարգելով մարդու իրավունքները:
Դեկտեմբերի 28-ին մահապարտ ահաբեկիչը Քաբուլի արեւմտյան հատվածում գտնվող  լրատվական գործակալության շենքի մոտ ինքնապայթեցում է կատարել: Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ նույն շրջանում հարձակման է ենթարկվել նաեւ մշակութային կենտրոնը:
Երկրի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ահաբեկչության հետեւանքով  զոհվել է 41 մարդ, գրեթե 90-ը՝ վիրավորվել: Տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:

Генсек ООН осудил теракт в Кабуле
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш осудил двойной теракт в Кабуле, в результате которого погибли более 40 человек.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом, как сообщает ТАСС  , говорится в письменном заявлении канцелярии генсека.
Административный глава ООН выразил «глубочайшие соболезнования семьям жертв и пожелал скорейшей поправки раненым», а также «солидарность с народом и правительством Афганистана». 2Он твердо верит, что мирный процесс - это единственный путь к обеспечению стабильности Афганистана», - подчеркнули во всемирной организации.
С осуждением взрывов в Кабуле выступил  и Совет Безопасности ООН, который в письменном заявлении подчеркнул «необходимость привлечения исполнителей, организаторов и спонсоров» теракта к правосудию. Члены СБ призвали все государства «активно сотрудничать с правительством Афганистана» в расследовании нападения в соответствии с обязательствами, возложенными на них международным правом.
В Совбезе напомнили, что терроризм представляет «одну из самых серьезных угроз для международного мира и безопасности», а также является преступлением, какие бы цели ни преследовал. СБ ООН призвал страны 2всеми средствами» бороться с террором, уважая при этом права человека.
28 декабря  террорист-смертник совершил самоподрыв вблизи здания местного информационного агентства в западной части Кабула. По информации СМИ, нападению в том же районе подвергся культурный центр.
По данным министерства здравоохранения страны, в результате теракта 41 человек погиб, почти 90 получили ранения. Ответственность за произошедшее взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство»