Հյուսիսային Կորեան դատապարտել է ԱՄՆ պատժամիջոցները եւ այն «պատերազմի ակտ» որակել
Հյուսիսային Կորեան դատապարտել է հյուսիսկորեական կողմին օգնելու համար նավերի եւ ընկերությունների դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սահմանափակումները կորակվեն որպես «պատերազմի ակտ», հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ հայտարարությունը:
Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ ԱՄՆ-ն այս կերպ փորձում է խափանել ձմեռային Օլիմպիադայի ժամանակ միջկորեական հարաբերությունների կարգավորումը: «Հյուսիսային եւ Հարավային Կորեաները միմյանց հետ համագործակցել են, եւ Օլիմպիադան հաջող է անցել»,- նշված է հայտարարության մեջ: Սակայն Խաղեր-2018-ի փակման արարողությունից առաջ Հյուսիսային Կորեայի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցների սահմանումը հանգեցրել է Կորեական թերակղզում պատերազմի սպառնալիքի»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ արձանագրել են երկրի ԱԳՆ-ում:
ԱՄՆ-ն փետրվարի 23-ին պատժամիջոցներ է սահմանել ընդդեմ Հյուսիսային Կորեայի, Չինաստանի, Սինգապուրի, Թայվանի եւ այլ երկրների 27 նավագնացային ու փոխադրող կազմակերպությունների, 28 նավերի եւ Չինաստանի մեկ քաղաքացու դեմ: Սա կատարվել է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային եւ բալիստիկ ծրագրերին հակազդեցության շրջանակում: Այն, որ ԱՄՆ-ն «հուսիսկորեական ռեժիմի դեմ պատժամիջոցների խոշոր փաթեթ է պատրաստել»՝ ավելի վաղ հայտնել էր Reuters-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան աղբյուրին:

КНДР осудила санкции США и назвала их «актом войны»
СТЕПАНАКЕРТ, 25 февраля, АРЦАХПРЕСС - Ограничения будут расценены как «акт войны», сообщает РБК со ссылкой на агентство Reuters и на  заявление МИД КНДР.
По данным северокорейского МИД, таким образом США пытались подорвать налаживание межкорейских отношений во время зимней Олимпиады. «Серевная и Южная Корея сотрудничали друг с другом, и Олимпиада прошла успешно», — говорится в заявлении. Однако наложение США новых санкций в отношении КНДР перед церемонией закрытия Игр-2018 привели к угрозе войны на Корейском полуострове», — констатировали в МИД.
США ввели санкции против 27 судоходных и транспортных компаний, 28 судов из КНДР, Китая, Сингапура, Тайваня и других стран и одного гражданина Китая 23 февраля. Это произошло в рамках противодействия ядерной и баллистической программе Северной Кореи. О том, что США подготовили «крупнейший пакет санкций против северокорейского режима» ранее сообщал Reuters со ссылкой на источник в Белом доме.