Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի սանը դարձել է Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսակիր
Հունիսի 1-2-ը Սերբիայում տեղի ունեցած գոտիներով ըմբշամարտի և կազախ կուրեսիի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունում Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի սան Սոսե Բալասանյանը նվաճել է ոսկե ու արծաթե մեդալներ՝ դառնալով Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսակիր:
Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի սանը  դարձել  է   Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսակիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային մարզաձևերի և Կոխի ֆեդերացիաների աջակցությամբ Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունում  55 կգ քաշային կարգում մասնակցել  է Սոսե Բալասանյանը  և  70 կգ քաշային կարգում՝  Գոռ Մկրտչյանը:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսակիր Սոսե  Բալասանյանին  Ստեփանակերտի   «Մենք ենք՝ մեր սարերը» հուշակոթողի   մոտ դիմավորելու     են    գնացել   Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի սաները:
Ս. Բալասանյանը,  պատմելով մրցաշարի մասին,  ասել  է,  որ      առաջին օրը՝  հունիսի  1-ին,   ինքը   գոտիներով ըմբշամարտ   մարզաձևում   հինգ դժվարին հաղթանակ տանելով, դարձել  է  Եվրոպայի չեմպիոնի   տիտղոսակիր:  Երկրորդ  օրը  կազախ կուրեսիի  մարզաձևում   նա   երեք հաղթանակ և մեկ պարտություն  է  գրանցել և    արժանացել   արծաթե մեդալի։
Ս. Բալասանյանը  հաջողության   համար  շնորհակալություն  է  հայտնել    իր     մարզիչին՝ Իվան Ազիզբեկյանին:
Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ Իվան Ազիզբեկյանն  էլ  ասել է, որ   արցախցի   մարզիկները, մասնակցելով       միջազգային    մրցաշարերի,   հաղթանակներ  են    գրանցում՝   բարձր    պահելով    Արցախի    դրոշը, արցախցու   պատիվը:

Спортсменка Федерации дзюдо Арцаха стала чемпионкой Европы
1-2 июня Сосе Баласанян, член Федерации дзюдо Арцаха, завоевала золотую и серебряную медали на чемпионате Европы по борьбе и татарской борьбе на поясах среди юниоров в Сербии, став чемпионкой Европы.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня, АРЦАХПРЕСС - Сосе Баласанян в весовой категории 55 кг и Гор Мкртчян в весовой категории 70 кг приняли участие в Чемпионате Европы по борьбе и татарской борьбе «Курэш» среди юниоров при поддержке Национальной Федерации спорта и Федерации Кохи Армении.
По словам корреспондента «Арцахпресс», чемпионка Европы Сосе Баласанян была встречена членами Федерации дзюдо Арцаха возле монумента «Мы - наши горы».
Говоря о соревнованиях, С. Баласанян сказала, что в первый день, 1 июня, она одержала титул чемпионки Европы, выиграв пять сложных соревнований по борьбе. На второй день она одержала три победы и одно поражение в татарской борьбе на поясах «Курэш», и завоевала серебряную медаль.
С. Баласанян поблагодарила своего тренера Ивана Азизбекяна за успех.
Главный тренер Федерации дзюдо Арцаха Иван Азизбекян сказал, что спортсмены Республики одерживают победы, участвуя в международных турнирах, и достойно представляют честь и имя Арцаха.