Ինչով էր պայմանավորված Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պետական նախարարի պաշտոնից
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի պաշտոնից ազատվելու որոշում եմ կայացրել, քանի որ հանրության մոտ կա ձևավորված պահանջ՝ երկրում բարեփոխումների նոր փուլ իրականացնելու առումով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունիսի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հունիսի 6-ին կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ մանրամասնելով, որ վերջին մի քանի ամիսներին՝ մանավանդ հայաստանյան վերջին իրադարձություններից հետո, Արցախի ժողովրդի մոտ ևս ձևավորվեց փոփոխություններ կատարելու պահանջ:
«Ացախում ժողովրդավարական արժեքների զարգացման առումով արձանագրվել է լուրջ առաջընթաց, սակայն վերջին օրերի իրադարձությունները բերեցին նրան, որ պահանջն Արցախում ընդգծվել է, և իշխանությունը պարտավոր է հաշվի առնել դա: Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ԱՀ Նախագահի հետ քննարկում էինք՝ ինչպիսի բարեփոխումներ իրականացնել, որը թույլ է տալու առաջին հերթին վստահություն ներշնչել հանրության շրջանակում, իրականացնել ճիշտ բարեփոխումներ: Տնտեսության զարգացման առումով միշտ էլ անհրաժեշտ են լինում փոփոխություններ, սակայն այն հիմքը, որը դրվել է ավելի քան 10 տարի առաջ, և երկրում ապահովել է տարեկան միջինը 10 տոկոսից ՀՆԱ-ի աճ, երկրին բերել է քաղաքաշինության, սոցիալական, տնտեսական առումներով լուրջ զարգացում, սակայն, այն բավարար չէ հանրության այսօրվա տրամադրությունների առումով»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
Պետական նախարարն անդրադարձել է նաև իր կողմից ղեկավարվող քաղաքական ուժին՝ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության, որը Խորհրդարանում ունի ամենամեծ խմբակցությունը՝ ընդգծելով, որ այն պետք է ավելի մեծ դերակատարություն ունենա բարեփոխումների ընթացքում, կապող օղակ հանդիսանա իշխանությունների և հասարակության միջև՝ իրականացնելով ավելի ակտիվ աշխատանք:
«Ղեկավարելով «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը՝ նպաստելու ենք Նախագահի կողմից իրականացվող բարեփոխումներին և, լինելով անմիջական շփման հետ հանրության մեջ, դրանով իսկ նպաստելու ենք առաջ քաշված խնդիրների ավելի արագ կարգավորմանը: Կուսակցությունը պատրաստվում է ակտիվ մասնակցել Արցախում առաջիկայում կայանալիք ընտրություններին»,- եզրափակել է Ա. Հարությունյանը:

В чем причина отставки Араика Арутюняна с поста государственного министра?
Я принял данное решение об отставке с должности госминистра Республики Арцах, потому что существуют определенные требования общества с точки зрения реализации нового этапа реформ в стране.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 июня, АРЦАХПРЕСС - Как передает «Арцахпресс», об этом на вчерашней пресс-конференции заявил государственный министр Республики Арцах Араик Арутюнян, добавив, что в последние месяцы, особенно после недавних событий в Армении, народ Арцаха также захотел перемен.
«Серьезный прогресс был зафиксирован в контексте развития демократических ценностей в Арцахе, однако недавние события привели к тому, что в Республике возникли определенные требования со стороны общества, и правительство должно учитывать это. В течение последнего месяца мы вели обсуждения с Президентом Республики Арцах, какие реформы, в первую очередь, следует провести, чтобы внушить доверие общественности. Что касается экономического развития, то здесь всегда существует необходимость проводить реформы. Так как основа, заложенная более 10 лет назад, обеспечивает ежегодный рост ВВП в Республике примерно в 10 процентов, а также привела страну к серьезному развитию городов, социальному и экономическому росту. Однако, этого не достаточно, с точки зрения нынешних настроений общественности», - сказал А. Арутюнян.
Государственный министр также коснулся возглавляемой им политической партии «Азат Айреник» (Свободная Родина), которая имеет самую большую фракцию в парламенте, подчеркнув, что она должна играть более значительную роль в процессе реформ, связывая правительство и общество посредством более активной работы.
«Возглавляя партию «Свободная Родина», мы будем продвигать реформы, проводимые президентом, и, находясь в непосредственном контакте с общественностью, тем самым будем способствовать более быстрому решению проблем. Партия намерена принять активное участие в предстоящих выборах в Арцахе», - заключил А. Арутюнян.